Skip to content

Jaka jest różnica między CC a BCC podczas wysyłania wiadomości e-mail?

21 de lipiec de 2021
1626882419 image 1024x414 1

Pola CC i BCC podczas wysyłania wiadomości e-mail działają podobnie. CC oznacza „kopia węglowa”, a BCC oznacza „ślepą kopię węglową”. Chociaż te terminy mogły być od razu oczywiste, gdy wynaleziono e-mail, dziś są przestarzałe.

CC i BCC to sposoby wysyłania kopii wiadomości e-mail do dodatkowych osób. Możesz jednak również wysłać kopie wiadomości e-mail do dodatkowych osób, określając wiele adresów w polu Do.

Objaśnienie kopiowania węgla

Skrót CC pochodzi od „kopii węglowej”. Umieszczając arkusz kalki pomiędzy dwoma kawałkami papieru, nacisk pisania na pierwszej kartce papieru spowoduje wypchnięcie atramentu z kalki na drugą kartkę papieru, tworząc dodatkową kopię dokumentu. Podobnie jak fizyczna kopia, CC to sposób na wysyłanie dodatkowych kopii wiadomości e-mail do innych osób. Niektórzy ludzie odnoszą się do CC jako „kopia grzecznościowa”, co lepiej opisuje, czym właściwie jest CC. CC jest często używany jako czasownik, jak w „Powiedziałem go na e-mail”.

Jaka jest roznica miedzy CC a BCC podczas wysylania wiadomosci

Źródło obrazu: Holger Ellgaard na Wikimedia Commons

CC a BCC

Gdy wysyłasz osoby CC w wiadomości e-mail, lista CC jest widoczna dla wszystkich innych odbiorców. Na przykład, jeśli CC [email protected] i [email protected] na e-mail, Bob i Jake będą wiedzieć, że druga osoba również otrzymała wiadomość.

BCC oznacza „ślepą kopię węglową”. W przeciwieństwie do CC nikt poza nadawcą nie widzi listy odbiorców BCC. Na przykład, jeśli masz [email protected] i [email protected] na liście BCC ani Bob, ani Jake nie będą wiedzieć, że druga osoba otrzymała wiadomość e-mail.


Ktoś z listy BCC może zobaczyć wszystko inne, w tym listę CC i treść e-maila. Jednak lista BCC jest tajna — nikt nie może jej zobaczyć poza nadawcą. Jeśli dana osoba znajduje się na liście UDW, na liście UDW będzie widzieć tylko własny adres e-mail.

Do kontra CC

Pola To i CC działają podobnie. Niezależnie od tego, czy umieścisz cztery adresy e-mail w polu Do, czy jeden adres e-mail w polu Do i trzy w polu DW, wszystkie cztery osoby otrzymają ten sam e-mail. Będą także mogli zobaczyć adresy e-mail wszystkich innych odbiorców w polach Do i DW.

Jeśli chodzi o etykietę e-mail, pole Do jest zazwyczaj przeznaczone dla głównych odbiorców wiadomości e-mail. Pole CC służy do wysłania kopii do innych zainteresowanych stron w celu uzyskania ich informacji. To nie jest konkretna zasada, a użycie To i CC jest różne.

Załóżmy na przykład, że szef chce, abyś wysłał klientowi wiadomość e-mail w odpowiedzi na skargę. Umieściłbyś adres e-mail klienta w polu Do, a adres e-mail swojego szefa w polu DW, aby Twój szef otrzymał kopię wiadomości e-mail. Jeśli nie chcesz, aby klient widział adres e-mail szefa, zamiast tego wpisz adres szefa w polu UDW.

1626882418 45 Jaka jest roznica miedzy CC a BCC podczas wysylania wiadomosci

Kiedy używać CC i BCC?

CC jest przydatne, gdy:

  • Chcesz, aby ktoś inny otrzymał kopię wiadomości e-mail, ale nie jest jednym z głównych odbiorców.
  • Chcesz, aby odbiorcy wiadomości znali inne osoby, do których wiadomość została wysłana.

BCC przydaje się, gdy:

  • Chcesz, aby ktoś inny otrzymał wiadomość e-mail, ale nie chcesz, aby główni odbiorcy wiadomości e-mail widzieli, że wysłałeś jej kopię. Na przykład, jeśli masz problem ze współpracownikiem, możesz wysłać mu e-maila o tym i BCC do działu kadr. Dział HR otrzymałby kopię do swoich akt, ale Twój współpracownik nie byłby tego świadomy.
  • Chcesz wysłać kopię wiadomości e-mail do dużej liczby osób. Na przykład, jeśli masz listę mailingową z dużą liczbą osób, możesz umieścić je w polu UDW. Nikt nie będzie mógł zobaczyć niczyjego adresu e-mail. Jeśli zamiast tego użyjesz CC do tych osób, ujawnisz ich adresy e-mail i zobaczą długą listę e-maili z CC w ich programie pocztowym. Możesz nawet umieścić swój własny adres e-mail w polu Do i uwzględnić każdy inny adres w polu UDW, ukrywając przed sobą wszystkie adresy e-mail.

1626882419 529 Jaka jest roznica miedzy CC a BCC podczas wysylania wiadomosci

UDW, odpowiedzi i wątki e-mail

Zauważ, że BCC nie działa jak CC, jeśli chodzi o wątki e-mail. Na przykład, jeśli wyślesz e-mail do [email protected] i BCC [email protected] , Jake otrzyma oryginalną wiadomość e-mail, którą wysłałeś. Jeśli jednak Bob odpowie, Jake nie otrzyma kopii odpowiedzi Boba. Program pocztowy Boba nie widzi, że Jake kiedykolwiek otrzymał e-mail, więc nie wysyła mu kopii odpowiedzi.


Oczywiście możesz kontynuować BCC Jake w przyszłych e-mailach lub przesłać mu kopię odpowiedzi. Możliwe też, że Bob wykasuje e-mail Jake’a z pola DW i odpowie bezpośrednio do Ciebie, jeśli zamiast tego zrobisz CC Jake’owi. Jednak ludzie są znacznie bardziej skłonni do otrzymania wszystkich odpowiedzi w wątku e-mailowym, jeśli je CC. Będziesz musiał trzymać je w pętli, jeśli je UDW.

W praktyce wiele z tego może sprowadzać się do etykiety e-mailowej, a różne osoby będą inaczej używać tych pól — w szczególności pól Do i CC. Nie zdziw się, jeśli zobaczysz, że są używane inaczej.

Czy ten post był pomocny?