Skip to content

Jaka jest różnica między czcionką, krojem pisma i rodziną czcionek?

31 de lipiec de 2021
img 59b714e88a5a6

Ponieważ większość pisanych słów jest obecnie tworzona w takiej czy innej formie cyfrowej, czcionki i kroje pisma stały się znacznie ważniejsze niż kiedyś. I ku rozczarowaniu grafików i ogólnie nerdowców na całym świecie, terminy te są często używane zamiennie.

Nie pomaga to, że terminy techniczne dla tych narzędzi, które po raz pierwszy powstały w świecie konwencjonalnych publikacji papierowych i pras drukarskich, zostały nieco pogmatwane w świecie cyfrowego projektowania i publikowania. Ustawmy sprawę jasno, dobrze?

Krój pisma: nazwa stylizowanych glifów

Jaka jest roznica miedzy czcionka krojem pisma i rodzina czcionek

Słowo „krój pisma” historycznie odnosi się konkretnie do kształtu i stylu liter, zorganizowanych w zestaw oparty na alfabecie, cyfrach i interpunkcji potrzebnych do pełnego wyrażenia języka. Tak więc zbiór kształtów liter, które znamy jako „Arial” lub „Times New Roman”, nazywa się krojem pisma.

Czcionka: określone narzędzie (lub plik), który zawiera krój pisma

W pierwotnym, ruchomym sensie publikowania czcionek „czcionka” była zbiorem metalowych odlewów, które zawierały litery i symbole w określonych rozmiarach – wszystko oparte na projekcie kroju pisma. Aby być jeszcze bardziej precyzyjnym, konkretna czcionka była zbiorem glifów o określonym rozmiarze i grubości (pogrubienie, kursywa itp.). Tak więc metalowe odlewy dla „Times New Roman, rozmiar 12, zwykły” byłyby inną czcionką niż „Times New Roman, rozmiar 20, pogrubiony”, a zecer wybierałby je w zależności od potrzeb dla określonych części strony.

1627748611 599 Jaka jest roznica miedzy czcionka krojem pisma i rodzina czcionek


Współczesna poligrafia i wydawnictwa cyfrowe nie korzystają z tych ogromnych, złożonych kolekcji ruchomych odlewów, ale słowo „czcionka” nadal odnosi się do specyficznego mechanizmu, który zawiera te glify. W przypadku wszelkiego rodzaju pisania lub publikowania cyfrowego „czcionka” to plik zawierający krój pisma, podobnie jak oryginalna kolekcja odlewów metalowych. Teraz sytuacja jest nieco bardziej uproszczona — pojedyncza czcionka może być powiększana lub zmniejszana przez publikowanie oprogramowania, dzięki czemu nie ma potrzeby tworzenia wielu plików o różnych rozmiarach — ale potrzebujemy różnych plików dla takich aspektów, jak pogrubienie i kursywa.

Mówiąc prościej: styl tekstu, który wybierasz podczas pisania lub projektowania, jestkrój pisma, plik zawierający ten krój pisma toczcionka.Możesz kopiować, wklejać, przenosić, instalować i odinstalowywać czcionki ze swojego komputera, ale nie nazywasz tego, co wybierasz w edytorze tekstu, „czcionka” — jest to krój pisma, gdy używasz go do tworzenia czegoś.

Rodzina czcionek: AKolekcja powiązanych czcionek

Jak wspomniano powyżej, plik komputerowy zawierający krój pisma jest czcionką, ale pojedynczy plik może nie zawierać wszystkich różnych glifów niezbędnych do pełnego zestawu opcji stylistycznych w tej czcionce, takich jak tekst pogrubiony, tekst kursywą, „czarny” ( wyjątkowo pogrubiony) tekst, rzadko używane znaki obce i tak dalej. Kolekcja, która zawiera więcej niż jeden określony styl czcionki, nazywana jest rodziną czcionek. Tak więc w przypadku kroju pisma Arial rodzina czcionek zawiera pliki czcionek dla Arial (zwykły), Arial Narrow, Arial Black, Arial Bold, Arial Italic i Arial Bold Italic.

1627748611 756 Jaka jest roznica miedzy czcionka krojem pisma i rodzina czcionek

Większość nowoczesnych systemów operacyjnych potrafi odróżnić pojedynczą czcionkę od rodziny czcionek i odpowiednio je pogrupować. W systemie Windows 10 folder Czcionka jest określonym folderem w Panelu sterowania. Po prostu skopiuj do niego pliki czcionek, aby zainstalować je do użytku w dowolnym zgodnym programie. Pojedyncze pliki czcionek są wyświetlane jako pojedynczy plik, ale rodziny czcionek mają ikonę pliku ułożonego piętrowo.

Kliknij dwukrotnie tę ułożoną ikonę, a otworzysz rodzaj meta-folderu, pokazującego wszystkie czcionki z tej konkretnej rodziny czcionek. Ale jeśli skopiujesz i wkleisz ten plik ułożony w stos do dowolnego folderu poza katalogiem „Czcionki”, zobaczysz całą zawartość jako osobne pliki.

Mylące Warunki

Nawet wśród profesjonalistów terminy „czcionka” i „krój pisma” są często używane zamiennie. I szczerze mówiąc, to nie jest taka straszna rzecz – to bardzo małe wyróżnienie teraz, gdy projektowanie krojów jest tak elastyczne pod względem projektowania i publikowania. Jeśli szef poprosi Cię o „zmianę czcionki w pokazie slajdów”, prawdopodobnie nie przysłuży się to poprawie jej i powiedzeniu „Nie mogę zmienić czcionki, ale mogę zmienić krój pisma”. Nie pomaga również fakt, że przynajmniej niektóre programy błędnie używają terminologii lub nie określają, że używają „kroju pisma” zamiast czcionki w interfejsie użytkownika.

Ale jeśli jesteś projektantem o dowolnej zdolności i rozmawiasz z innymi projektantami, najlepiej jest uzyskać właściwe warunki. Gdybyś był lekarzem i spotkałbyś współczesnego, który pomylił piszczel i strzałkę, prawdopodobnie myślałbyś o nim trochę mniej. Jest to również pomocne, jeśli skomponujesz coś, na co przyjrzy się prawdziwy projektant. Pomaga mówić w ich języku.


Pamiętaj więc: krój pisma to projekt, czcionka to plik, rodzina czcionek to zbiór plików.

Czy ten post był pomocny?