Skip to content

Jaka jest różnica między ekspresową a niestandardową konfiguracją systemu Windows 10?

25 de lipiec de 2021
img 55b92d6c6f02f

Podczas pierwszej konfiguracji systemu Windows 10 firma Microsoft będzie chciała przyspieszyć proces za pomocą „Ustawienia ekspresowe”. Zamiast tego zalecamy poświęcenie trochę czasu i przejście przez niestandardową konfigurację.

Ten proces konfiguracji ma miejsce od systemu Windows 8 i z naszego doświadczenia wynika, że ​​przez większość czasu użytkownicy wybierają po prostu łatwy sposób. Jest jednak kilka naprawdę ważnych kwestii dotyczących prywatności, na które warto zwrócić uwagę.

Gdy zobaczysz ekran konfiguracji z napisem „Pracuj szybko”, powinieneś kliknąć „Dostosuj ustawienia” zamiast „Użyj ustawień ekspresowych”.

1627229560 340 Jaka jest roznica miedzy ekspresowa a niestandardowa konfiguracja systemu Windows

Pierwszy ekran dotyczy personalizacji i lokalizacji, drugi, który omówiliśmy bardziej szczegółowo.

Uczciwe ostrzeżenie, wyłączenie wielu z tych ustawień prawdopodobnie zmniejszy wrażenia z systemu Windows 10, a przynajmniej wrażenia, jakie zamierza Microsoft. To powiedziawszy, przyjrzyjmy się dokładniej rodzajom przesyłanych informacji, jeśli świadomie zaakceptujesz wartości domyślne.

Ustawienia personalizacji i lokalizacji

Po pierwsze, za pomocą ustawień personalizacji zgadzasz się na wysyłanie danych kontaktowych i kalendarza firmy Microsoft oraz innych „powiązanych danych wejściowych” za pomocą mowy, pisania i wprowadzania odręcznego. Te dane są przechowywane w chmurze, więc prawdopodobnie można je replikować do innych instalacji systemu Windows 10 podczas korzystania z konta Microsoft.


Zgadzasz się również na wysyłanie danych dotyczących pisania i pisania odręcznego w celu poprawy rozpoznawania i sugestii, a także wyrażasz zgodę na używanie przez aplikacje Twojego identyfikatora wyświetlania reklam w celu „doświadczeń w różnych aplikacjach”.

Dla wszystkich z nich wybieramy „Wyłączone”.

1627229560 351 Jaka jest roznica miedzy ekspresowa a niestandardowa konfiguracja systemu Windows

Jeśli chodzi o dane o lokalizacji, jeśli Twój komputer jest przykuty do biurka lub nigdy nie musiałeś przesyłać swojej lokalizacji do firmy Microsoft, możesz zdecydowanie wyłączyć tę pozycję. Zawsze możesz wrócić później i włączyć go ponownie, jeśli stanie się to problemem z użytecznością.

Przeglądarka i ochrona oraz ustawienia łączności i raportowania błędów

Następny ekran dotyczy ustawień przeglądarki i ochrony, a także łączności i raportowania błędów. Prawdopodobnie dobrym pomysłem jest pozostawienie włączonego SmartScreen, ponieważ ma on chronić użytkowników przed „złośliwą zawartością i pobieraniem”, chociaż SmartScreen będzie działać tylko z nową przeglądarką Edgebrowser.

Możesz również pozostawić włączone przewidywanie stron, ale znowu będzie to działać tylko z nową przeglądarką Edge, więc jeśli używasz Chrome lub Firefox, to ustawienie nie ma znaczenia. Używamy innej przeglądarki, więc ją wyłączyliśmy.

1627229560 827 Jaka jest roznica miedzy ekspresowa a niestandardowa konfiguracja systemu Windows

Z ostatnich trzech opcji dwie dotyczą łączenia się z sieciami, zdecydowanie uważamy, że należy wyłączyć „Wyłącz”automatyczną łączność z otwartymi hotspotami i sieciami udostępnianymi przez kontakty.


Ostatnia opcja „wyślij informacje o błędach i informacje diagnostyczne do firmy Microsoft” zależy od Ciebie. Jeśli nie chcesz dzielić się z nimi tego rodzaju informacjami, to wyłączenie go nie wpłynie ani trochę na twój system.

Wyłączanie tych rzeczy później

Jeśli wybrałeś ustawienia ekspresowe i chcesz zrezygnować z niektórych lub wszystkich z nich, nie wszystko jest stracone. Nadal możesz przejść do ustawień i zmienić rzeczy.

Aby wyłączyć pierwszy element znaleziony w ustawieniach Personalizacja, musisz otworzyć grupę Prywatność w Ustawieniach, a następnie „Mowa, pisanie odręczne i pisanie”.

Kliknij lub naciśnij „Przestań mnie poznawać”.

Jaka jest roznica miedzy ekspresowa a niestandardowa konfiguracja systemu Windows

Aby wyłączyć opcje „identyfikatora reklamowego” i „wysyłaj dane do pisania i pisania odręcznego”, musisz to zrobić w sekcji Prywatność ogólna. Znajdziesz tu również opcję wyłączenia (lub włączenia) filtra SmartScreen.

1627229560 799 Jaka jest roznica miedzy ekspresowa a niestandardowa konfiguracja systemu Windows

Ustawienia lokalizacji można wyłączyć w sekcji „Lokalizacja”.

1627229560 317 Jaka jest roznica miedzy ekspresowa a niestandardowa konfiguracja systemu Windows

Te ustawienia łączności można dostosować później, otwierając ustawienia „Sieć i Internet”.

1627229561 855 Jaka jest roznica miedzy ekspresowa a niestandardowa konfiguracja systemu Windows


Dotknij lub kliknij „Wi-Fi”, a następnie (jeśli to konieczne) przewiń w dół do „Zarządzaj ustawieniami Wi-Fi”.

1627229561 650 Jaka jest roznica miedzy ekspresowa a niestandardowa konfiguracja systemu Windows

Stuknij lub kliknij „Wyłącz” dwie opcje pokazane na zrzucie ekranu.

1627229561 370 Jaka jest roznica miedzy ekspresowa a niestandardowa konfiguracja systemu Windows

Wreszcie w ustawieniach prywatności jest jeszcze jedno miejsce o nazwie „Opinie i diagnostyka”, w którym możesz dostosować ostateczną opcję w niestandardowej konfiguracji.

1627229561 389 Jaka jest roznica miedzy ekspresowa a niestandardowa konfiguracja systemu Windows

Dzięki temu cofniesz wszystko, co jest włączone w konfiguracji ekspresowej. Zachęcamy do zwrócenia szczególnej uwagi na inne rzeczy w ustawieniach prywatności, a my przyjrzymy się im bliżej w nadchodzącym artykule.

Jeśli dopiero konfigurujesz system Windows 10 na swoim komputerze, zrób sobie przysługę i poświęć kilka minut, aby przejść przez niestandardową instalację. Szanse są dość duże, że będziesz chciał wyłączyć przynajmniej kilka znalezionych w nim przedmiotów.

Masz komentarz lub pytanie, którymi chcesz się podzielić? Proszę posłuchać na naszym forum dyskusyjnym.

Czy ten post był pomocny?