Skip to content

Jaka jest różnica między grupami domowymi systemu Windows 7 a siecią w stylu XP?

27 de lipiec de 2021
2011 03 15 144522

System Windows 7 to nowa metoda udostępniania plików i drukarek, która jest odejściem od frustrującego udostępniania plików i drukarek, które można znaleźć we wcześniejszych wersjach systemu Windows. Co to jest i jak możesz z tego skorzystać? Czytaj dalej, jak wyjaśniamy.

Grupy domowe to nowa edycja ekosystemu Windows od systemu Windows 7. Mają one na celu (i odnoszą sukcesy) znacznie zmniejszyć frustrację użytkowników, którzy chcą łatwo udostępniać pliki między komputerami, a także udostępniać drukarki w całej sieci. Rzućmy okiem na stan domowej sieci i jej ewolucję.

Mikro historia udostępniania plików i drukarek w systemie Windows

1627365484 17 Jaka jest roznica miedzy grupami domowymi systemu Windows 7 a

Windows 7 był dość radykalny w stosunku do różnych przestarzałych metod, w tym sposobu obsługi udostępniania plików i drukarek w sieci. Jeśli kiedykolwiek miałeś niezadowolenie z konfigurowania udostępniania plików i drukarek w sieci Windows XP, zasadniczo budowałeś schemat udostępniania zbudowany na tej samej – aczkolwiek zmodyfikowanej i zaktualizowanej – strukturze, która istniała dla zadania od lat 80. XX wieku.

NetBIOS, interfejs API do komunikacji w sieci lokalnej, został wprowadzony w 1983 roku przez IBM, a jego implementacja została stworzona przez Microsoft w 1985 roku. Chociaż interfejs API został przetestowany w czasie, nie obyło się bez pewnych frustrujących niedociągnięć, w tym tendencji do niezsynchronizowane (jedno urządzenie może widzieć wszystkie cztery komputery i drukarkę w sieci, inne może widzieć trzy komputery i brak drukarki) i pewnego rodzaju tępotę w praktycznym zastosowaniu, która sprawia, że ​​znacznie lepiej nadaje się do komercyjnego środowiska z personelem IT niż dla płynnego środowiska domowego utrzymywanego przez użytkowników, którzy mogą nie mieć szczególnej wiedzy komputerowej. Od 1985 r. do wprowadzenia systemu Windows 7 metodologia udostępniania plików systemu Windows została zbudowana na tej kilkudziesięcioletniej strukturze.

Nowa metoda udostępniania nie rezygnuje jednak ze wszystkich starych metod sieciowych systemu Windows. Podstawy NetBIOS zostały usunięte i zastąpione nowym narzędziem sieciowym typu peer-to-peer o nazwie Wykresy peer-to-peer. Ta nowa metoda Peer-to-Peer ułatwia wszystkim komputerom w grupie domowej synchronizację ze sobą. Mechanizm faktycznego udostępniania plików pozostał taki sam, tylko z niektórymi poprawkami i dopracowaniem; Blok komunikatów serwera Udostępnianie plików (SMB) przebiega znacznie płynniej w nowym systemie Peer-to-Peer.


Oprócz przekształcenia podstaw systemu udostępniania, przejście na grupy domowe systemu Windows 7 pozbywa się również frustrujących aspektów zarządzania siecią. . W przeciwieństwie do systemu Windows XP, w którym opcje udostępniania plików były ograniczone do udostępniania prostego (łatwe do skonfigurowania, ale niebezpieczne) lub udostępniania opartego na uprawnieniach (trudne do skonfigurowania i zarządzania, ale bezpieczne), grupy domowe systemu Windows 7 umożliwiają łatwe łączenie komputerów ze sobą z niczym więcej niż hasłem udostępniania. Czego potrzebujesz, aby to zadziałało i co to dla Ciebie oznacza? Spójrzmy.

Co to oznacza dla Ciebie; Grupy domowe systemu Windows w akcji

1627365484 778 Jaka jest roznica miedzy grupami domowymi systemu Windows 7 a

System Windows HomeGroup został zaprojektowany tak, aby ułatwić niemal natychmiastowe dodanie komputera do sieci i rozpoczęcie udostępniania plików i drukarek bez konieczności majstrowania przy rozległych uprawnieniach lub w inny sposób jako administrator systemu we własnym domu. Nie potrzebujesz już dopasowywania grup roboczych, obszernej konfiguracji uprawnień ani żadnych innych rzeczy, które sprawiały, że konfiguracja sieci domowej była kłopotliwa we wcześniejszych wersjach systemu Windows. . Oto wymagania systemu HomeGroup:

  • Co najmniej jeden komputer z systemem Windows 7 Premium lub nowszym — niższe wersje systemu Windows 7 mogą dołączyć do grup domowych, których po prostu nie mogą tworzyć.
  • Twoja sieć domowa musi być ustawiona jako „Domowa” w Centrum sieci i udostępniania.

Otóż ​​to! Jeden komputer uruchamia grupę domową, inne dołączają do niej i bum, jesteś w sieci. To tak proste, że jeśli znajomy odwiedza Twój dom i chce dołączyć do Twojej grupy domowej, aby tymczasowo udostępniać Ci pliki, wystarczy, że oznaczy Twoją sieć lokalną jako sieć domową i przystąpi do niej, podając mu hasło. Bez wymiany grup roboczych, bez majstrowania przy uprawnieniach do folderów i plików, po prostu niemal natychmiastowe udostępnianie. Poniższy zrzut ekranu został zrobiony chwilę po dodaniu netbooka do mojej grupy domowej; zajęło to niewiele więcej niż 20 sekund, z czego większość poświęcono na podwójne sprawdzanie hasła, aby uniknąć kłopotów z ponownym wpisywaniem go.

1627365484 765 Jaka jest roznica miedzy grupami domowymi systemu Windows 7 a

Więc jakie są ograniczenia HomeGroup? Jeśli korzystasz z systemu Windows 7, nie są one zbyt poważne. Jeśli nie, skończysz z poprawką metod udostępniania.

  • System HomeGroup to tylko Windows 7. Wcześniejsze wersje systemu Windows są całkowicie zablokowane przed uczestnictwem w nim ze względu na radykalne odejście od poprzedniej struktury udostępniania plików systemu Windows. To niestety obejmuje Windows Home Server (WHS 2011 rozwiąże problem niezgodności).
  • To system typu „wszystko albo nic”. Foldery są dostępne dla całej grupy domowej lub niedostępne. Nie możesz określić, że folder jest dostępny tylko dla komputera twojej żony, ale nie dla twojego syna.
  • Możesz mieć tylko jedną grupę domową na sieć. Nie możesz rozwiązać problemu z uprawnieniami, tworząc na przykład grupę domową dorosłych i dzieci lub podgrupę dla gości domu.

Chociaż są to dość znaczące ograniczenia, jeśli próbujesz prywatnie udostępnić folder w swoim domu, ograniczenia dotyczą tylko grupy domowej. Nie wyrwali innych narzędzi sieciowych bezpośrednio z systemu Windows. W razie potrzeby możesz skonfigurować zwykły udział SMB ze starym systemem uprawnień równolegle do grupy domowej. W ten sposób możesz mieć grupę domową, która udostępnia prawie wszystko, co jest otwarte, z wyjątkiem treści, które chcesz udostępnić tylko określonemu komputerowi lub osobie w domu – ta zawartość może być przechowywana w folderze współdzielonym z tradycyjnymi metodami sieci Windows. W przeciwieństwie do ogromnych kłopotów związanych z utrzymaniem sieci domowej przed pojawieniem się HomeGroup, jest to bardzo małe ustępstwo.

Pierwsze kroki z grupą domową systemu Windows 7

Grupa domowa systemu Windows 7 to doskonały wybór dla użytkowników, którzy chcą szybkiego i elastycznego prostego udostępniania plików i drukarek bez konieczności zagłębiania się w tajemne aspekty konfigurowania uprawnień do folderów i użytkowników (ale bez usuwania bardziej zaawansowanych sztuczek na czas, w którym ich potrzebujesz). Grupy domowe to doskonałe rozwiązanie sieciowe dla osób, które nie są zainteresowane poznawaniem niuansów konfigurowania tradycyjnych systemów opartych na uprawnieniach zorientowanych na użytkownika lub po prostu potrzebują niemal natychmiastowej sieci do prostego i bezpiecznego udostępniania plików.


Chcesz teraz uruchomić i uruchomić swoją grupę domową? Napisaliśmy kilka pomocnych przewodników dotyczących rozpoczynania pracy z grupami domowymi systemu Windows 7 i zarządzania nimi.

  • Nauka systemu Windows 7: Utwórz grupę domową i dołącz do nowego komputera
  • Użyj funkcji grupy domowej w systemie Windows 7, aby udostępniać drukarki i pliki
  • Zmień, które pliki są udostępniane w grupie domowej w systemie Windows 7
  • Jak odłączyć maszynę od grupy domowej
  • Jak wyłączyć lub włączyć funkcję grupy domowej w systemie Windows 7?

Czy chcesz podzielić się dobrym doświadczeniem na temat korzystania z Windows HomeGroup? Chcesz wrócić do tradycyjnych i bardziej czasochłonnych technik sieciowych? Zabierasz go dzisiaj na przejażdżkę? Posłuchajmy o tym w komentarzach. Masz pomysł na nasz następny post How-To Geek Explains? Wyślij nam e-mail na adres [email protected], a zobaczymy, co możemy zrobić!

Czy ten post był pomocny?