Skip to content

Jak zawsze uzyskać zdjęcie, które chcesz?

8 de lipiec de 2021
preview 2

Niewiele jest rzeczy bardziej irytujących niż powrót do domu po długim dniu fotografowania, zaimportowanie zdjęć, a następnie zobaczenie, że nie dostałeś pożądanego zdjęcia. Może prześwietliłeś to, przegapiłeś ostrość lub nie dopracowałeś kompozycji. Oto jak się upewnić, że to się nie powtórzy.

W tym artykule użyję fotografii krajobrazowej jako przykładu, ponieważ wszystko dzieje się przyjemnie i powoli; a przynajmniej tak jest przez większość czasu. Kroki są takie same dla innych rodzajów fotografii, chociaż może być konieczne pominięcie zdjęć testowych – różnica polega na tym, że musisz zrobić wszystko znacznie szybciej.

Wizualizuj obraz

Pierwszym krokiem do uzyskania odpowiedniego zdjęcia jest podjęcie decyzji, jakie zdjęcie chcesz zrobić. To może brzmieć trochę jak truizm, ale rzeczywistość jest taka, że ​​większość fotografów nie spędza wystarczająco dużo czasu na myśleniu. Łatwo jest dotrzeć do pięknego miejsca, zacząć pstrykać i założyć, że masz dobre zdjęcie, ponieważ wszystko jest ładne. Kiedy wrócisz do domu, będziesz rozczarowany. Mając obraz na ekranie komputera, zauważysz przewody telefoniczne i turystów, których nie widziałeś, gdy tam byłeś.

Zamiast tego zwolnij, rozejrzyj się i zacznij myśleć o tym, jakie zdjęcie chcesz zrobić. Chcesz uchwycić fale rozbijające się o plażę lub ładną formację skalną? W ofercie będzie zazwyczaj kilka różnych ujęć. Na przykład zrobiłem to zdjęcie:

1625729088 842 Jak zawsze uzyskac zdjecie ktore chcesz

A to zdjęcie:

1625729088 977 Jak zawsze uzyskac zdjecie ktore chcesz

W odstępie około 20 minut. Gdy słońce było już za horyzontem, zobaczyłem, że mam okazję uchwycić zen, łagodny czarno-biały obraz. Jak tylko słońce było wystarczająco wysoko, chciałem wszystkie kolory. Oba zdjęcia były świadomym wyborem na podstawie tego, co było wtedy dostępne.


Nie mówię, że musisz godzinami zastanawiać się nad każdym możliwym strzałem. Musisz tylko zwolnić i przez kilka minut pomyśleć o tym, czego szukasz. To jeden z niewielu niezawodnych sposobów robienia lepszych zdjęć.

Pomyśl o tym, co musisz zrobić

Kiedy już zwizualizujesz sobie obraz, który chcesz mieć w głowie, nadszedł czas, aby go urzeczywistnić. Musisz dowiedzieć się, jak przenieść to, co jest w twojej wyobraźni na kartę pamięci aparatu.

Pierwszym krokiem jest ocena, czy możesz w ogóle wykonać ujęcie, które chcesz. Jeśli nie masz teleobiektywu, nie będziesz w stanie zrobić zbliżenia niektórych ptaków morskich. Jeśli nie masz filtrów o neutralnej gęstości lub statywu, prawdopodobnie nie będziesz w stanie wygładzić wody przy długim czasie naświetlania.

1625729088 289 Jak zawsze uzyskac zdjecie ktore chcesz

Zakładając, że masz wszystko, czego potrzebujesz, następnym krokiem jest zabawa z kompozycją. Spaceruj po okolicy, od czasu do czasu spoglądając przez aparat i próbując różnych ogniskowych, aż znajdziesz mocny obraz. Pamiętaj, aby spróbować uwzględnić zarówno elementy pierwszego planu, jak i tła. Jeśli używasz statywu, nadszedł czas, aby go ustawić i zablokować wszystko.

Jak zawsze uzyskac zdjecie ktore chcesz

Po posortowaniu kompozycji następnym krokiem jest podjęcie decyzji, jakiej kombinacji ustawień ekspozycji użyć. Mamy przewodniki dotyczące wyboru odpowiedniego czasu otwarcia migawki, wyboru odpowiedniej przysłony i sposobu decydowania o tym, jakiego ISO użyć, więc sprawdź je, jeśli utkniesz.


Wreszcie nadszedł czas, aby nacisnąć spust migawki. Ostatnim krokiem jest skupienie się na obiekcie, aby uzyskać ładny, ostry obraz. Twoje dwie opcje to praca z autofokusem aparatu lub, jeśli scena jest nieco trudna, ręczne ustawienie ostrości obiektywu.

Zrób kilka zdjęć próbnych

Po skonfigurowaniu wszystkiego czas zacząć robić zdjęcia. Nie martw się, że otrzymasz wszystko od razu; powinieneś obejrzeć kilka pierwszych zdjęć jako ujęcia próbne. Często zauważysz na ekranie z tyłu aparatu rzeczy, których nie widziałeś przez wizjer. Twoje ustawienia ekspozycji lub ostrość mogą również wymagać pewnych poprawek.

1625729088 584 Jak zawsze uzyskac zdjecie ktore chcesz

Po zrobieniu klatki lub dwóch obejrzyj je z tyłu aparatu. Użyj funkcji powiększania, aby upewnić się, że obszary, które chcesz wyostrzyć, są ostre. Jeśli tak nie jest, musisz dostosować ostrość lub aperturę.

Sprawdź również histogram, aby upewnić się, że nie zmiażdżysz żadnych cieni ani nie wydmuchujesz żadnych świateł. Histogram – i blinkies – dadzą ci znacznie dokładniejszy obraz niż tylko patrzenie na zdjęcie. Jeśli tracisz szczegóły świateł lub cieni, musisz dostosować ustawienia ekspozycji lub sfotografować kilka klatek z nawiasem, których możesz użyć do złożonego obrazu HDR.

Zrób ostateczny obraz

Teraz, gdy masz już pewność, że wszystko jest ustawione, nadszedł czas na zrobienie ostatecznego zdjęcia. Naciśnij spust migawki — lub jeszcze lepiej, użyj zdalnego wyzwalania migawki — i obejrzyj zdjęcie. Jeśli wszystko wygląda tak, jak chcesz, super!

1625729089 657 Jak zawsze uzyskac zdjecie ktore chcesz

Osobiście, nawet po oddaniu strzału, który myślę, że chcę, robię kilka bezpiecznych strzałów. Robię kilka celowo niedoświetlonych i prześwietlonych zdjęć, na wypadek gdybym chciał uzyskać dodatkowe szczegóły. Robię też kilka alternatywnych kompozycji tylko dlatego, że mogę. Przez większość czasu idę z moim głównym zdjęciem, ale czasami, gdy patrzę na wszystko na większym ekranie, zdaję sobie sprawę, że jeden z moich alternatywnych zdjęć był lepszym ujęciem.

I masz to.

Podsumowując: zwolnij, pomyśl i dokonaj ponownej oceny. Rób to, gdy robisz zdjęcia, a prawie na pewno wrócisz do domu z wybranymi ujęciami. Gdy staniesz się lepszy w fotografii, każdy krok stanie się drugą naturą i będziesz mógł zrobić wszystko niemal natychmiast.

Czy ten post był pomocny?