Skip to content

Jak zrobić własne plakaty za pomocą druku kafelkowego

7 de lipiec de 2021
IMG 0468

Jeśli nudne plakaty ścienne w Spencers nie łaskoczą Twojej wyobraźni i wolisz mieć coś bardziej dostosowanego do Twoich upodobań, możesz faktycznie stworzyć i wydrukować własne plakaty za pomocą metody zwanej drukiem kafelkowym.

Druk kafelkowy ma miejsce, gdy drukujesz duży obraz na kilku kawałkach papieru, a każdy kawałek papieru działa jak „kafelek”, stąd nazwa. Stamtąd układasz płytki, tworząc siatkę, tworząc w ten sposób swój ogromny plakat ścienny.

Istnieje kilka bezpłatnych narzędzi online, które mogą konwertować obrazy do formatu odpowiedniego do drukowania kafelkowego, ale moją ulubioną (i zdecydowanie najpopularniejszą usługą) jest Rasterbator. Ale zanim przejdziemy dalej, ważne jest, aby poznać kilka terminów.

Obrazy wektorowe a obrazy półtonowe

Zanim będziesz mógł zrobić dowolny obraz i powiększyć go w dzieło sztuki wielkości ściany, najpierw musisz przekonwertować obraz na obraz wektorowy lub obraz półtonowy, ponieważ prawdopodobnie obraz nie ma wystarczająco wysokiej rozdzielczości do powiększenia. Na przykład zdjęcie zrobione smartfonem może zostać powiększone do około 13 x 10 cali (trochę większe za pomocą niektórych sztuczek edycyjnych), zanim jakość zacznie się pogarszać. Wszystko większe niż to, a rozdzielczość zdjęcia jest po prostu za mała.

Nie wdając się w całe mylące wyjaśnienie, jak działają tego typu grafiki, powiem tylko, że zaletą obrazu wektorowego jest to, że można go powiększyć do dowolnej wielkości bez utraty jakości. Jeśli zrobisz zwykłe zdjęcie .JPG i powiększysz je w jakiś sposób, zauważysz, że robi się dość rozmyte i dość szybko rozpikselowane. Tak się nie stanie z obrazem wektorowym.

1625643293 240 Jak zrobic wlasne plakaty za pomoca druku kafelkowego

Obraz z półtonami ma w większości te same zalety (tj. możesz powiększyć obraz i nadal mieć ostry i wyraźny wygląd), ale w tym celu obraz wykorzystuje półtony. Innymi słowy, piksele obrazu są przekształcane w szereg maleńkich kropek, które oglądane z daleka wyglądają jak stosunkowo ostre zdjęcie, w zależności od wielkości kropek.

1625643294 158 Jak zrobic wlasne plakaty za pomoca druku kafelkowego

Obraz, który wybierzesz do dekoracji ściennej, musi być wektorem lub obrazem półtonowym. Rasterbator ma wbudowany konwerter do półtonowania obrazów, ale jeśli chcesz iść drogą wektorową, musisz najpierw przekonwertować obraz na grafikę wektorową. ja osobiście lubię Autoznacznik, który jest darmowym narzędziem do konwersji wektorów online.

Słowo ostrzeżenia, jak mogłeś zauważyć na powyższych przykładach. Konwersja zdjęcia zrobionego aparatem lub telefonem do obrazu wektorowego lub półtonowego sprawi, że będzie wyglądało trochę animowane (prawie jak rodzaj obrazu) i stracisz część jakości. Dzieje się tak, ponieważ grafika wektorowa opiera się na liniach i kształtach (a grafika półtonowa opiera się na kropkach), a nie na pikselach. A wszystkie te piksele muszą zostać przekonwertowane do odpowiedniego formatu.

Obrazy półtonowe mogą nadal wyglądać dobrze (i będą wyglądać nieco artystycznie, jeśli lubisz ten styl), ale jeśli chcesz zachować pełną jakość zdjęć, prawdopodobnie nie jest to dla Ciebie. Zaleca się, aby przynajmniej trzymać się ilustracji graficznych (ponieważ można je naturalnie wektoryzować) lub zdjęć o bardzo wysokiej rozdzielczości, jeśli chcesz tworzyć ogromne dzieła sztuki na ścianę. Jednak w tym samouczku użyję ilustracji graficznej (ta plik obrazu plakatu z iFixit) i wydrukuje tylko plakat o rozsądnych rozmiarach.

Stwórz swoją gigantyczną sztukę ścienną

Zacznij od odwiedzenia Rasterbator i klikając przycisk „Utwórz swój plakat”, aby rozpocząć.

1625643294 26 Jak zrobic wlasne plakaty za pomoca druku kafelkowego

Następnie w polu „Prześlij” kliknij „Wybierz plik” i wybierz swój obraz. Następnie naciśnij przycisk „Prześlij”.

1625643294 377 Jak zrobic wlasne plakaty za pomoca druku kafelkowego


Zobaczysz teraz podgląd tego, jak będzie wyglądać Twoja grafika i jak duża będzie. Jednak strona internetowa domyślnie wyświetla pomiary metryczne. Kliknij link „Cal” w prawym dolnym rogu, aby przekonwertować wszystko na jednostki imperialne.

1625643294 138 Jak zrobic wlasne plakaty za pomoca druku kafelkowego

Teraz nadszedł czas, aby dostosować sposób drukowania Twojej grafiki ściennej. W sekcji „Ustawienia papieru” użyj menu rozwijanego, aby wybrać rodzaj papieru. Wybierz „US Letter”, jeśli będziesz używać zwykłego papieru do drukarki, ale możesz również wybrać inne rozmiary.

1625643294 69 Jak zrobic wlasne plakaty za pomoca druku kafelkowego

Następnie wybierz, czy kafelki mają być ułożone poziomo, czy pionowo. To naprawdę nie ma większego znaczenia i jest bardziej preferencją niż cokolwiek innego.

1625643294 559 Jak zrobic wlasne plakaty za pomoca druku kafelkowego

Następnie możesz dodać marginesy (i dostosować rozmiar), a także dodać zakładkę. Margines określa rozmiar pustej ramki na każdej płytce. Margines umożliwia nakładanie na siebie krawędzi płytek w celu ich sklejenia lub sklejenia. Dodanie nakładki nieco bardziej z poprzedniego kafelka, aby można było je wyrównać bez ryzyka zerkania pustej granicy. Obie te opcje to osobista preferencja, ale przynajmniej polecam dodanie marginesów, aby łatwiej było ułożyć wszystkie płytki w czasie montażu.

1625643294 255 Jak zrobic wlasne plakaty za pomoca druku kafelkowego

Użyjesz sekcji „Rozmiar wyjściowy”, aby dostosować ogólny rozmiar grafiki ściennej, zmieniając liczbę arkuszy szerokości lub wysokości do wydrukowania.

Po prawej stronie zobaczysz podgląd swojej grafiki ściennej z wymiarami pokazującymi, jak duży będzie rozmiar plakatu, a także ile kartek papieru zostanie użytych. W tym przykładzie tworzę tylko plakat o szerokości około dwóch stóp i wysokości trzech stóp, ale możesz ustawić swój tak duży, jak chcesz. Naciśnij „Kontynuuj”, aby przejść do następnego kroku.

1625643294 138 Jak zrobic wlasne plakaty za pomoca druku kafelkowego


Na następnym ekranie wybierz styl swojej grafiki ściennej. Możesz wybierać spośród kilku stylów (w tym półtonów), ale w tym przypadku, ponieważ obraz jest już w wysokiej rozdzielczości i nie robię go super ogromny, wybieram opcję „Brak efektów”.

Jeśli wybierzesz jeden z pozostałych stylów, możesz kliknąć „Podgląd”, aby zobaczyć, jak wygląda Twoja grafika na ścianie w tym stylu. Po wybraniu stylu, który Ci się podoba, kliknij „Kontynuuj”.

1625643294 274 Jak zrobic wlasne plakaty za pomoca druku kafelkowego

Następny ekran pozwala wybrać kolory, jeśli zdecydujesz się na półtonowanie, ale ponieważ nie zdecydowałem się na żadne efekty w tym przykładzie, nie muszę się nimi przejmować. Kliknij „Kontynuuj”, aby przejść dalej.

1625643294 431 Jak zrobic wlasne plakaty za pomoca druku kafelkowego

Następnie wybierz typ wyjścia, a do wyboru jest kilka. W moim przypadku po prostu wybiorę opcję „Powiększ”, ale jeśli wybrałeś półtonowanie, możesz wybrać jedną z innych opcji, aby uzyskać bardziej spersonalizowany wygląd.

1625643295 132 Jak zrobic wlasne plakaty za pomoca druku kafelkowego

W sekcji „Inne” możesz umieścić znaczniki przycięcia (które pozwalają łatwiej wyrównać kafelki) i pozycje na stronie, co umieszcza niewielką liczbę w rogu każdego kafelka, aby poinformować Cię, gdzie się znajdują. Oba są pomocne podczas montażu.

1625643295 990 Jak zrobic wlasne plakaty za pomoca druku kafelkowego

Po zakończeniu kliknij „Zakończ”.

1625643295 613 Jak zrobic wlasne plakaty za pomoca druku kafelkowego

Daj mu kilka sekund na stworzenie grafiki ściennej, a ostatecznie automatycznie pobierze plik .PDF, który wydrukujesz. Śmiało i wydrukuj, kiedy będziesz gotowy.

1625643295 590 Jak zrobic wlasne plakaty za pomoca druku kafelkowego


Wydruk jest uporządkowany tak, aby można było wyjąć górny arkusz ze stosu i ułożyć go od lewej do prawej, od góry do dołu.

1625643295 20 Jak zrobic wlasne plakaty za pomoca druku kafelkowego

Następnie musisz wyciąć część pustej ramki, aby bezproblemowo ułożyć płytki. Musisz to zrobić tylko na niektórych stronach każdego arkusza, ponieważ będziesz nakładać jeden na drugi. Nożyczki działają dobrze do tego, ale gilotyna do papieru gilotynowego jest wysoce zalecane. Tutaj też może się przydać ustawienie „nakładania”, ponieważ możesz odciąć nieco więcej niż białą ramkę i nadal być w porządku.

1625643295 913 Jak zrobic wlasne plakaty za pomoca druku kafelkowego

Teraz czas na montaż płytek. Od Ciebie zależy, jak ułożysz prześcieradła na ścianie, używając kleju, pinezek, pinezki, cokolwiek. Użyję do tego tylko wyraźnych pinezek. Na poniższym zdjęciu zauważysz, że odciąłem granicę na jednym arkuszu, ale pozostawiłem nienaruszoną granicę na następnym arkuszu, abym mógł połączyć je ze sobą za pomocą pinezek.

1625643295 269 Jak zrobic wlasne plakaty za pomoca druku kafelkowego

Nie spiesz się i bądź cierpliwy podczas układania płytek, ale w końcu otrzymasz słodko wyglądający plakat, który zrobiłeś ze zwykłych arkuszy papieru do kopiowania.

Jak zrobic wlasne plakaty za pomoca druku kafelkowego

Jakie to jest świetne?

Czy ten post był pomocny?