Skip to content

Jak zdigitalizować swoje stare zdjęcia filmowe

27 de lipiec de 2021
1627405147 preview 1

Jestem wielkim fanem fotografii filmowej, ale jednym problemem jest to, że trudno jest udostępniać fizyczne zdjęcia. Wszyscy korzystają teraz z Instagrama lub Facebooka. Na szczęście digitalizacja zdjęć filmowych jest stosunkowo prosta – choć niekoniecznie tania. Tak więc, niezależnie od tego, czy znalazłeś w piwnicy rodziców pudełko ze starymi zdjęciami, które chcesz umieścić w Internecie, czy po prostu nakręciłeś w zeszłym tygodniu rolkę filmu 35 mm, oto co zrobić.

Zdjęcia filmowe występują w dwóch formach: wywołane odbitki fotograficzne oraz oryginalne slajdy lub negatywy. Odbitki fotograficzne są łatwiejsze i tańsze w digitalizacji, ale lepsze wyniki uzyskasz na negatywach. Jeśli masz jedno i drugie, to od Ciebie zależy.

Jeśli masz zdjęcia

Jeśli masz odbitki zdjęć, sprawy są naprawdę proste. Jeśli chcesz, możesz po prostu zrobić zdjęcie telefonem, ale spójrzmy na lepsze opcje.

Użyj skanera

Większość nowoczesnych skanerów potrafi skanować zdjęcia. Dobry będzie prawdopodobnie miał dedykowany tryb skanowania zdjęć. Być może trzeba będzie dokonać drobnych korekt kolorów lub przyciąć dowolne obramowanie, ale jest to łatwe i niezawodne, jeśli niekoniecznie szybka opcja.

Jeśli korzystasz ze skanera, najlepszą rzeczą do zrobienia jest dodanie wszystkich zdjęć do aplikacji katalogowej, takiej jak Zdjęcia Apple lub Adobe Lightroom. Będą je wszystkie posortowane, a także możesz ich użyć do wprowadzenia niezbędnych poprawek kolorów.

Użyj Google Photoscan

Aplikacja Google Photoscan, dostępna dla iOS oraz Android, to jeden z ich mniej znanych projektów. Wykorzystuje aparat smartfona do skanowania i digitalizacji zdjęć, wykonując serię zdjęć w celu wyeliminowania odblasków, a następnie łącząc je. Oto zdjęcie, które dzisiaj zeskanowałem.

1627405147 739 Jak zdigitalizowac swoje stare zdjecia filmowe


Photoscan to sprytna aplikacja, która dobrze usuwa odblaski i jest dość szybka w użyciu. Niestety, odkryłem, że wypłukało to moje obrazy – zwłaszcza odcienie skóry – trochę za bardzo. Myślę, że jest przeznaczony do użytku ze starszymi, wyblakłymi obrazami, a nie z zupełnie nowymi wydrukami, z którymi pracowałem.

Jeśli chcesz tylko zeskanować garść zdjęć, aby przesłać je do mediów społecznościowych, jest to sposób na zrobienie tego.

Zadzwoń do profesjonalistów

Jak zdigitalizowac swoje stare zdjecia filmowe

Skanowanie i korygowanie kolorów dużego pudełka ze zdjęciami może być dość czasochłonne. Jeśli masz dużo obrazów do zeskanowania i chcesz się upewnić, że jest zrobione prawidłowo, najlepiej skorzystać z profesjonalnej usługi. Tam są mnóstwo dostępnych online, a ceny zwykle wynoszą od 0,20 USD do 0,40 USD za zdjęcie, w zależności od liczby obrazów, które chcesz zeskanować, wymaganej jakości oraz tego, czy chcesz je skorygować.

Zanim jednak przejdziesz do Internetu, radzę sprawdzić, czy lokalny sklep fotograficzny oferuje skanowanie zdjęć. Fotografia to jedna z tych rzeczy, w których lokalizowanie nadal ma sens; w sklepach pracują eksperci, którzy prawie zawsze chętnie służą pomocą i radą. Będą w stanie polecić dokładnie to, czego potrzebują Twoje zdjęcia, nawet jeśli będzie to trochę droższe.

Jeśli masz negatywy lub slajdy

Z negatywami lub slajdami nie jest to tak proste, jak przepuszczanie ich przez skaner dokumentów. Plusem jest to, że jeśli je zdigitalizujesz, wynikowe obrazy będą najprawdopodobniej lepszej jakości niż w przypadku skanowania oryginalnych zdjęć.

Uzyskaj skaner negatywów

1627405147 135 Jak zdigitalizowac swoje stare zdjecia filmowe

Jeśli masz do zeskanowania dużo slajdów lub negatywów, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem może być zakup skanera negatywowego. Chociaż kolor może nie być najlepszy, skaner filmów i slajdów Jumbl 22 MP kosztuje tylko 80 USD. Jeśli umieszczanie zdjęć w Internecie jest ważniejsze niż perfekcyjny wygląd, jest to świetna opcja. Możesz również rozważyć zakup wysokiej jakości skanera dokumentów i zdjęć, który może również skanować negatywy i slajdy, takie jak te Epson Perfection V600 (190 dolarów).

Idź z profesjonalistami

Podobnie jak w przypadku skanowania odbitek fotograficznych, najlepszą opcją, jeśli masz ogromną kolekcję, którą chcesz zdigitalizować, jest prawdopodobnie skorzystanie z usług profesjonalistów. Oczekuj, że za zdjęcie zapłacisz od około 0,30 do 1,50 USD, w zależności od formatu zdjęć, wymaganej jakości i liczby posiadanych zdjęć. Zniżek hurtowych nie można wąchać.

Jak zawsze, proponuję wcześniej zajrzeć do lokalnego sklepu z aparatami korzystanie z usługi online. Tamtejszy personel doradzi, jak najlepiej postąpić.

Zdjęcia pogarszają się z czasem. Jeśli masz dużą kolekcję starych zdjęć, im szybciej je zdigitalizujesz i utworzysz kopię zapasową, tym mniej prawdopodobne jest, że zostaną zniszczone przez czas lub złe traktowanie.

Czy ten post był pomocny?