Skip to content

Jaka jest różnica między dmuchawą a chłodnicą GPU na wolnym powietrzu?

16 de lipiec de 2021
img 5b9160e6991ef

Jeśli kupujesz nową kartę graficzną do swojego komputera stacjonarnego, być może widziałeś różne modele z różnymi opisami na jednostkach chłodzących dołączonych do karty — na przykład „dmuchawa” lub chłodnica „na świeżym powietrzu”. Przyjrzyjmy się, co te terminy oznaczają dla twojego GPU.

Oba urządzenia wykonują to samo zadanie: odprowadzanie ciepła z centralnego procesora na karcie graficznej za pomocą radiatora i wentylatora. Jest to podstawowa zasada stosowana w prawie wszystkich procesorach do komputerów stacjonarnych i większości laptopów: rozprowadź ciepło z procesora na dużej powierzchni z mosiądzu lub aluminium, a następnie przenieś wokół niego trochę chłodnego powietrza, aby pozbyć się ciepła. Wentylatory na obudowie komputera robią to samo. Wentylatory wlotowe wprowadzają chłodne powietrze, a wentylatory wywiewne wydmuchują gorące powietrze, które zostało ogrzane przez różne części komputera.

1626440657 344 Jaka jest roznica miedzy dmuchawa a chlodnica GPU na wolnym

W przypadku procesora graficznego różnica polega na tym, jak wentylatory na karcie graficznej usuwają nadmiar ciepła. Oba rodzaje wykorzystują jeden lub więcej wentylatorów na jednostce chłodzącej, zamontowanej na zewnętrznej plastikowej obudowie i pobierającej energię z samej karty. Wentylatory te pobierają gorące powietrze z wnętrza obudowy komputera. Nie wypuszczają do niego powietrza – przynajmniej nie od razu.

Otwarta chłodnica GPU pobiera powietrze z wentylatora, rozprowadza je po radiatorze, a następnie wyrzuca ogrzane powietrze z powrotem do wnętrza obudowy przez otwory w górnej i dolnej części karty graficznej. Dlatego nazywa się to „otwartym powietrzem”, ponieważ między radiatorem podłączonym do procesora graficznego GPU a powietrzem wewnątrz obudowy nie ma nic. Przepływ powietrza wygląda mniej więcej tak: niebieskie strzałki oznaczają chłodne powietrze dostarczane do karty graficznej przez wentylator, a czerwone strzałki oznaczają gorące powietrze wydmuchiwane przez radiator z powrotem do wnętrza komputera:

Jaka jest roznica miedzy dmuchawa a chlodnica GPU na wolnym

W przeciwieństwie do tego, karty graficzne z dmuchawą rozciągają plastik ochronny na chłodnicy na całym radiatorze, w tym na górze i dole karty. Jedyną otwartą przestrzenią jest kilka otworów w płycie montażowej, części karty, która łączy się z obudową komputera i zawiera porty elektroniczne, do których podłączasz monitor lub telewizor. Gdy wentylator wciąga powietrze z obudowy i nie ma dokąd wyjść poza kratką, gorące powietrze ogrzane przez radiator GPU jest całkowicie wyrzucane z tyłu obudowy. Z oczywistych powodów jest to również czasami nazywane „tylnym wydechem”. Oto jak to wygląda:

1626440657 231 Jaka jest roznica miedzy dmuchawa a chlodnica GPU na wolnym

Więc który jest lepszy? To zależy od twojej konfiguracji. W przypadku konwencjonalnego komputera stacjonarnego z dużą, pojemną obudową i kilkoma wentylatorami obudowy, chłodnice z otwartym powietrzem działają lepiej, chłodząc procesor graficzny w nieznacznie większym stopniu. To dlatego, że mają lepszy przepływ powietrza i mniej przeszkód. Nawet jeśli system korzysta z ciepłego powietrza, które już znajduje się w obudowie, dodatkowy przepływ sprawi, że procesor graficzny będzie nieco chłodniejszy.

Ale tylko dlatego, że chłodzenie GPU na świeżym powietrzu jest lepsze w chłodzeniu, nie oznacza, że ​​zawsze jest to najlepszy wybór. Ponieważ jest tak zależny od powietrza przepływającego wewnątrz obudowy procesora, chłodzenie na świeżym powietrzu nie będzie działać dobrze, jeśli twoja obudowa nie ma odpowiedniego przepływu powietrza. Jeśli używasz mniejszej obudowy Mini-ITX z mniejszą liczbą wentylatorów lub jesteś zależny od chłodnicy wodnej do wlotu lub wylotu, dodatkowe ciepło dodawane do wnętrza obudowy również nie będzie zarządzane. Sprawi to, że twój procesor graficzny, nie wspominając o wszystkich innych komponentach, będzie działał goręcej i mniej wydajnie. W przypadku mniejszych obudów i tych, które nie mają dużego przepływu powietrza, chłodzenie dmuchawy na GPU, które wyrzuca gorące powietrze na zewnątrz obudowy, może być lepsze dla całego systemu.

Dla większości użytkowników różnice między tymi dwoma typami chłodziarek są minimalne — mniej niż pięć stopni ciepła w jedną lub drugą stronę, zwykle nie wystarcza do obniżenia wydajności. Oczywiście użytkownicy z wyższej półki, którzy chcą bardziej precyzyjnie zarządzać wewnętrznym przepływem powietrza (lub stworzyć fajnie wyglądający komputer), mogą użyć konfiguracji chłodzenia cieczą, która i tak wyrzuca powietrze przez chłodnicę. O ile nie masz bardzo szczególnych potrzeb w zakresie przepływu powietrza w obudowie komputera, nie pozwól, aby problem dmuchawy kontra otwarte powietrze zbytnio Cię niepokoił.

Jeśli budujesz mniejszą obudowę lub planujesz używać chłodzenia cieczą na procesorze, wybierz konstrukcję z dmuchawą GPU, jeśli karty są porównywalne pod innymi względami. Jeśli planujesz przetaktować swój procesor graficzny i zależy Ci na maksymalnej wydajności w dużej obudowie, wybierz konstrukcję pod gołym niebem.

Kredyt obrazu: Newegg

Czy ten post był pomocny?