Skip to content

Jak zaszyfrować przechowywanie w chmurze w systemach Linux i Windows za pomocą EncFS

31 de lipiec de 2021
image174

Czy przechowujesz poufne pliki w Dropbox lub innej usłudze przechowywania w chmurze? Zaszyfruj je za pomocą EncFS for Linux, systemu szyfrowania plików, który w przejrzysty sposób szyfruje i odszyfrowuje każdy pojedynczy plik za pomocą Twojego klucza szyfrowania. Dostępna jest również eksperymentalna kompilacja systemu Windows.

EncFS działa inaczej niż kontener TrueCrypt, który przechowuje zaszyfrowane pliki w jednym dużym pliku. Zamiast tego EncFS tworzy osobne pliki dla każdego dodawanego pliku. Działa lepiej z usługami przechowywania w chmurze, które ponownie przesyłają cały kontener TrueCrypt za każdym razem, gdy zostanie zmieniony.

Konfiguracja EncFS w systemie Linux

Uruchom następujące polecenie, aby zainstalować EncFS na Ubuntu:

sudo apt-get zainstaluj encfs

W innych dystrybucjach Linuksa poszukaj pakietu EncFS w menedżerze pakietów i zainstaluj go.

1627744356 851 Jak zaszyfrowac przechowywanie w chmurze w systemach Linux i Windows

Uruchom następujące polecenie, aby utworzyć nowy zaszyfrowany wolumin EncFS:

encfs ~/Dropbox/encrypted ~/Private

Tworzy to dwa katalogi. Katalog w Dropbox/encrypted w Twoim folderze domowym to miejsce, w którym będą zapisywane zaszyfrowane wersje Twoich plików – znajdują się one w folderze Dropbox, więc Dropbox je zsynchronizuje. Folder Prywatny w Twoim folderze domowym to miejsce, w którym będą dostępne odszyfrowane wersje Twoich plików. Możesz określić dowolną preferowaną lokalizację.


Po uruchomieniu tego polecenia pojawi się kilka pytań. Domyślny tryb paranoi (wpisz p po wyświetleniu monitu) powinien działać dobrze, ale możesz również wpisać x, aby przejść do trybu konfiguracji eksperckiej.

1627744357 857 Jak zaszyfrowac przechowywanie w chmurze w systemach Linux i Windows

EncFS poprosi o utworzenie hasła dla zaszyfrowanego woluminu. Zapamiętaj to hasło – jeśli je zapomnisz, nie będziesz mieć dostępu do swoich plików.

1627744357 546 Jak zaszyfrowac przechowywanie w chmurze w systemach Linux i Windows

Korzystanie z EncFS w systemie Linux

Umieść pliki w utworzonym wcześniej folderze prywatnym. W tym miejscu możesz również uzyskać dostęp do odszyfrowanych wersji swoich plików.

1627744357 795 Jak zaszyfrowac przechowywanie w chmurze w systemach Linux i Windows

Zaszyfrowane wersje plików będą przechowywane w folderze /Dropbox/encrypted. Dropbox zsynchronizuje je na Twoich komputerach – nikt nie będzie mógł uzyskać dostępu do ich zawartości bez Twojego hasła. Możesz zamontować katalog EncFS na wielu komputerach (użyj tego samego polecenia encfs), aby używać zaszyfrowanych plików na każdym z nich.

1627744357 610 Jak zaszyfrowac przechowywanie w chmurze w systemach Linux i Windows

Bardzo ważne informacje:

  • Nie umieszczaj plików w folderze /Dropbox/encrypted – zignoruj ​​ten folder. Zamiast tego umieść pliki w folderze prywatnym. Jeśli umieścisz pliki bezpośrednio w folderze /Dropbox/encrypted, nie zostaną one zaszyfrowane.
  • Nie usuwaj ani nie trać pliku .encfs.xml (domyślnie jest on ukryty – naciśnij Ctrl+H w Nautilusie, aby wyświetlić ukryte pliki). Powinieneś prawdopodobnie utworzyć kopię zapasową tego pliku – jeśli go zgubisz, stracisz również dostęp do zaszyfrowanych plików.

1627744357 549 Jak zaszyfrowac przechowywanie w chmurze w systemach Linux i Windows

Ponowne montowanie systemu plików

EncFS nie zamontuje się automatycznie po ponownym uruchomieniu systemu — jeśli wylogujesz się i zalogujesz ponownie, nie będziesz w stanie uzyskać dostępu do plików bez uruchomienia polecenia EncFS. Zapewnia to dobre bezpieczeństwo – nikt nie może uzyskać dostępu ani wyświetlić zaszyfrowanych plików, dopóki nie uruchomisz polecenia.

Jeśli folder prywatny jest pusty, oznacza to, że system plików EncFS nie jest zamontowany.

1627744357 739 Jak zaszyfrowac przechowywanie w chmurze w systemach Linux i Windows


Po prostu uruchom ponownie to samo polecenie, które uruchomiłeś wcześniej, aby ponownie zamontować system plików EncFS. Na przykład uruchomimy następujące polecenie:

encfs ~/Dropbox/encrypted ~/Private

Musisz podać swoje hasło.

1627744357 513 Jak zaszyfrowac przechowywanie w chmurze w systemach Linux i Windows

Jeśli chcesz, aby system plików EncFS był automatycznie montowany przy każdym logowaniu, możesz użyć gnome-encfs. gnome-encfs dodaje twoje hasło EncFS do twojego pęku kluczy GNOME i automatycznie je montuje przy każdym logowaniu.

EncFS w systemie Windows

Posługiwać się encfs4win aby uzyskać dostęp do systemów plików EncFS w systemie Windows. Aby korzystać z encfs4win, musisz również zainstalować wersja 0.6 biblioteki Dokan.

Możesz uruchomić encfsw.exe i użyć programu graficznego do montowania lub tworzenia systemów plików EncFS.

1627744358 131 Jak zaszyfrowac przechowywanie w chmurze w systemach Linux i Windows

Jest też aplikacja na Androida, o nazwie Cryptonite, aby uzyskać dostęp do systemów plików EncFS na telefonie lub tablecie z Androidem. BoxCryptor, który omówiliśmy wcześniej, używa EncFS jako swojego zaplecza.

Czy ten post był pomocny?