Skip to content

Jaka jest różnica między Main, Restricted, Universe i Multiverse w Ubuntu?

25 de lipiec de 2021
ubuntu software sources main restricted universe multiverse

Ubuntu udostępnia cztery różne repozytoria oprogramowania, wszystkie oficjalne — Main, Restricted, Universe i Multiverse. Main i Restricted są w pełni obsługiwane przez Canonical, podczas gdy Universe i Multiverse nie otrzymują wsparcia, którego można by oczekiwać.

W starszych wersjach Ubuntu domyślnie włączone były tylko repozytoria Main i Restricted. Systemy desktopowe Ubuntu mają teraz domyślnie włączone wszystkie cztery repozytoria.

Główne — oficjalnie obsługiwane oprogramowanie typu open source

Main jest opisany jako „bezpłatne i otwarte oprogramowanie wspierane przez kanoniczne”. Canonical jest firmą macierzystą Ubuntu i zapewnia oficjalne wsparcie dla wszystkich pakietów oprogramowania w Main. Każdy pakiet oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym zawarty w domyślnej instalacji Ubuntu znajduje się tutaj. Inne ważne pakiety — na przykład oprogramowanie serwerowe — są również częścią Main.

Canonical obsługuje pakiety w głównym repozytorium z aktualizacjami bezpieczeństwa i innymi krytycznymi poprawkami przez cały okres istnienia wydania Ubuntu


Repozytorium główne jest głównym repozytorium Ubuntu. Jeśli pakiet jest tutaj, Canonical zobowiązał się do wspierania go poprawkami bezpieczeństwa i innymi krytycznymi aktualizacjami przez cały okres istnienia dystrybucji. Kiedy Canonical chwali się, że Ubuntu LTS będzie otrzymywać aktualizacje bezpieczeństwa przez pięć lat, to pakiety w głównym repozytorium faktycznie otrzymają te aktualizacje. To wszystko jest oprogramowaniem typu open source, co oznacza, że ​​programiści Ubuntu mogą samodzielnie naprawiać w nich problemy.

Pakiety można znaleźć w Main w centrum oprogramowania Ubuntu. Będą mieli licencję „Open source” i będą oświadczać, że „Canonical zapewnia krytyczne aktualizacje” do daty zakończenia wsparcia dla zainstalowanej wersji Ubuntu. .

1627229393 590 Jaka jest roznica miedzy Main Restricted Universe i Multiverse w

Ograniczone — oficjalnie obsługiwane oprogramowanie o zamkniętym kodzie źródłowym

Repozytorium z ograniczeniami zawiera oprogramowanie o zamkniętym kodzie źródłowym, które jest oficjalnie obsługiwane przez firmę Canonical. W tej chwili dotyczy to tylko sterowników sprzętowych. Niektóre urządzenia Wi-Fi wymagają do działania sterowników lub oprogramowania układowego o zamkniętym kodzie źródłowym. Gracze potrzebują sterowników graficznych NVIDIA lub AMD Catalyst (wcześniej znanych jako „fglrx”), aby uzyskać optymalną wydajność sprzętu graficznego. Sterowniki te można włączyć za pomocą narzędzia Dodatkowe sterowniki w systemie Ubuntu.

Canonical będzie oficjalnie wspierać te sterowniki i pakiety oprogramowania układowego o zamkniętym kodzie źródłowym przez cały czas trwania wydania Ubuntu. Są zaangażowani w utrzymanie tych sterowników w działaniu, naprawianie wszelkich poważnych problemów i zatykanie wszelkich luk w zabezpieczeniach. Oczywiście Canonical nie może tego zrobić samodzielnie — muszą poczekać, aż producent sprzętu wyda nowe i zaktualizowane suszarki, gdy wystąpi problem. Kod nie jest otwarty, więc Canonical nie może go samodzielnie naprawić. Dlatego tutaj znajdują się tylko krytyczne sterowniki sprzętu — żadne inne oprogramowanie o zamkniętym kodzie źródłowym nie jest oficjalnie obsługiwane.

Oprogramowanie z ograniczeniami można wykryć, wyszukując licencję „Zastrzeżoną” i wiersz „Canonical zapewnia krytyczne aktualizacje dostarczane przez programistów”. Firma Canonical nie może samodzielnie naprawić sterowników — po prostu przekaże ważne aktualizacje, gdy je otrzymają.

1627229393 615 Jaka jest roznica miedzy Main Restricted Universe i Multiverse w

Uniwersum — utrzymywane przez społeczność oprogramowanie typu open source

Zdecydowana większość oprogramowania w Centrum oprogramowania Ubuntu pochodzi z repozytorium Universe. Pakiety te są automatycznie importowane z najnowszej wersji Debiana lub przesyłane i obsługiwane przez społeczność Ubuntu.

Firma Canonical nie zapewnia oficjalnego wsparcia ani aktualizacji dla tych pakietów. Wydanie Ubuntu LTS może być obsługiwane przez pięć lat, ale pakiety w repozytorium Universe nie są oficjalnie obsługiwane w ogóle. Ogólnie wszystko jest w porządku, ale nie ma gwarancji, że otrzymają aktualizacje zabezpieczeń. Jeśli zostanie znaleziona aktualizacja zabezpieczeń, te pakiety mogą nigdy jej nie otrzymać aż do następnej wersji Ubuntu, gdy nowsza wersja pakietu zostanie automatycznie pobrana.


Nie powinno to odstraszyć Cię od instalowania oprogramowania z Universe. Zwykle nie stanowi to problemu — kluczowe aplikacje komputerowe, takie jak Firefox, są częścią Main i będą otrzymywać krytyczne aktualizacje. Jeśli jest duży problem, społeczność Ubuntu może naprawić lukę i wprowadzić poprawkę. Społeczność jest dokładnie taka, na jaką wygląda — użytkownicy i entuzjaści Ubuntu, którzy nie są zatrudnieni przez Canonical, ale poświęcają trochę czasu na pracę nad Ubuntu lub utrzymywanie określonych pakietów.

Jednak w przypadku systemu serwerowego warto zastanowić się, czy instalowane oprogramowanie serwerowe jest częścią Main czy Universe. Jeśli pochodzi z repozytorium Universe, być może będziesz musiał zwracać uwagę na aktualizacje zabezpieczeń. Może być konieczne samodzielne zaktualizowanie oprogramowania serwera, jeśli zostanie znaleziona dziura.

Oprogramowanie Universe można wykryć, szukając licencji „Open source” i wiersza „Canonical nie zapewnia aktualizacji… Niektóre aktualizacje mogą być dostarczane przez społeczność Ubuntu”. Canonical używa tutaj słowa „może” — nie ma żadnych gwarancji!

1627229394 565 Jaka jest roznica miedzy Main Restricted Universe i Multiverse w

Multiverse — oprogramowanie nieobsługiwane, zamknięte i chronione patentami

Multiverse to miejsce na wątpliwe, kontrowersyjne rzeczy. Obejmuje to oprogramowanie o zamkniętym kodzie źródłowym, takie jak wtyczka Adobe Flash i pakiety zależne od oprogramowania o zamkniętym kodzie źródłowym, takie jak wtyczki do Skype. Obejmuje również oprogramowanie typu open source z ograniczeniami prawnymi — na przykład oprogramowanie do odtwarzania audio i wideo, które narusza patenty. Oprogramowanie do odtwarzania DVD nie jest tutaj uwzględnione — istnieją poważne problemy prawne związane z biblioteką odtwarzania DVD libdvdcss o otwartym kodzie źródłowym. W rzeczywistości libdvdcss wydaje się być nielegalne w USA.

Ubuntu nie może oficjalnie rozpowszechniać tych pakietów wraz z główną dystrybucją, ale są one dostępne tutaj dla Twojej wygody. W innych dystrybucjach Linuksa, rzeczy tutaj często znajdują się w repozytoriach innych firm, których znalezienie jest konieczne — RPM Fusion dla Fedory, Packman dla openSUSE i Penguin Liberation Front (PLF) dla nieistniejącej dystrybucji Mandrivy.

Podobnie jak w przypadku repozytorium Universe, Multiverse jest repozytorium wspieranym przez społeczność. Nie ma tutaj gwarancji aktualizacji zabezpieczeń. Ponieważ tak wiele pakietów ma zamknięte źródła, społeczność często nie mogła rozwiązać problemów, które napotykasz, nawet gdyby tego chcieli.


Możesz rozpoznać te pakiety po ich „Nieznanej” licencji. Podobnie jak w przypadku Universe, Centrum Oprogramowania Ubuntu stwierdza, że ​​społeczność Ubuntu może dostarczać aktualizacje, ale Canonical nie.

1627229394 399 Jaka jest roznica miedzy Main Restricted Universe i Multiverse w

Na typowym komputerze domowym nie powinieneś się zbytnio przejmować tymi różnicami. Pakiety instalowane z Universe powinny być ogólnie dość bezpieczne — jeśli wystąpi duży problem, społeczność Ubuntu może sobie z tym poradzić i wdrożyć aktualizację zabezpieczeń. Pakiety z Multiverse mogą być potrzebne do przeglądania niektórych typów plików multimedialnych, a nawet przeglądania zawartości Flash w Firefoksie.

Na serwerze lub krytycznej stacji roboczej te różnice są ważniejsze. Zainstaluj oprogramowanie z Universe i nie masz gwarancji, że Canonical będzie dla niego wsparcie. To wielka sprawa, jeśli udostępniasz to oprogramowanie w Internecie na serwerze Ubuntu.

Czy ten post był pomocny?