Skip to content

Jaka jest różnica między Androidem One a Androidem Go?

31 de lipiec de 2021
2018 01 16 12h14 48

W 2014 r. Google ogłosił linię tanich telefonów o niskiej specyfikacji o nazwie Android Jeden. W 2017 roku ogłosili Android Go, zaprojektowany specjalnie z myślą o tanich telefonach o niskich parametrach. Więc… jaka jest różnica?

Czym dokładnie jest Android One?

Mówiąc najprościej, Android One tospecyfikacja sprzętowa zaprojektowany dla rynków wschodzących przez Google. Niedrogi sprzęt o niskich parametrach to serce Androida One.

1627729635 992 Jaka jest roznica miedzy Androidem One a Androidem Go

Ale to nie tylko sprzęt — istnieje również określony zestaw „zasad” dotyczących kluczowych pomysłów Androida One. Google chce trzech rzeczy dla telefonów z Androidem One:

  • Niezmodyfikowany, standardowy Android: Każdy producent, który chciał wypuścić telefon w ramach programu Android One, nie mógł modyfikować systemu operacyjnego za pomocą takich rzeczy, jak niestandardowe skórki.
  • Regularne aktualizacje zabezpieczeń: Każdy producent budujący telefon dla Androida One musiał zobowiązać się do regularnych aktualizacji zabezpieczeń.
  • Rygorystyczne wymagania sprzętowe: Google zasadniczo określa maksymalną specyfikację sprzętową dla telefonów z Androidem One, a producenci muszą się z tym pogodzić.

Zasadniczo Google chce mieć kontrolę za pomocą Android One – wszystko, od aktualizacji sprzętu po aktualizacje oprogramowania, jest ustalane przez firmę, a producenci muszą się tylko zgodzić. Pomyśl o tym jako o niedrogim Pixelu lub Nexusie.


Chociaż Android One został pierwotnie wydany z zamiarem wprowadzenia użytecznych, przystępnych cenowo urządzeń mobilnych do krajów trzeciego świata i innych rynków wschodzących, ostatnio zaczęliśmy dostrzegać zmianę tego pomysłu, ponieważ urządzenia One stają się dostępne w innych częściach świata. Na przykład Project Fi ma wersję Android One Moto X4 dostępne do zakupu w USA, a Xiaomi MI A1 jest dostępny na całym świecie.

Dobrze, więc co to jest Android Go?

1627729635 138 Jaka jest roznica miedzy Androidem One a Androidem Go

Android Go, z drugiej strony, jest czysto zdefiniowany w oprogramowanie doświadczenie. Jest to zasadniczo niestandardowa wersja Androida Oreo zaprojektowana do działania na sprzęcie z zaledwie pół gigabajtem pamięci RAM, z trzema kluczowymi punktami określającymi, o co chodzi w Go:

  • „Niestandardowy” system operacyjny: To wciąż Android Oreo, ale jest nieco zmodyfikowany dla słabszego sprzętu.
  • Określony zestaw aplikacji stworzonych dla Go: Google wypuściło mnóstwo aplikacji „Go” dla ograniczonego sprzętu, w tym YouTube Go, Pliki Przejdź, i więcej.
  • Wyselekcjonowany Sklep Play: Sklep Play na Android Go nie różni się technicznie od Sklepu Play na innych urządzeniach z Androidem, ale wyróżnia aplikacje, które będą działać najlepiej na ograniczonym sprzęcie, takim jak Facebook Lite, na przykład.

1627729635 913 Jaka jest roznica miedzy Androidem One a Androidem Go

Ponieważ Android Go został zaprojektowany z myślą o niskim i tanim sprzęcie, oferuje również ulepszone narzędzia do zarządzania danymi — zarówno w przypadku pamięci wewnętrznej, jak i danych mobilnych. Android Go jest prawie o połowę mniejszy od „standardowego” Androida, pozostawiając więcej miejsca na zaledwie ośmiu gigabajtach pamięci wewnętrznej. Podobnie aplikacje Go mają 50 procent rozmiaru ich pełnowymiarowych odpowiedników.

1627729636 420 Jaka jest roznica miedzy Androidem One a Androidem Go

Mówiąc wprost: Android One to linia telefonów — sprzęt, zdefiniowany i zarządzany przez Google — a Android Go to czyste oprogramowanie, które może działać na dowolnym sprzęcie. Nie ma konkretnych wymagań sprzętowych w Go, jak w One, chociaż ten pierwszyjest zaprojektowany specjalnie dla sprzętu z niższej półki.

Jeśli producent planuje wypuścić budżetowy telefon, Google naprawdę chce, aby to zrobił, używając Androida Go jako swojego systemu operacyjnego. Po to jest przeznaczony. Go naprawdę wydaje się chwytać pochodnię, która została pierwotnie zaprojektowana dla Androida One – wydaje się, że jest to mobilny system operacyjny zaprojektowany dla rynków wschodzących i krajów trzeciego świata.

To powiedziawszy, nigdy nie stwierdzono wyraźnie, że Go jest przeznaczony dla rynków wschodzących (tylko „urządzenia z niższej półki”), ale wydaje się, że jest to mocno sugerowane. Większość aplikacji Go — na przykład YouTube Go oraz Google Go– są objęte ograniczeniami geograficznymi i nie są dostępne w Stanach Zjednoczonych, a chociaż sam Google reklamuje Android Go jako dostępny „na całym świecie”, nie jest jasne, czy kiedykolwiek zobaczymy, jak będzie on powszechnie dostępny w USA, czy nie.

Nie jest również jasne, czy telefony z Androidem One w końcu będą działały z Androidem Go – naprawdę ma sens, żepowinnam…ale mówimy tutaj o Google. Czasami „bo to ma sens” nie jest powodem do zrobienia czegoś, więc kto wie.

Czy ten post był pomocny?