Skip to content

Jaka jest najgorsza rzecz, którą ktoś może zrobić z odblokowanym iPhonem?

19 de lipiec de 2021
img 5d40cdd7e63d1

Używamy naszych telefonów do biletów na imprezy, rezerwacji, kart ubezpieczeniowych, a nawet prawa jazdy. Ale co się stanie, gdy ktoś na chwilę zabierze odblokowany iPhone poza zasięgiem wzroku — jakie jest ryzyko? Jaka jest najgorsza rzecz, jaką ktoś może zrobić?

Dotyczy to również granic międzynarodowych, gdzie odblokowany telefon może zostać Ci odebrany – miejmy nadzieję, że tymczasowo.

Dane finansowe i hasła są bezpieczne

Monit o identyfikator twarzy dla aplikacji bankowości internetowej na iPhonie.

Spuszczenie iPhone’a na chwilę z oczu nie jest tak ryzykowne, jak się wydaje. Jeśli masz bankowość internetową lub inną aplikację finansową na swoim iPhonie, osoba z Twoim telefonem prawdopodobnie nie może go otworzyć. Większość z tych aplikacji używa Face ID, Touch ID, a nawet kodu PIN do uwierzytelniania. Ktoś, kto ma dostęp do Twojego odblokowanego telefonu, nie może odblokować Twojej aplikacji bankowej — nie bez wskazywania jej na Twoją twarz, przynajmniej w celu uwierzytelnienia za pomocą Face ID.

Wiele innych wrażliwych aplikacji jest również zabezpieczonych taką dodatkową ochroną. Ktoś z Twoim telefonem nie może kupować aplikacji w App Store w aplikacjach do zarządzania hasłami, takich jak LastPass i 1Password.

Twój e-mail, SMS i zdjęcia mogą zostać podsłuchiwane

Jeśli Twój telefon jest poza zasięgiem Twojego wzroku, nie ma problemu, aby ktoś z nim patrzył na Twoje powiadomienia, zdjęcia, wiadomości SMS i wszystko, co możesz dotknąć. Wszystko, do czego masz dostęp przy odblokowanym telefonie, jest dla nich dostępne — a to dużo.


Mogą nawet otwierać Wiadomości, Pocztę lub Facebooka i wysyłać wiadomości jako Ty. Ktoś, kto ma to dla Ciebie, może opublikować obraźliwą wiadomość w mediach społecznościowych lub wysłać do szefa obraźliwy e-mail. Może uzyskać dostęp do Twojej przeglądarki internetowej, przeglądać historię przeglądania i korzystać z dowolnej witryny, na której jesteś zalogowany. Wszystkie zakłady są tutaj wyłączone.

W rzeczywistości ktoś, kto ma dostęp do Twojego telefonu, może nawet wysłać e-mailem lub wysłać do siebie niektóre Twoje zdjęcia lub inne wiadomości.

Teoretycznie osoba mająca dostęp do Twojego telefonu może użyć weryfikacji wiadomości SMS, aby uzyskać dostęp do jednego z Twoich kont. Mogą zresetować hasło do Twojego konta, użyć e-maila lub SMS-a, aby uzyskać kod, a następnie spróbować podać nowe hasło.

Nie mogą zainstalować oprogramowania

Monit Face ID dotyczący instalacji aplikacji na iPhonie XR.

Osoba mająca odblokowany iPhone nie może zainstalować oprogramowania, nawet jeśli iPhone jest odblokowany. Aby zainstalować nową aplikację, musisz uwierzytelnić się za pomocą Face ID lub Touch ID.

Profile konfiguracyjne, które są przeznaczone dla organizacji i pozwalają komuś wymusić ustawienia, takie jak VPN na iPhonie, również nie mogą być instalowane bez kodu PIN.

Więc jak niebezpieczne jest to?

Ktoś, kto ma dostęp do Twojego telefonu, nie może instalować oprogramowania, otwierać aplikacji bankowych do wykonywania transakcji finansowych ani podsłuchiwać zapisanych haseł w menedżerze haseł. To ulga.


To ma znaczenie — w przeciwieństwie do komputera PC, ktoś nie może zainstalować oprogramowania, które działa w tle i Cię szpieguje.

Jednak osoba ta może w tym momencie przeglądać Twoje dane, sprawdzać zdjęcia, czytać wiadomości i przeglądać wiadomości e-mail. Mogą robić, co chcą, z przeglądarką internetową i większością aplikacji w systemie. To nie jest wspaniałe.

Jeśli obawiasz się, że ktoś nie bawi się Twoim telefonem, możesz otworzyć przełącznik aplikacji zaraz po odzyskaniu telefonu. Po prostu przesuń palcem w górę od dołu ekranu (na iPhonie X lub nowszym) lub dwukrotnie kliknij przycisk Początek (na iPhonie 8 lub starszym). Zobaczysz ostatnio używane aplikacje, chyba że dana osoba zamknęła je po używając ich, co jest mało prawdopodobne.

Przełącznik aplikacji na iPhone'a.

Jak zablokować kogoś w jednej aplikacji?

Chociaż pozostawienie odblokowanego iPhone’a z kimś innym nie jest tak niebezpieczne, jak mogłoby być, nadal nie jest dobrym pomysłem danie komuś — czy to bileterowi na imprezie, czy dziecku w domu — dostęp do całego odblokowanego telefonu .

Możesz zwiększyć bezpieczeństwo, korzystając z „Dostępu z przewodnikiem”, który pozwala szybko zablokować iPhone’a w jednej aplikacji. Ustaw tę funkcję z wyprzedzeniem, a następnie możesz szybko przełączyć iPhone’a w tryb „Dostęp z przewodnikiem”. Ogranicza to do jednej aplikacji, dopóki nie wprowadzisz kodu PIN.

Czy ten post był pomocny?