Skip to content

Jak żyć bez przycisku Start w Windows 8?

17 de lipiec de 2021
windows 8 start header 1024x390 1

Pulpit Windows 8 wygląda jak Windows 7, z jednym wyjątkiem — bez przycisku Start. Utrata przycisku Start to nie koniec świata — Windows 8 udostępnia wszystkie znane opcje na różne sposoby.

Ekran startowy w stylu Metro to nowe menu Start. Ekran startowy pochłonął wiele funkcji starego menu Start, więc jest przydatny, nawet jeśli nigdy nie chcesz korzystać z aplikacji w stylu Metro.

Wejście do ekranu startowego

Windows 8 używa „gorących narożników”. Przesuń kursor myszy w lewy dolny róg ekranu, a zobaczysz podgląd ekranu startowego w stylu Metro.

Jak zyc bez przycisku Start w Windows 8

Kliknij w lewym dolnym rogu, aby uzyskać dostęp do ekranu startowego. Możesz mieć ochotę odsunąć kursor od rogu i kliknąć obraz podglądu — nie rób tego; musisz kliknąć na sam róg. Odsuń kursor i może zniknąć.

1626513981 6 Jak zyc bez przycisku Start w Windows 8

Jednym haczykiem jest to, że gorący kąt nie porusza się wraz z paskiem zadań. Aby uzyskać dostęp do ekranu startowego, zawsze będziesz korzystać z lewego dolnego rogu, nawet jeśli pasek zadań znajduje się u góry ekranu.

1626513981 781 Jak zyc bez przycisku Start w Windows 8


Możesz także uzyskać dostęp do ekranu Start za pomocą skrótu klawiaturowego — wystarczy nacisnąć klawisz Windows. Mamy również listę nowych skrótów klawiaturowych systemu Windows 8.

Menu użytkownika zaawansowanego

Kliknij prawym przyciskiem myszy gorący róg, a zobaczysz menu z różnymi opcjami administracyjnymi. Możesz szybko uzyskać dostęp do Panelu sterowania, Eksploratora Windows, Menedżera zadań, Menedżera urządzeń, okna dialogowego Uruchom i innych ekranów administracyjnych.

1626513982 730 Jak zyc bez przycisku Start w Windows 8

Wyszukiwanie aplikacji

Jednym z najbardziej wydajnych sposobów uruchamiania aplikacji w systemie Windows 7 jest naciśnięcie klawisza Windows, wpisanie początku nazwy aplikacji i naciśnięcie klawisza Enter. Nie jest oczywiste, że nadal możesz to zrobić w systemie Windows 8, ale możesz. Naciśnij klawisz Windows, aby przejść do ekranu Start i zacznij pisać. Gdy wpiszesz na ekranie Start, system Windows 8 przeszuka zainstalowane aplikacje, tak jak robi to menu Start systemu Windows 7.

1626513982 951 Jak zyc bez przycisku Start w Windows 8

Wyświetlanie wszystkich aplikacji

Na ekranie Start możesz zobaczyć pełną listę zainstalowanych aplikacji – podobnie jak opcja „Wszystkie programy” w tradycyjnym menu Start. Kliknij prawym przyciskiem myszy ekran Start, aby wyświetlić menu, a następnie kliknij „Wszystkie aplikacje” u dołu ekranu.

1626513982 229 Jak zyc bez przycisku Start w Windows 8

Zobaczysz pełną listę aplikacji — zarówno aplikacji Metro, jak i zwykłych aplikacji Windows, które pojawią się w menu Start. Przewiń od lewej do prawej za pomocą kółka przewijania myszy lub paska przewijania u dołu ekranu, aby wyświetlić wszystkie dostępne aplikacje.

1626513982 302 Jak zyc bez przycisku Start w Windows 8

Przypinanie aplikacji do ekranu startowego

Kliknij prawym przyciskiem myszy aplikację tutaj i możesz wybrać „Przypnij do początku”. Jest to równoznaczne z przypięciem aplikacji do klasycznego menu Start.

1626513982 644 Jak zyc bez przycisku Start w Windows 8


Przypięte aplikacje pojawią się na ekranie startowym jako kafelki, nawet jeśli nie są to aplikacje w stylu Metro.

1626513982 197 Jak zyc bez przycisku Start w Windows 8

Przeciągnij i upuść płytki, aby je przenosić. Jeśli chcesz usunąć aplikację, możesz kliknąć ją prawym przyciskiem myszy i wybrać „Odepnij od początku”. Jeśli chcesz, możesz usunąć wszystkie aplikacje w stylu Metro z ekranu Start i pozostawić tylko skróty do aplikacji na pulpicie systemu Windows.

Przypinanie aplikacji do paska zadań

Nadal możesz przypinać aplikacje do paska zadań, tak jak w systemie Windows 7. Na ekranie Start kliknij aplikację prawym przyciskiem myszy i wybierz „Przypnij do paska zadań”.

1626513983 650 Jak zyc bez przycisku Start w Windows 8

Przypnij często używane aplikacje do paska zadań, a rzadko będziesz musiał opuszczać pulpit, aby uruchomić używane aplikacje. Wielu użytkowników systemu Windows 7 rzadko musiało korzystać z menu Start, gdy przypięli wystarczającą liczbę aplikacji do paska zadań.

1626513983 243 Jak zyc bez przycisku Start w Windows 8

Nadal możesz przypiąć aplikację do paska zadań z pulpitu, klikając prawym przyciskiem myszy jej ikonę, gdy jest uruchomiona, i wybierając starą opcję przypinania.

Omówiliśmy również, jak zamknąć system Windows 8.

Czy ten post był pomocny?