Skip to content

Jak zdalnie sterować komputerem (nawet gdy się zawiesi)

3 de sierpień de 2021
banner21

Możliwość zdalnego sterowania komputerem to odwieczna sztuczka maniaków. Ale co ze zmianą ustawień BIOS lub zdalną instalacją systemu operacyjnego? Dzięki technologii Intel AMT KMS jest to w zasięgu każdego geeka z odpowiednim sprzętem.

Intel vPro to platforma zarządzania wbudowana w procesory Intel i inny sprzęt, która umożliwia firmom zarządzanie komputerami stacjonarnymi i laptopami poza pasmem (OOB). Oznacza to, że komputerami można zarządzać bez względu na to, czy komputer jest włączony, czy wyłączony, a nawet jeśli system operacyjny uległ awarii lub nie ma dysku twardego.

Wraz z procesorami Core firma Intel wprowadziła technologię Active Management Technology (AMT) 6.0, która wprowadzono wiele nowych funkcji, w tym zdalne sterowanie za pomocą klawiatury wideo i myszy (KVM). Oznacza to, że przy odpowiedniej konfiguracji sprzętowej masz pełny zdalny dostęp do swojego komputera bez względu na jego stan.

Większość maniaków zna oprogramowanie VNC działające w systemie operacyjnym, ale Intel AMT KVM działa na poziomie sprzętowym, który pozwala na zdalne połączenie z komputerem w przypadku całkowitej awarii systemu lub nawet bez zainstalowanego systemu operacyjnego. Zacznijmy i skonfigurujmy Intel AMT KVM, aby móc zdalnie korzystać z komputera.

Sprawdź, czy Twój komputer obsługuje technologię Intel AMT KVM

Ponieważ vPro jest przeznaczony do użytku biznesowego, nie każdy procesor Intel obsługuje technologię Intel AMT KVM. Konkretnie to, czego chcesz szukać, to logo vPro gdzieś na komputerze.


Uwaga: tylko niektóre procesory Core i5 i i7 obsługują vPro. Intel nie produkuje obecnie procesora i3 z vPro.

1627982640 234 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Jeśli nie możesz znaleźć logo na swoim komputerze lub sam zbudowałeś komputer, możesz sprawdź, czy masz jeden z następujących procesorów Intel Core. Jeśli tak, możesz włączyć KVM, o ile masz kilka innych wymagań.

Wraz z obsługiwanym procesorem musisz także korzystać z wbudowanego wideo Intela i karty sieciowej Intel. Oba są wymagane, ponieważ aby umożliwić komunikację poza pasmem, serwer KVM potrzebuje również bezpośredniego dostępu do interfejsu sieciowego i wyświetlacza, aby móc pokazać podłączonej maszynie dokładnie to, co jest wyświetlane.

Jeśli masz wszystkie powyższe wymagania, kontynuuj konfigurację Intel AMT KVM.

Włącz sprzętowy KVM

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to włączyć szczegółowość BIOS-u. Uruchom ponownie komputer i wprowadź konfigurację BIOS. Poszukaj czegoś oznaczonego jako „gadatliwość oprogramowania układowego” lub „gadatliwość rozruchu” i upewnij się, że jest włączone. Podobnie, jeśli istnieje opcja monitu o konfigurację AMT, upewnij się, że jest ona również włączona.

1627982640 322 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Uruchom ponownie komputer, a tuż po ekranie powitalnym systemu BIOS powinien pojawić się drugi ekran konfiguracji, który wygląda podobnie jak na poniższym obrazku.Naciśnij Ctrl+P na tym ekranie, aby przejść do rozszerzenia systemu zarządzania BIOS (MBEx), aby skonfigurować technologię Intel AMT.

1627982640 515 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi


Jeśli AMT nigdy nie zostało skonfigurowane na Twoim komputerze, zostaniesz poproszony o podanie hasła. Wpisz „admin” jako domyślne hasło, a zostaniesz automatycznie poproszony o utworzenie nowego hasła. Nowe hasło musi mieć dokładnie 8 znaków i zawierać jedną wielką literę, jedną małą literę, jedną cyfrę i jeden symbol. Wprowadź nowe hasło dwukrotnie, aby kontynuować.

Uwaga: Jeśli „admin” nie działa jako domyślne hasło, możesz również spróbować „[email protected]”, ponieważ jest to domyślne hasło w dokumentacji konfiguracyjnej Intela.

1627982640 391 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Po zalogowaniu się do MEBx przejdź do Intel Management Engine, a następnie wybierz aktywuj dostęp do sieci.

1627982640 980 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Wpisz Y, aby zaakceptować ostrzeżenie o aktywacji interfejsu sieciowego ME.

1627982640 138 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Następnie wybierz konfigurację sieci, a następnie Ustawienia nazwy sieci Intel(R) ME.

1627982641 423 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Wybierz nazwę hosta i wpisz nazwę swojego komputera. Z technicznego punktu widzenia możesz umieścić tutaj wszystko, co chcesz, ale może to spowodować problemy z DNS, jeśli nazwa Intel AMT jest inna niż nazwa twojego komputera.

1627982641 462 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi


Wróć do menu głównego za pomocą klawisza Escape, a następnie przejdź do wyboru funkcji zarządzania. Naciśnij Y, aby przejść obok komunikatu ostrzegawczego.

Sprawdź, czy wybór funkcji zarządzania jest włączony w dolnym oknie, a następnie wybierz SOL/IDER.

1627982641 862 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Stąd sprawdź, czy SOL, IDER i Legacy Redirection Mode są włączone.

1627982641 969 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Wróć do poprzedniego menu, a następnie wybierz Konfiguracja KVM. Upewnij się, że wybór funkcji KVM jest włączony.

1627982641 942 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

W tym miejscu zmień opcję User Opt-in, aby zgoda użytkownika nie była wymagana dla sesji KVM.

1627982641 492 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Następnie włącz zdalną kontrolę zasad Opt-in.

1627982641 358 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Naciśnij Escape trzy razy, aby wyjść z menu MEBx i naciśnij Y, gdy pojawi się monit, jeśli jesteś pewien, że chcesz wyjść.

Połącz się z maszyną vPro

Teraz, gdy KVM jest już skonfigurowany na maszynie docelowej, wystarczy zainstalować oprogramowanie, abyśmy mogli się połączyć. Istnieje kilka różnych narzędzi, które pozwolą Ci to zrobić, ale zacznijmy od darmowej opcji.


Firma Intel tworzy narzędzie Management Command Tool na tę okazję, można je znaleźć w poniższym łączu. Pobierz i zainstaluj oprogramowanie na komputerze, z którym chcesz się połączyć.

Uwaga: na potrzeby tego poradnika komputer zdalny musi być podłączony do sieci za pomocą Ethernetu, a także podłączony do zasilania, aby przejść zdalnie. Istnieją opcje konfiguracji sieci bezprzewodowej, ale nie będziemy tutaj wchodzić w te opcje.

1627982642 289 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Po zainstalowaniu oprogramowania wybierz dodaj znany komputer.

1627982642 296 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Wprowadź informacje dotyczące komputera zdalnego.

1627982642 601 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Po dodaniu maszyny wybierz ją z lewego panelu, a następnie kliknij Połącz.

1627982642 494 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Po nawiązaniu połączenia wybierz kartę zdalnego sterowania, a następnie kliknij strzałkę, aby otworzyć opcje ustawień zdalnego KVM.

1627982642 212 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

W nowym oknie, które się otworzy, rozwiń listę stanu KVM i wybierz włącz wszystkie porty.


Uwaga: Włączenie wszystkich portów pozwala nam łączyć się z bezpłatną wersją przeglądarki RealVNC Viewer, ale utracisz niektóre funkcje, takie jak połączenia szyfrowane.

1627982642 693 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Kliknij OK iw głównym oknie wybierz „KVM Viewer Standard Port”, aby przetestować i upewnić się, że można nawiązać połączenie.

Otworzy się nowe okno ze zdalnym komputerem w oknie. To zadziała, ale będzie miało logo marki RealVNC, którego nie można usunąć.

1627982643 531 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Aby pozbyć się marki RealVNC, zainstaluj samodzielną przeglądarkę RealVNC z linku poniżej.

Po zainstalowaniu samodzielnej przeglądarki lub wyodrębnieniu wersji przenośnej uruchom program i połącz się tak jak zwykle z dowolnym serwerem VNC.

1627982643 593 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Zostaniesz poproszony o podanie hasła Intel AMT KVM.

1627982643 792 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi


Połączenie VNC zostanie nawiązane z serwerem AMT KVM.

1627982643 821 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Będziesz wiedział, że jesteś podłączony do sprzętowego serwera KVM, ponieważ w prawym górnym rogu ekranu będzie migać ikona i cienka czerwona ramka zarówno na zdalnej przeglądarce, jak i na lokalnym kliencie.

1627982643 983 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Bezpłatna przeglądarka będzie działać w większości zdalnych celów, ale utracisz niektóre funkcje, takie jak przekierowanie IDE, szyfrowanie oraz możliwość włączania i wyłączania komputera. Jeśli chcesz skorzystać z większej liczby funkcji, będziesz musiał zapłacić za RealVNC Viewer Plus (99 USD).

Przed połączeniem z RealVNC Viewer Plus wróć do narzędzia Intel Manageability Commander Tool i zmień stan KVM z powrotem na Redirection Port Only.

1627982643 758 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Otwórz RealVNC Plus i połącz się ze zdalną maszyną.

1627982644 180 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Zaakceptuj monit, aby potwierdzić, że łączysz się z właściwym komputerem.

1627982644 209 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Następnie po wyświetleniu monitu wprowadź hasło AMT.

1627982644 363 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi

Po zweryfikowaniu nazwy użytkownika i hasła powinno się otworzyć zdalne okno, a na górze pojawi się baner z dodatkową funkcjonalnością.

1627982644 979 Jak zdalnie sterowac komputerem nawet gdy sie zawiesi


W tym artykule nie pokażemy wszystkich dodatkowych zalet RealVNC Plus, ale pozwoli to na wykonanie takich czynności, jak ponowne uruchomienie bezpośrednio do BIOS-u i zamontowanie pliku .iso w celu zdalnej instalacji całego systemu operacyjnego.

Dzięki sprzętowemu KVM dostępnemu na standardowym sprzęcie naprawdę otwiera się więcej możliwości tego, co możesz zrobić, gdy nie jesteś przy komputerze.

Zestaw narzędzi dla programistów IntelManageability

Przeglądarka RealVNC Free Edition

Czy ten post był pomocny?