Skip to content

Jak zrobić własne klipy dźwiękowe w stylu portalu?

25 de lipiec de 2021
1627211402 banner1

Jeśli kiedykolwiek grałeś w Portal, wiesz, jak uroczo przerażający może być głos GlaDOS. Oto jak tworzyć własne klipy dźwiękowe w stylu GlaDOS, aby móc rozpowszechniać horror oparty na portalach.

Obraz autorstwaCyfrowy sekstant

Co będziesz potrzebował

  • Śmiałość, aby nagrać, wyczyścić, wyeksportować dźwięk. Aby rozpocząć, zapoznaj się z przewodnikiem How-To Geek dotyczącym edycji dźwięku: Podstawy.
  • Melodyna Studio, aby stworzyć rzeczywisty efekt. Działa w systemach Windows i Mac OS i można używać wersja demo jeśli spełniasz następny wymóg, w przeciwnym razie być może będziesz musiał go kupić.
  • „Stereo Mix” włączony na twoim komputerze, aby ominąć konieczność zakupu pełnej wersji Melodyne Studio. Sprawdź nasz artykuł Jak włączyć „Miks stereo” w Windows 7 (aby nagrywać dźwięk), aby uzyskać więcej informacji na ten temat.
  • Przyzwoitej jakości mikrofon, jeśli chcesz nagrywać własne źródło dźwięku.

Źródło dźwięku

Oczywiście do pracy potrzebne będzie nagranie jakiegoś rodzaju frazy. Sposób, w jaki Valve zrobił to dla Portalu, polegał na tym, że mieli profesjonalną aktorkę głosową, Ellen McLain, zrób swoje najlepsze wrażenie mechanizmu zamiany tekstu na mowę. Użyli TTS, aby nagrać jej kwestie, a następnie odtworzyli je, aby dać jej podstawę do aktorstwa głosowego. Chociaż nie wszyscy jesteśmy profesjonalnymi aktorami głosowymi, całkiem łatwo jest uzyskać ten sam efekt w domu. użyłem AT&T Labs Głosy naturalne — demo zamiany tekstu na mowę aby uzyskać podstawę, następnie użyłem mikrofonu kierunkowego na moim netbooku, aby zarejestrować moje najlepsze wrażenie (z kilkoma zmianami dla podkreślenia). Użytkownicy komputerów Mac mogą nagrywać dane wyjściowe polecenia „powiedz” lub mieszać je z dowolnym preferowanym programem TTS. Zawsze możesz po prostu użyć wyjścia TTS zamiast swojego głosu, ale użycie prawdziwego głosu robi różnicę.

Nagrałem swój głos w Audacity i wykonałem szybkie usuwanie szumów, aby go wyczyścić. Jeśli zdecydujesz się nagrać własny dźwięk, zapoznaj się z naszym artykułem Poradnik do edycji dźwięku: podstawowe usuwanie szumów. Kiedy go nagrałem, dał mi to jako ścieżkę stereo. Rozebrałem go do ścieżki mono i wyeksportowałem jako .wav.

Kliknij tytuł klipu dźwiękowego (obok „X”) i wybierz „Podziel stereo na mono”.

01-podział na mono

Otrzymasz coś takiego:

02-2 mono tory

Wybrałem nieco lepszy utwór, wybierając i odtwarzając jeden na raz, i pozbyłem się drugiego, klikając przycisk „X” w lewym górnym rogu informacji o utworze.

Następnie przejdź do Plik> Eksportuj.

Eksport 03-plików

Zobaczysz okno dialogowe Eksportuj.

04-okno dialogowe eksportu


Możesz po prostu wyeksportować go jako plik WAV, ponieważ wszystko inne zostanie zrobione w Melodyne Studio.

Montaż w Melodyne

W demo Melodyne Studio otwórz plik .wav. W końcu zobaczysz taki ekran:

06-przegląd melodii

Potrzebujemy kontroli odtwarzania, więc przejdź do okna > Pasek transportu.

07-pokaż bar transportowy

Zobaczysz wyskakujący pasek transportu.

08-pasek transportowy

Przyda się to do odtwarzania i zatrzymywania dźwięku.

Następnie spójrz na prawą górną część ekranu. To są elementy sterujące, których będziemy używać. Widać, że teraz narzędzie do zaznaczania jest podświetlone.

1627211399 542 Jak zrobic wlasne klipy dzwiekowe w stylu portalu

Pierwszą rzeczą, jaką zamierzamy zrobić, to umieścić wszystko w tej samej muzycznej tonacji. Naciśnij CTRL+A, aby zaznaczyć wszystko, a następnie kliknij kontrolkę Edit Pitch.

12-edycyjna kontrola wysokości dźwięku

Zobaczysz, że wyświetlacz nieznacznie się zmieni, do tego:

10-wybierz skok edycji


Kliknij dwukrotnie jedną z baniek dźwiękowych, a zobaczysz, że wszystkie „przyciągają” do najbliższej nuty.

11-edytowany skok

Następnie usuniemy modulację wysokości dźwięku. To wygładza dźwięk Twojego głosu, dzięki czemu brzmi bardziej spójnie i zautomatyzowana. Kliknij i przytrzymaj kontrolkę „Edytuj skok”, aby wyświetlić inne elementy sterujące i przejdź do modulacji wysokości tonu.

13 edycji modulacji wysokości dźwięku

Jeszcze raz naciśnij CTRL+A, aby zaznaczyć wszystko. Kliknij dwukrotnie dowolną bańkę dźwiękową, aby usunąć modulację. Wynik będzie wyglądał mniej więcej tak:

14-brak modulacji wysokości dźwięku

Zobaczysz, że niektóre wiszące linie między bąbelkami zniknęły, a linia biegnąca przez każdą bańkę jest płaska.

Następnie zmienimy formant, który brzmi, jakbyś zmieniał rozmiar strun głosowych osoby, która wypowiadała dźwięk. Wybierz kontrolkę Edytuj format.

15-edytuj kontrolkę formatowania

Po raz kolejny widok się zmieni i będziesz chciał nacisnąć CTRL + A, aby zaznaczyć wszystko. Oto, co zobaczysz:

16-formant przed


Widzisz te paski nad każdą bańką dźwiękową? Kliknij dowolny z nich i przeciągnij w górę, prawdopodobnie około 3 kroków. Kiedy odtworzysz, natychmiast usłyszysz różnicę; brzmi, jakby dziecko to teraz mówiło. Oto jak to wygląda po zmianie.

17-formant po

Notatki dotyczące dzielenia

Jeśli chcesz podzielić słowo i przenieść je na dwie oddzielne notatki, możesz zrobić tak zwaną „separację segmentów”. Wybierz kontrolę separacji segmentów:

19-segmentowa kontrola separacji

Następnie możesz znaleźć linię nad jednym z bąbelków dźwiękowych i przesunąć ją do miejsca, w którym chcesz podzielić dźwięk.

18-edycyjne suwaki

Następnie możesz edytować wysokość tego segmentu niezależnie od pozostałych.

Cytaty o sarkazmie

GlaDOS często używa sarkazmu podczas wypowiadania pewnych słów w Portalu. Jakość dźwięku jest rażąco inna, ale to ten sam efekt, co robiliśmy, tylko w przeciwnym kierunku.

W moim przykładzie mam dwie sylaby, które muszę zmienić na samym końcu. Możesz wybrać wiele dymków dźwiękowych za pomocą narzędzia do zaznaczania, klikając i przeciągając oraz tworząc ramkę wokół tego, co chcesz edytować. Oto sekcja, którą edytuję w swoim pliku:

Znowu 20-edycja boiska


Aby uzyskać ten dziwny efekt sarkazmu, najpierw obniżymy wysokość tonu o prawie 5 kroków. Jeszcze raz wybierz kontrolkę Edit Pitch i przesuń wszystko w dół.

21-edycja tonacji ponownie-cały ekran

Aby zakończyć efekt, upuśćmy formant na te bąbelki z 3 kroków powyżej do 4-5 kroków poniżej. Twój gotowy produkt będzie wyglądał tak:

22-edytuj ponownie formant-cały ekran

Uzyskanie gotowego pliku

Demo Melodyne Studio nie pozwala na eksportowanie gotowego dźwięku ani zapisywanie projektu w połowie. Aby obejść ten problem, upewnij się, że mikrofon jest wyłączony, a domyślnym urządzeniem nagrywającym jest „Stereo Mix”. Następnie otwórz Audacity.

To, co musisz zrobić, to nacisnąć rekord w Audacity, a następnie nacisnąć odtwarzanie w Melodyne, a następnie zatrzymać oba, gdy skończą. Otóż ​​to. Oto ujęcie w akcji.

23-spust i wolnobiegiem to

Możesz łatwo edytować plik w Audacity. Po prostu wybierz ciche fragmenty ścieżki na początku i na końcu, a następnie naciśnij Usuń, aby je usunąć. Wszystko gotowe! Przejdź do Plik> Eksportuj i możesz zrobić to jako mp3.

24-eksportuj jako mp3

Jako bonus dla was, czytelnicy, możecie usłyszeć mój okropny głos, cały zmodulowany i zreformowany. Możesz pobrać mp3 poniżej.

Komentarze HTG.mp3

Czy ten post był pomocny?