Skip to content

Jak zmienić komputer z systemem Windows w hotspot Wi-Fi?

6 de lipiec de 2021
Osoba siedząca na kanapie korzystająca z komputera z systemem Windows
Studio WAYHOME/Shutterstock

System Windows może zmienić Twój laptop (lub komputer stacjonarny) w bezprzewodowy punkt dostępu, umożliwiając innym urządzeniom łączenie się z nim. Udostępnianie połączenia internetowego umożliwia udostępnianie połączenia internetowego podłączonym urządzeniom. Oto jak to wszystko działa.

Dzięki funkcji ukrytej wirtualnej karty Wi-Fi w systemie Windows możesz nawet utworzyć hotspot Wi-Fi, gdy jesteś podłączony do innej sieci Wi-Fi lub routera bezprzewodowego, udostępniając jedno połączenie Wi-Fi przez inne.

Zmień swój komputer w hotspot Wi-Fi w łatwy sposób

Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi FiJeśli nie możesz uruchomić wbudowanego hotspotu Wi-Fi systemu Windows, spróbuj użyć Połącz hotspot zamiast tego — jest to całkowicie niezawodny hotspot Wi-Fi z mnóstwem opcji i ładnym interfejsem.

Połącz hotspot jest świetny, jeśli jesteś w hotelu, który pobiera opłaty za urządzenie, lub jeśli jesteś w samolocie i podłączasz laptopa, ale nie chcesz płacić więcej za podłączenie telefonu. Jeśli płacisz za wersję Pro, możesz nawet używać swojego komputera jako wzmacniacza Wi-Fi lub routera przewodowego lub udostępniać połączenie tethered z telefonu

To naprawdę bardziej zaawansowane narzędzie użytkownika, ale jeśli szukasz dobrego rozwiązania, Hotspot można wypróbować za darmo, a podstawowa wersja jest bezpłatna z pewnymi ograniczeniami.

Udostępnij przewodowe lub bezprzewodowe połączenie internetowe w systemie Windows 10

Jeśli używasz systemu Windows 10 z zainstalowaną rocznicową aktualizacją, masz szczęście. Dzięki tej aktualizacji system Windows ma teraz pojedynczy przełącznik, który zmienia dowolny komputer z Wi-Fi w hotspot i nie ma znaczenia, czy połączenie internetowe, które chcesz udostępnić, jest przewodowe, czy bezprzewodowe.


Najpierw uruchomUstawienia, naciskając Windows + I na klawiaturze. Na głównej stronie Ustawienia kliknij „Sieć i Internet”.

1625578473 571 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

Na stronie Sieć i Internet po lewej stronie kliknij „Mobilny hotspot”.

1625578473 290 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

Po prawej stronie włącz przełącznik „Udostępnij moje połączenie internetowe innym urządzeniom”. Jeśli chcesz czegoś innego niż domyślna nazwa sieci i hasło, kliknij przycisk „Edytuj”.

1625578473 852 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

W oknie Edytuj wpisz dowolną nazwę sieci i hasło, których chcesz użyć, a następnie kliknij „OK”.

1625578473 951 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

I to wszystko, co naprawdę musisz zrobić w systemie Windows 10. Jest to jedna z najlepszych nowych funkcji rocznicowej aktualizacji systemu Windows 10, mimo że została wprowadzona przy stosunkowo niewielkich fanfarach.


Jeśli masz problemy z tą funkcją, oto kilka potencjalne kroki rozwiązywania problemów.

Udostępnij przewodowe połączenie internetowe w systemie Windows 7

Możliwość udostępniania przewodowego połączenia internetowego komputera urządzeniom bezprzewodowym jest zintegrowana z interfejsem sieciowym systemu Windows 7 za pośrednictwem czegoś, co nazywa się siecią ad-hoc. Sieć ad-hoc to tak naprawdę proste, bezpośrednie połączenie sieciowe między urządzeniami. W takim przypadku utworzysz sieć ad-hoc między bezprzewodowym połączeniem komputera a dowolnymi urządzeniami bezprzewodowymi, które chcesz połączyć. Musisz tylko upewnić się, że połączenie przewodowe jest skonfigurowane i że komputer ma dostęp do Wi-Fi.

Pamiętaj, że po skonfigurowaniu sieci ad-hoc przy użyciu Wi-Fi komputera PC, wszystkie istniejące połączenia korzystające z tej karty Wi-Fi zostaną wyłączone. Dlatego ta metoda działa tylko wtedy, gdy Twój Internet pochodzi ze źródła Ethernet.

Jeśli nigdy nie konfigurowałeś takiej sieci, koniecznie przeczytaj nasz pełny przewodnik dotyczący udostępniania połączenia internetowego przez sieć ad-hoc. Krótko mówiąc, otworzysz okno Zarządzaj sieciami bezprzewodowymi (możesz je znaleźć, otwierając Start i wyszukując „bezprzewodowe”), kliknij przycisk Dodaj, a następnie kliknij „Utwórz sieć ad hoc”. Wprowadź nazwę i hasło do sieci, a pojawi się ona na liście sieci bezprzewodowych. Wybierz go, a Twój laptop rozłączy się z bieżącą siecią Wi-Fi i zacznie hostować sieć ad-hoc, z którą mogą się łączyć Twoje inne urządzenia.

1625578474 228 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

Upewnij się, że zaznaczyłeś pole wyboru „Zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie się przez połączenie internetowe tego komputera”, aby Twój komputer współdzielił swoje przewodowe połączenie internetowe z urządzeniami podłączonymi do Twojego komputera przez sieć ad-hoc.

1625578474 328 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

Udostępnij przewodowe połączenie internetowe w systemie Windows 8

Niestety, system Windows 8 zrezygnował z interfejsu graficznego do konfiguracji sieci ad-hoc, więc konfiguracja nie jest tak łatwa, jak w systemie Windows 7 lub 10. Jednak podstawowa funkcja jest nadal obecna. Musisz tylko uciec się do małego oszustwa wiersza poleceń.


Najpierw musisz upewnić się, że istniejąca sieć bezprzewodowa jest udostępniana innym użytkownikom sieci. Naciśnij Windows + R na klawiaturze, aby otworzyć okno dialogowe Uruchom, wpisz „ncpa.cpl”, a następnie naciśnij Enter.

1625578474 764 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

W oknie połączeń sieciowych kliknij prawym przyciskiem myszy swoją sieć bezprzewodową i wybierz „Właściwości” z menu kontekstowego.

1625578474 236 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

Przejdź do zakładki „Udostępnianie” i zaznacz pole wyboru „Zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie się przez połączenie internetowe tego komputera”. Śmiało i wyczyść pole wyboru „Zezwalaj innym użytkownikom sieci na kontrolowanie lub wyłączanie udostępnionego połączenia internetowego”, gdy jesteś na nim, a następnie kliknij przycisk „OK”.

1625578474 808 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

Następnie musisz uruchomić wiersz polecenia z uprawnieniami administratora. Kliknij prawym przyciskiem myszy w lewym dolnym rogu ekranu (lub naciśnij Windows + X), a następnie wybierz „Wiersz polecenia (administrator)” w wyświetlonym menu Użytkownicy zaawansowani.

1625578474 581 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

Uwaga: Jeśli widzisz PowerShell zamiast wiersza polecenia w menu Użytkownicy zaawansowani, jest to przełącznik, który pojawił się wraz z Aktualizacją twórców dla systemu Windows 10. Bardzo łatwo jest wrócić do wyświetlania wiersza polecenia w menu Użytkownicy zaawansowani, jeśli chcesz, lub możesz spróbować PowerShell. W PowerShell możesz zrobić prawie wszystko, co możesz zrobić w wierszu polecenia, a także wiele innych przydatnych rzeczy.

Po otwarciu wiersza polecenia następnym krokiem jest skonfigurowanie sieci bezprzewodowej za pomocą netsh w następujący sposób:

netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=”<SSID>” key=”<PASSWORD>”


Gdzie <SSID> to nazwa Twojej sieci i <PASSWORD> to hasło, za pomocą którego użytkownicy mają się łączyć. Punkt dostępu jest tworzony z szyfrowaniem WPA2-PSK (AES).

1625578474 542 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

Następnie zaczniesz nadawać naszą sieć za pomocą następującego polecenia:

netsh wlan start hostednetwork

1625578474 639 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

W każdej chwili możesz użyć tego ostatniego polecenia, aby pokazaćinformacje o połączeniu. Zawiera listę takich rzeczy, jak kanał, z którego korzysta twoje połączenie, nazwa ssid, typ uwierzytelniania, typ radiowy i liczba klientów podłączonych do sieci.

netsh wlan show hostednetwork

1625578474 264 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

Po zakończeniu powinno być możliwe podłączenie dowolnego urządzenia Wi-Fi do nowej sieci ad-hoc.

Udostępnij bezprzewodowe połączenie internetowe w systemie Windows 8 lub 7

Uwaga:to oprogramowanie wydaje się już nie działać. Będziesz chciał użyć Połącz hotspot lub jedną z innych metod wymienionych powyżej.

Jeśli chcesz udostępnić bezprzewodowe połączenie internetowe w systemie Windows 8 lub 7 innym urządzeniom bezprzewodowym, musisz użyć aplikacji innej firmy. Polecamy Virtual Router, ponieważ jest darmowy, open-source i łatwy w konfiguracji. Możesz go również użyć do udostępnienia połączenia przewodowego, jeśli chcesz po prostu łatwiej to zrobić niż tworzenie sieci ad-hoc.


Zacznij od pobrania Virtual Router i uruchomienia go. Korzystanie z niego naprawdę nie mogło być prostsze. Podaj nazwę swojej sieci, wprowadź hasło i wybierz połączenie, które chcesz udostępnić urządzeniom łączącym się z tą siecią Wi-Fi. Kliknij przycisk „Uruchom wirtualny router” i gotowe. W tym oknie możesz nawet zobaczyć listę podłączonych urządzeń.

1625578475 103 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

Konfigurowanie mobilnego punktu dostępu na komputerze z systemem Windows może być trochę kłopotliwe lub może być całkiem proste. Zależy to tylko od używanej wersji systemu Windows i tego, czy chcesz korzystać z aplikacji innej firmy. Ale następnym razem, gdy utkniesz gdzieś z tylko przewodowym połączeniem internetowym, przynajmniej wiesz, że możesz użyć swojego komputera, aby udostępnić to połączenie innym urządzeniom bezprzewodowym.

10 najlepszych routerów Wi-Fi na rok 2021Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

Nasz najlepszy wybór

Asus AX6000 (RT-AX88U)
1625578475 175 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi Sprawdź cenę
1625578475 36 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

Wi-Fi 6 w przystępnej cenie

TP-Link Archer AX3000 (AX50)
1625578475 175 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi Sprawdź cenę
1625578475 647 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

Najlepszy router do gier

Trójzakresowy router Asus GT-AX11000
1625578475 175 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi Sprawdź cenę
1625578475 233 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

Najlepsza siatka Wi-Fi

ASUS ZenWiFi AX6600 (XT8) (2 sztuki)
1625578475 175 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi Sprawdź cenę
1625578475 103 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

Siatka na budżet

Google Nest Wi-Fi (2 szt.)
1625578475 175 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi Sprawdź cenę
1625578476 654 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

Najlepsze połączenie modemu z routerem

NETGEAR NighthawkCAX80
1625578475 175 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi Sprawdź cenę
1625578476 403 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

Niestandardowe oprogramowanie układowe VPN

Linksys WRT3200ACM
1625578475 175 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi Sprawdź cenę
1625578476 285 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

Doskonała wartość

TP-Link Archer AC1750 (A7)
1625578475 175 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi Sprawdź cenę
1625578476 816 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

Lepsze niż hotelowe Wi-Fi

TP-Link AC750
1625578475 175 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi Sprawdź cenę
1625578476 268 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi

Technologia Bleeding Edge

Asus ROG Rapture GT-AXE11000
1625578475 175 Jak zmienic komputer z systemem Windows w hotspot Wi Fi Sprawdź cenę


Czy ten post był pomocny?