Skip to content

Jak zmniejszyć ilość danych (i przepustowość) korzystania z usług przesyłania strumieniowego

4 de sierpień de 2021
img 54f769ae135a8

Usługi przesyłania strumieniowego są tak powszechne, że często nie zastanawiamy się nad tym, ile danych wykorzystują, dopóki nie jest za późno. Może to być dużo, ale możesz zmniejszyć zużycie danych i zapobiec przeciążeniom, wprowadzając kilka drobnych zmian tu i tam.

Pomimo dużej liczby usług przesyłania strumieniowego i powiązanych z nimi aplikacji, można śmiało powiedzieć, że jednym z nich może być Pandora, Spotify, Netflix, a zwłaszcza YouTube. Wszystkie te mają sposoby na zmianę ilości zużywanych danych, co jest szczególnie ważne, jeśli masz limit danych i / lub współdzielisz przepustowość.

Oczywiście z nich Netflix i YouTube będą wykorzystywać więcej danych i przepustowości. W rzeczywistości raczej nie wystąpią problemy z przepustowością, jeśli tylko przesyłasz muzykę strumieniowo, ale to powiedziawszy, jeśli słuchasz muzyki przez cały dzień, to się sumuje, zwłaszcza jeśli przesyłasz strumieniowo dźwięk o wyższej jakości.

Streaming muzyki? Powinieneś być w porządku

Po kilku obserwacjach i badaniach trudno sobie wyobrazić, że nawet przy niewielkiej liczbie gigabajtów danych mobilnych każdy może przekroczyć swój limit za pomocą Pandory lub Spotify, o ile zwracasz uwagę na ustawienia jakości.

Jak zmniejszyc ilosc danych i przepustowosc korzystania z uslug przesylania

W przypadku Spotify ustawienie „standardowej jakości” w aplikacji komputerowej,według strony Spotify, to ~160 kb/s, co na urządzeniach mobilnych określa się mianem „wysokiej jakości”.


Na komputerze stacjonarnym lub laptopie subskrybenci Premium Spotify mogą włączyć strumieniowanie „wysokiej jakości” (320 kb/s) w ustawieniach aplikacji Spotify, co jest równe „Ekstremalnej jakości” w aplikacji mobilnej (jest to mylące?).

1628090482 974 Jak zmniejszyc ilosc danych i przepustowosc korzystania z uslug przesylania

Bez względu na to, jak Spotify nazywa swoje poziomy jakości dźwięku, użytkownicy spoza Premium mogą oczekiwać najwyższej jakości muzyki przesyłanej strumieniowo z prędkością 160 kb/s (ponownie „Standardowa jakość” na komputerze stacjonarnym, „Wysoka jakość” w aplikacji mobilnej).

Podczas gdy aplikacja komputerowa Spotify będzie przesyłać strumieniowo muzykę tylko z prędkością 160 kb/s (chyba że jesteś subskrybentem Premium), aplikacja mobilna Spotify może przesyłać strumieniowo muzykę z niższą prędkością 96 kb/s („Normalna jakość”), aby lepiej zminimalizować ślad danych mobilnych.

1628090482 622 Jak zmniejszyc ilosc danych i przepustowosc korzystania z uslug przesylania

Aby zrozumieć, jak to przekłada się na Ciebie i Twoje limity danych, użyliśmy ten kalkulator przesyłania strumieniowego do podłączenia 96kbps i 160kbps.

  • Przy 96 kb/s zużyjesz około 42 MB danych w ciągu jednej godziny, co przekłada się na 0,04 GB. Aby przesyłać strumieniowo 1 GB danych, musisz przesyłać strumieniowo przez 24 do 25 godzin.
  • Przy 160 kb/s wykorzystanie danych wzrasta do około 70 MB w ciągu godziny, czyli 0,07 GB. Oznacza to, że możesz przesyłać strumieniowo 1 GB danych w niecałe 15 godzin.

Podniesienie ustawienia jakości dźwięku zapewni nieco lepsze wrażenia słuchowe, ale oczywiście szybciej wykorzystasz więcej danych.

Tymczasem,Pandora stwierdza na swojej stronie internetowej:

Pandora on the Web odtwarza 64k AAC+ dla darmowych słuchaczy i 192kbps dla subskrybentów Pandora One. Wszystkie urządzenia domowe odtwarzają dźwięk 128 kb/s, a urządzenia mobilne otrzymują różne szybkości w zależności od możliwości urządzenia i sieci, w której się znajdują, ale nigdy więcej niż 64k AAC+. (podkreśl nasz)

Pandora również umożliwia podniesienie jakości (maksymalnie do 64 kb / s) w swoich ustawieniach, ale domyślnie jest skonfigurowana do niższej jakości dźwięku.

1628090482 910 Jak zmniejszyc ilosc danych i przepustowosc korzystania z uslug przesylania


Ponownie, podłączając liczby, widzimy, ile danych wykorzystuje Pandora.

  • Przesyłanie strumieniowe z prędkością 64 kb/s zużywa około 28 MB lub 0,03 GB danych, co oznacza, że ​​możesz spodziewać się osiągnięcia gigabajta w nieco ponad 36 godzin.
  • Przy 128 kb/s godzinowe zużycie danych dosłownie podwaja się do 56 MB lub 0,05 GB, a to oznacza, że ​​czas słuchania skróci się o połowę do nieco ponad 18 godzin.

Pamiętaj, że szybkość transmisji danych mobilnych Pandory nigdy nie przekracza 64 kb / s, więc jest to prawdopodobnie najbardziej interesująca liczba dla użytkowników danych mobilnych. Jednak w przeciwieństwie do Spotify, prawdopodobnie możesz uciec z ustawienia wyższej jakości, o ile nie wpłynie to zbyt niekorzystnie na odtwarzanie.

Zachowaj ostrożność podczas przesyłania strumieniowego wideo

Strumieniowe przesyłanie wideo zawsze będzie wykorzystywać znacznie więcej danych niż muzyka z powodu samego faktu, że jest to wideo. Ale nadal istnieją ustawienia, które możesz dostosować, aby zmniejszyć zużycie danych.

1628090483 36 Jak zmniejszyc ilosc danych i przepustowosc korzystania z uslug przesylania

Rzeczywiście, jeśli masz Netflix zainstalowaną jako aplikację, możesz zmusić go do przesyłania strumieniowego tylko przez Wi-Fi, dzięki czemu nie zjesz przez pomyłkę limitu danych mobilnych.

1628090483 266 Jak zmniejszyc ilosc danych i przepustowosc korzystania z uslug przesylania

Jeśli jednak korzystasz z serwisu Netflix w domu, na przykład w przeglądarce, lub przesyłasz strumieniowo do swojego Chromecasta lub na Roku, musisz najpierw uzyskać dostęp do ustawień danych za pośrednictwem serwisu Netflix.com. Aby to zrobić, kliknij „Twoje konto” w menu profilu.

1628090483 255 Jak zmniejszyc ilosc danych i przepustowosc korzystania z uslug przesylania

Na następnym ekranie kliknij „Ustawienia odtwarzania” w sekcji „Mój profil”.

1628090483 776 Jak zmniejszyc ilosc danych i przepustowosc korzystania z uslug przesylania


W „Ustawieniach odtwarzania” możesz teraz dostosować zużycie danych na ekranie. Zwykle jest ustawiony na „Auto”, ale możesz wymusić odtwarzanie w niskiej jakości (do 0,3 GB na godzinę) lub średniej (do 0,7 na godzinę). Jeśli masz szczęście, że możesz przesyłać strumieniowo wysokiej jakości wideo, możesz spodziewać się zużycia od 3 GB do 7 GB na godzinę.

1628090483 630 Jak zmniejszyc ilosc danych i przepustowosc korzystania z uslug przesylania

Ustawienie „niskiego” wykorzystania danych Netflix na ekran nie oznacza, że ​​możesz teraz rozpocząć przesyłanie strumieniowe filmów Netflix za pośrednictwem mobilnego połączenia transmisji danych. Oznacza to, że Twoje domowe połączenie internetowe jest mniej podatne na stres u innych domowników korzystających z niego w tym samym czasie, co w przypadku oglądania YouTube może nastąpić w pośpiechu.

YouTube, wieprz danych mobilnych

YouTube jest zdecydowanie największą witryną do strumieniowego przesyłania wideo na świecie, więc możesz spodziewać się, że wniesie do niej dużo danych i przepustowości. Trudno jest po prostu obejrzeć jeden film na YouTube, a szanse są całkiem dobre, większość ludzi codziennie ogląda filmy z YouTube.

1628090483 43 Jak zmniejszyc ilosc danych i przepustowosc korzystania z uslug przesylania

Dlatego szczególnie ważne jest, jeśli oglądasz YouTube na telefonie przez połączenie komórkowe, aby sprawdzić ustawienia YouTube.

1628090483 87 Jak zmniejszyc ilosc danych i przepustowosc korzystania z uslug przesylania

Zrób to, dotykając kropek opcji w prawym górnym rogu, a następnie dotknij „Ustawienia -> Ogólne” i zaznacz pole „ogranicz użycie danych mobilnych”. Zapewni to, że możesz przesyłać strumieniowo filmy HD z YouTube tylko przez połączenie Wi-Fi.

1628090483 884 Jak zmniejszyc ilosc danych i przepustowosc korzystania z uslug przesylania

Nie przeszkodzi Ci to w oglądaniu filmów w YouTube, gdy jesteś poza domem, oznacza to po prostu, że nie będziesz mógł oglądać filmów w jakości HD, chyba że korzystasz z Wi-Fi. To dobre rozwiązanie, ale szczerze mówiąc, sposób, w jaki YouTube nas wciąga, wiemy, jak łatwo można szybko zgromadzić dużą liczbę obejrzanych filmów.

1628090484 383 Jak zmniejszyc ilosc danych i przepustowosc korzystania z uslug przesylania


Po pierwszym załadowaniu wszystkie nasze filmy mają domyślnie 480P, ale możesz zastosować szybką sztuczkę, aby upewnić się, że odtwarzają się w niższej rozdzielczości. Kliknij zdjęcie swojego konta w prawym górnym rogu YouTube i kliknij koło zębate ustawień.

1628090484 621 Jak zmniejszyc ilosc danych i przepustowosc korzystania z uslug przesylania

Na następnym ekranie kliknij link „Odtwarzanie” i pod „jakość odtwarzania wideo” i wybierz opcję „Mam wolne połączenie”.

1628090484 58 Jak zmniejszyc ilosc danych i przepustowosc korzystania z uslug przesylania

Po użyciu YouTube z włączoną tą opcją, nasze filmy domyślnie miały 360P.

Tak, ale ile danych wykorzystują filmy z YouTube?

Rzeczą w filmach na YouTube jest to, że nawet w niższych rozdzielczościach nadal mogą zużywać dużo danych. Ile danych? Trudno powiedzieć dokładnie, ponieważ w przeciwieństwie do Netflixa, filmy na YouTube nie są spójne między kolejnymi przesyłającymi, ale możemy wykonać pewne pomiary i poczynić pewne obserwacje.

Weźmy prosty przykład. Wszyscy wiedzą wideo Gangham Style. Został obejrzany ponad 2 miliardy razy, jest dostępny w rozdzielczości od 144P do 1080P, więc ustawmy ten film w kolejce w każdej z jego różnych rozdzielczości i zobaczmy, ile danych zużywa ten filmza pomocą zapory i narzędzia do monitorowania danych Glasswire.

1628090484 643 Jak zmniejszyc ilosc danych i przepustowosc korzystania z uslug przesylania

Gdy po raz pierwszy ładujemy dowolny film, musi załadować również ścieżkę dźwiękową, więc zajmuje to trochę więcej czasu, a rozmiar pliku jest początkowo większy. Od tego momentu ścieżka audio jest buforowana, więc gdy zmieniamy rozdzielczości, YouTube po prostu ładuje bity wideo, więc rozmiar pliku jest stosunkowo mniejszy i nie trwa to też tak długo.


Gangham Style trwa nieco ponad 4 minuty (dokładnie 4:12) i według tego źródła, średni bitrate audio wynosi (prawdopodobnie) około 128 kb/s, czyli około 4 MB dla 4-minutowego utworu.

W poniższej tabeli przedstawiamy nasze ustalenia dotyczące stylu Gangham. Obserwowany rozmiar każdego filmu jest dostosowywany, aby uwzględnić rozmiar ścieżki dźwiękowej (tak, jakbyś wczytywał każdą rozdzielczość za pierwszym razem). To nie jest dokładne ani nie powinno być oficjalne, to tylko przybliżone pojęcie o rozmiarze przeciętnego teledysku pop z towarzyszącą mu ścieżką dźwiękową.

Rozdzielczość wideo ~Rozmiar + 4 MB ścieżki audio
144P 6,6 MB
240P 9,6 MB
360P 15,2 MB
480P 25,2 MB
720P 44,6 MB
1080P 73,5 MB

Wynos tutaj jest dość oczywisty. Nie oglądaj filmów HD przez połączenie komórkowe, a nawet w niższych rozdzielczościach filmy z YouTube mogą naprawdę się sumować.

Ile sumują się z biegiem czasu?

Wyczyściliśmy nasze wyniki z Drut szklany i po prostu przeszli z teledysku pop do teledysku pop – w sumie dwadzieścia – w domyślnej rozdzielczości (480P) i obserwowali, ile danych wykorzystali.

1628090484 905 Jak zmniejszyc ilosc danych i przepustowosc korzystania z uslug przesylania

Jak widać, dwadzieścia popowych teledysków na 480 P zużywało ponad 400 MB danych, co daje średnio około 20 MB na film.


Najważniejsze jest to, że ślad danych YouTube może się bardzo szybko sumować, ale tak naprawdę każdy film, który przesyłasz strumieniowo, zrobi to, więc chcesz mieć pewność, że oglądasz wideo tylko na połączeniu Wi-Fi bez pomiaru.

Oczywiście te cztery usługi nie są jedynymi. Jest Hulu, Amazon Prime, Soundcloud, Rdio i wiele innych. W pozostałych przypadkach poświęć chwilę na przejrzenie ustawień w swoich aplikacjach i kontach, aby upewnić się, że przesyłasz strumieniowo z szybkością transmisji danych przyjazną dla urządzeń mobilnych, gdy tylko jest to możliwe.

Wreszcie, jeśli istnieje opcja, która uniemożliwia oglądanie wideo HD (lub w przypadku Netflix dowolnego wideo) przy użyciu danych mobilnych, włącz ją również.

Jeśli masz coś, co chciałbyś dodać, jakieś pytania, komentarze lub spostrzeżenia, podziel się nimi z nami na naszym forum dyskusyjnym.

Czy ten post był pomocny?