Skip to content

Jak zrobić tanie paski świetlne Philips Hue?

6 de lipiec de 2021
IMG 1459

Opcje inteligentnego oświetlenia Philips Hue są dość drogie, ale być może nic nie jest tak drogie jak paski Hue LightStrips. Dobrą wiadomością jest to, że możesz zaoszczędzić sporo gotówki, łącząc paski świetlne zgodne z DIY Hue.

Zestaw Hue LightStrip kosztuje fajne 90 i jest dostarczany z paskami świetlnymi o wartości dwóch metrów. Możesz dodać przedłużenia o długości jednego metra dla 30 dolarów za sztukę. Aby zdobyć pięć metrów Hue LightStrips, musiałbyś wydać 170 USD. Jeśli jednak chcesz sam zrobić trochę montażu (nie są wymagane żadne wymyślne umiejętności), możesz uzyskać tę samą długość pasków świetlnych LED kompatybilnych z Hue za nieco ponad 40 USD.

Jak zrobic tanie paski swietlne Philips Hue

Jedynym minusem jest to, że pasek świetlny nie będzie działał z HomeKit lub Hue Sync, a przejścia nie są tak płynne, jak w rzeczywistości, ale jeśli nadal chcesz zaoszczędzić dużo gotówki, czytaj dalej.

Co będziesz potrzebował

1625567367 532 Jak zrobic tanie paski swietlne Philips Hue

Aby stworzyć pasy świetlne LED zgodne z Hue, potrzebujesz trzech głównych komponentów: pasków świetlnych LED, modułu kontrolera i zasilacza. Niestety, odpowiedni moduł kontrolera można znaleźć tylko na Aliexpress, więc bądź przygotowany na poczekanie kilku tygodni, ponieważ jest dostarczany z Chin.

Oto, czego potrzebujesz:

  • Kontroler Gledopto ZigBee RGB+CCT LED: Ten kontroler umożliwia zmianę kolorów, a także temperatury barwowej widma bieli.
  • Pięciometrowy pasek świetlny LED: W razie potrzeby możesz je skrócić do krótszej długości lub możesz kupić więcej, jeśli chcesz czegoś jeszcze dłuższego (używając złącza).
  • Zasilanie 12V 3A: Trzy wzmacniacze wystarczą na pięć metrów lub mniej pasków świetlnych. Jeśli dodajesz więcej, będziesz chciał użyć zasilacza 5A.

W sumie to wszystko kosztowało mnie zaledwie 43,90 dolarów. Ten sam rodzaj konfiguracji przy użyciu oficjalnych pasków Hue LightStrips kosztowałby 170 USD, i to nie obejmuje podatku od sprzedaży.

Składanie wszystkiego razem

Nie trzeba wiele robić, aby wszystko było gotowe do pracy, a złożenie wszystkiego w całość zajmuje około pięciu minut.


Aby rozpocząć, weź sześć przewodów na końcu paska świetlnego LED i podłącz je do odpowiednich gniazd w module kontrolera. Aby to zrobić, użyj długopisu lub małego śrubokręta, aby nacisnąć terminal, wsuń przewód do gniazda i zwolnij terminal, aby zablokować przewód na miejscu.

1625567367 204 Jak zrobic tanie paski swietlne Philips Hue

Oto zdjęcie, jak wyglądają połączenia, aby można je było dopasować do swoich. Zwróć uwagę, że biały przewód nie jest w rzeczywistości podłączony do gniazda „W”, ale raczej do gniazda „V +”. Są też dwa czerwone przewody – ten obok niebieskiego przewodu wtykowego do gniazda „R”. Drugi czerwony przewód podłącza się do gniazda „W”.

1625567367 49 Jak zrobic tanie paski swietlne Philips Hue

Po wykonaniu wszystkich połączeń podłącz zasilacz do modułu sterownika. Podłącz drugi koniec do gniazdka.

1625567367 102 Jak zrobic tanie paski swietlne Philips Hue

Pasek świetlny LED powinien zapalić się od razu. Jeśli nie, upewnij się, że świeci się zielona lampka na kontrolerze. Jeśli kontrolka się świeci, sprawdź połączenia przewodów. Pamiętaj również o przycięciu drugiego końca paska świetlnego, aby końcówki przewodów nie stykały się ze sobą. Jeśli się stykają, nie spowoduje to zwarcia świateł, ale spowoduje wyświetlanie innych kolorów niż te, które wybrałeś.

Gdy pasek świetlny działa poprawnie, nadszedł czas, aby podłączyć go do mostka Hue i sterować nim za pomocą telefonu!

Podłączanie go do Hue

Podłączanie paska świetlnego do mostka Hue i sterowanie nim z telefonu jest takie samo, jak dodawanie dowolnego innego światła Hue. Zacznij od otwarcia aplikacji Hue i dotknięcia zakładki „Ustawienia” na dole.

1625567367 964 Jak zrobic tanie paski swietlne Philips Hue

Wybierz „Ustawienia światła” z listy opcji.

1625567367 798 Jak zrobic tanie paski swietlne Philips Hue


Dotknij „Dodaj światło” w lewym górnym rogu ekranu.

1625567367 559 Jak zrobic tanie paski swietlne Philips Hue

Kliknij „Szukaj” na dole.

1625567367 997 Jak zrobic tanie paski swietlne Philips Hue

Aplikacja rozpocznie wyszukiwanie nowych świateł. W końcu znajdzie nowy pasek świetlny, który zostanie nazwany mniej więcej „Rozszerzone światło koloru”.

1625567367 862 Jak zrobic tanie paski swietlne Philips Hue

Stamtąd wróć i dodaj nowe światło do pokoju w opcji „Ustawienia pokoju”. Pozwala to kontrolować światło i dołączać je do innych lamp Hue w tym pomieszczeniu.

1625567368 631 Jak zrobic tanie paski swietlne Philips Hue

W tym momencie pasek świetlny DIY działa jak każde inne światło Hue i nigdy nie poznasz różnicy z poziomu aplikacji.

Ponownie minusem jest to, że nie będzie działać z HomeKit lub Hue Sync, a przejścia są raczej nagłe podczas ściemniania lub włączania i wyłączania światła, przynajmniej w porównaniu z płynnymi przejściami oficjalnego światła Hue. Nie jest to jednak wielka sprawa, zwłaszcza gdy oszczędzasz mnóstwo pieniędzy.

Czy ten post był pomocny?