Skip to content

Jaka jest różnica między Bluetooth A2DP a aptX?

9 de lipiec de 2021
img 5a53b62453d30

Słuchawki Bluetooth są teraz modne, po spędzeniu większej części dekady jako niszy ograniczonej do entuzjastów technologii. Teraz możesz znaleźć niesamowitą różnorodność słuchawek Bluetooth na elektronicznych półkach sklepowych, a jeszcze więcej w Internecie. Ale podobnie jak w przypadku prawie wszystkich kategorii produktów, nie każdy zestaw słuchawek bezprzewodowych jest taki sam.

Porozmawiamy o trzech technologiach Bluetooth, które odnoszą się dokładnie do tego, jak dobrze brzmi Twój zestaw słuchawkowy Bluetooth i czego szukasz w nowej parze. A2DP to podstawowy protokół przesyłania strumieniowego stereo Bluetooth, aptX to zaawansowany kodek zaprojektowany specjalnie dla Bluetooth, a system chipowy Apple W1 jest zastrzeżony i działa tylko ze sprzętem Apple.

A2DP: domyślny

A2DP to skrót od Advanced Audio Distribution Profile, co oznacza — cóż, nie znaczy to wiele w kontekście czegoś, co już przesyła strumieniowo dźwięk. Ale jako jedna z najstarszych części połączonej specyfikacji Bluetooth, A2DP jest mniej więcej domyślnym rozwiązaniem do strumieniowego przesyłania dźwięku przez Bluetooth. Każdy zakupiony produkt audio Bluetooth – słuchawki, głośniki, telefony komórkowe, laptopy – będzie obsługiwać co najmniej A2DP, niezależnie od tego, czy może również współpracować z aptX.

Jaka jest roznica miedzy Bluetooth A2DP a aptX

Standard A2DP działa w stereo i obsługuje większość standardowych kodeków kompresji dźwięku. Zalecany kodek kodowania podpasmowego (SBC) obsługuje do 345 kilobitów na sekundę przy 48 kHz. To mniej więcej jedna trzecia jakości standardowego dźwięku CD — mniej więcej odpowiednik wysokiej jakości nagrania MP3. Ze względu na wysoką kompresję „stratną” w kodeku SBC, rzeczywistość jakości dźwięku jest znacznie niższa, gdzieś w zakresie 256 kbit/s.

System obsługuje również inne popularne metody kodowania i kompresji dźwięku, takie jak sam MP3. Jeśli źródło dźwięku jest już skompresowane w formacie MP3, AAC lub ATRAC, nie trzeba go ponownie kodować w SBC, aby mogło być transmitowane z urządzenia źródłowego. Przy maksymalnej przepustowości audio A2DP wynoszącej 728 kbit/s, możliwe jest przynajmniej podejście do tego, co nazwalibyśmy „dźwiękiem wysokiej jakości” z samym podstawowym standardem. (Dźwięk o jakości CD, nieskompresowany, wynosi około 1400 kbit/s.)


Niestety, wydaje się, że niewielu producentów sprzętu faktycznie korzysta z tej możliwości, a większość urządzeń obsługujących tylko A2DP ponownie koduje dźwięk do SBC i dekoduje po stronie odbiornika. To sprawia, że ​​cały proces jest bardziej skomplikowany, co skutkuje gorszą jakością dźwięku.

aptX: Aktualizacja

1625811463 143 Jaka jest roznica miedzy Bluetooth A2DP a aptX

AptX to także standard kompresji, taki jak SBC czy MP3. Ale jest to znacznie lepszy i zaprojektowany do pracy w ograniczonej przepustowości i niskiej mocy dostępnej dla urządzeń Bluetooth. CSR, twórca aptX, twierdzi, że używa zastrzeżonej metody kompresji, która zachowuje więcej pełnego zakresu częstotliwości dźwięku, jednocześnie „ściskając” go, aby zmieścił się w ograniczonym potoku danych oferowanym przez A2DP.

W kategoriach laika: pomyśl o profilu A2DP jako o podwójnym hamburgerze McDonalda, a aptX jako o „specjalnym sosie”, który sprawia, że ​​ten burger to Big Mac.

1625811463 862 Jaka jest roznica miedzy Bluetooth A2DP a aptXFirma twierdzi, że ta zaawansowana kompresja zapewnia jakość dźwięku „podobną do płyty CD” i chociaż może to być nieco upiększone, pełny system aptX brzmi znacznie lepiej niż większość systemów obsługujących tylko A2DP. Kodek jest również szybszy do kodowania i dekodowania, co skutkuje mniejszą przerwą między ekranem a głośnikami podczas oglądania wideo z włączonym dźwiękiem Bluetooth. AptX HD to jeszcze wyższy standard jakości, z dźwiękiem 24-bit/48kHz i strumieniowaniem z nieco wyższą szybkością transmisji.

Niestety, aptX wymaga, aby kodek był obsługiwany zarówno przez urządzenie nadawcze, jak i odbiornik. Jeśli twoje słuchawki lub głośniki nie obsługują aptX, domyślnie powrócą do samego A2DP, co spowoduje niższy poziom jakości dźwięku Bluetooth, z którym już możesz być sfrustrowany.

Apple AirPods i układ W1: ten drugi

A co z iPhone’em? Czy obsługuje aptX i czy te fantazyjne bezprzewodowe słuchawki AirPod go używają? Nie. Chociaż AirPods używają Bluetooth (nie AirPlay, który jest bardziej protokołem audio Wi-Fi typu Chromecast), używają zastrzeżonego układu Bluetooth W1, który jest w pełni obsługiwany tylko przez urządzenia Apple z systemem iOS 10.2 lub Sierra 10.12 (lub nowszym). To niestandardowe połączenie pozwala na bardziej wierne słuchanie niż standardowe A2DP (i prawie natychmiastowe połączenie automatyczne), ale nie jest kompatybilne z aptX, a podłączenie iPhone’a do zestawu słuchawkowego lub głośnika obsługującego aptX będzie nadal korzystać z A2DP o niższej wierności.

1625811464 24 Jaka jest roznica miedzy Bluetooth A2DP a aptX


Istnieją inne słuchawki, które są kompatybilne z zastrzeżonym standardem Bluetooth z obsługą W1: Beats. (Apple kupiło markę Beats w 2014 r.) Zarówno słuchawki AirPods, jak i Bluetooth Beats z obsługą W1 można podłączyć do zwykłych źródeł dźwięku innych niż iPhone. Ale nowe produkty Beats również nie używają aptX, a ponieważ Apple nie wydaje się być zainteresowany licencjonowaniem swojej technologii W1, takiej jak Qualcomm z aptX, słuchawki AirPods lub Beats są w zasadzie jedynym wyborem dla wysokiej jakości bezprzewodowego dźwięku na iOS.

Uwaga: możesz używać AirPods lub Beats na urządzeniach innych niż Apple lub na urządzeniach Apple ze starszymi wersjami iOS lub Sierra. Te urządzenia po prostu nie będą w stanie w pełni wykorzystać możliwości układu W1. Będą łączyć się dobrze przez zwykły Bluetooth i domyślnie będą używać A2DP.

Skąd wiesz, że otrzymujesz aptX?

Najpierw sprawdź swoje obecne urządzenie, którym prawdopodobnie jest Twój telefon. Większość nowszych telefonów sprzedawanych w ciągu ostatnich kilku lat zawiera tę funkcję, zwłaszcza te z procesorami Qualcomm Snapdragon. Telefony z najwyższej półki od Samsung, LG, HTC, Sony, Huawei i OnePlus wszystkie obsługują przesyłanie strumieniowe Bluetooth aptX. IPhone firmy Apple jest godnym uwagi wyjątkiem.

1625811464 717 Jaka jest roznica miedzy Bluetooth A2DP a aptX

Następnie upewnij się, że sprzęt odbiorczy — głośnik, samochodowe stereo lub słuchawki — również obsługuje aptX. Jest to rzadsze i będziesz chciał konkretnie sprawdzić arkusz specyfikacji, aby sprawdzić, czy aptX jest wymieniony. Kiedyś było to ograniczone tylko do najdroższych modeli, ale ostatnio spadły ceny i ogólnie można znaleźć obsługę aptX w szerokiej gamie projektów. Wszystko, od pary za 400 USD z redukcją szumów Sennheiser, puszek wokół uszu po zestaw budżetowych słuchawek Aukey za 26 USD, może obsłużyć kodek aptX. Poszukaj w szczególności obsługi aptX HD, aby uzyskać jeszcze lepszy dźwięk.

1625811464 626 Jaka jest roznica miedzy Bluetooth A2DP a aptX

Niestety, może być trudno określić, czy rzeczywisty dźwięk odtwarzany na urządzeniu obsługuje również przesyłanie strumieniowe aptX. Szczególnie producenci telefonów wydają się kiepsko informować użytkownika o kodeku lub przepływności, który jest faktycznie używany podczas dostarczania dźwięku. Po upewnieniu się, że zarówno odtwarzacz, jak i urządzenie audio są kompatybilne, zwykle będziesz musiał (hem) odtwarzać je ze słuchu.

Źródło obrazu: Sony,Amazonka, Samsung, jabłko

Czy ten post był pomocny?