Skip to content

Jaka jest różnica między obiektywami zwykłymi firmy Canon a obiektywami z serii L i które należy kupić?

29 de lipiec de 2021
1627565952 preview 8

Canon sprzedaje obiektywy zwykłe i z serii L („L” oznacza luksus). Chociaż obiektywy mogą mieć podobne specyfikacje, zwykle można z wyjątkiem obiektywów z serii L, aby mieć lepszą optykę, jakość wykonania i kontrolę autofokusa oraz kilka innych funkcji. Spójrzmy.

Chociaż dostępne są świetne, niedrogie obiektywy Canon, prawdopodobnie widziałeś obiektywy, które mają podobne specyfikacje na papierze, ale bardzo różne ceny. Na przykład Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM obiektyw kosztuje 449 USD, podczas gdy podobnie brzmiący Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM UD to 1349 dolarów. Mają ten sam zakres ogniskowych i przysłonę, więc czym różni się zwykły obiektyw od obiektywu z serii L, który sprawia, że ​​jest on wart o wiele więcej?

Obiektywy firmy Canon dzielą się na dwie kategorie: obiektywy inne niż L i obiektywy z serii L. Litera „L” w serii L tak naprawdę nie znaczy zbyt wiele; to po prostu oznacza luksus. Jeśli nazwa obiektywu zawiera literę L po wartości przysłony, jest to obiektyw z serii L. Jeśli nie, to nie jest. Można to również stwierdzić po konstrukcji obiektywu. Obiektywy z serii L mają czerwony pierścień u góry, a teleobiektywy są białe; zwykłe soczewki są po prostu czarne.

Jaka jest roznica miedzy obiektywami zwyklymi firmy Canon a obiektywami

Obiektywy z serii L to profesjonalne obiektywy firmy Canon; zostały zaprojektowane, aby zaspokoić potrzeby pracujących fotografów, chociaż wielu amatorów ma również obiektywy L. Oznacza to, że istnieje wiele czynników, które generalnie odróżniają je od tańszych obiektywów innych niż L, nawet jeśli mają tę samą ogniskową lub przysłonę.

Lepsza jakość optyczna (normalnie)

Obiektywy z serii L mają na ogół lepszą jakość optyczną niż obiektywy inne niż L. Istnieje jeden lub dwa przykłady niektórych obiektywów stałoogniskowych innych niż L, które mają podobnie dobrą optykę, ale we wszystkich podobnych porównaniach soczewki L wygrywają z łatwością.

Oznacza to mniej zniekształceń, aberracji chromatycznej, winietowania, flary obiektywu i tym podobnych. Zdjęcia będą również ostrzejsze zaraz po wyjęciu z aparatu. Zasadniczo obrazy wykonane przez obiektyw L będą zauważalnie lepsze — przynajmniej dla kogoś, kto wie, czego szukać — niż obrazy wykonane przez obiektyw inny niż L.

Obiektywy L mają zwykle szybszą przysłonę niż obiektywy inne niż L. Najszybszy obiektyw 50 mm firmy Canon to f/1,2L; najszybszym oferowanym przez nich innym niż L 50 mm jest f/1,4. Nie znajdziesz teleobiektywu innego niż L z przysłoną szerszą niż f/4; ten 70-200mm f/2.8L IS II to jedna z najpopularniejszych soczewek typu L.

Lepsza jakość wykonania

1627565951 381 Jaka jest roznica miedzy obiektywami zwyklymi firmy Canon a obiektywami

Obiektywy firmy Canon z serii L mają lepszą jakość wykonania niż ich odpowiedniki inne niż L. Optyka wyższej jakości oznacza, że ​​są większe i cięższe (50 mm f/1,2L waży 1,28 funta, a 50 mm f/1,4 waży 0,64 funta); używają również materiałów najwyższej jakości. Wiele soczewek innych niż L w dużym stopniu wykorzystuje elementy plastikowe, podczas gdy soczewki L zwykle wykorzystują znacznie więcej metalu. Oznacza to, że większość z nich jest dość wytrzymała i do pewnego stopnia odporna na warunki atmosferyczne. Kurz, deszcz, piasek itp. znacznie rzadziej dostaną się do mechanizmów lub między szklane elementy i zepsują.

Lepszy autofokus i kontrola ostrości

Obiektywy z serii L mają lepszą kontrolę autofokusa i ostrości niż obiektywy inne niż L. Ich autofokus jest zwykle szybszy i dokładniejszy. Mają też pełnoetatową ręczną regulację ostrości (nawet w trybach autofokusa można przekręcić pierścień ostrości, aby wyregulować) i skale odległości ogniskowania na obiektywie, których brakuje wielu obiektywom innym niż L.

Obsługa pełnej klatki

Wszystkie obiektywy firmy Canon z serii L są zgodne z pełnoklatkowymi aparatami z mocowaniem EF. Ogromna liczba obiektywów innych niż L wykorzystuje mocowanie EF-S firmy Canon, co oznacza, że ​​można ich używać tylko w aparatach z matrycami do przycinania. Istnieją obiektywy z mocowaniem innym niż L EF, ale nie ma obiektywów z mocowaniem EF-S z serii L.

Ten sam rozmiar filtra

Tam, gdzie to możliwe, wszystkie obiektywy Canon z serii L mają ten sam rozmiar filtra: 77 mm. Oznacza to, że możesz łatwo udostępniać filtry — takie jak filtry o neutralnej gęstości lub polaryzatory — między wszystkimi obiektywami. Istnieje kilka obiektywów z serii L, które ze względu na konstrukcję optyczną mają inny rozmiar filtra, ale wszystkie są znacznie bardziej spójne niż obiektywy inne niż L.

Czy powinieneś kupić soczewki z serii L?

Do tej pory powinno być całkiem jasne, że obiektywy z serii L mają kilka wyraźnych zalet w porównaniu z obiektywami innymi niż L: rejestrują lepsze obrazy, są lepiej zbudowane i dają większą kontrolę nad tym, co jest ostre. Nie oznacza to jednak, że powinieneś spieszyć się i wymienić wszystkie soczewki na najdroższe szkło, jakie możesz znaleźć.

Twoje umiejętności jako fotografa liczą się znacznie bardziej niż obiektyw, którego używasz. Jeśli Twoje zdjęcia nie są dobrze skomponowane , nie ma znaczenia, czy są idealnie ostre. Nikt nie patrzy na nudne zdjęcie i mówi: „Ach, ostrość od krawędzi do krawędzi; świetna robota!”

1627565952 735 Jaka jest roznica miedzy obiektywami zwyklymi firmy Canon a obiektywami

Obiektywy z serii L są drogie. Najtańszy obiektyw L, jaki możesz kupić, to Canon EF 17-40mm f/4L USM za 749 USD, a ceny rosną dopiero od tego momentu. Możesz dostać świetne szkło za dużo mniej. W rzeczywistości, jeśli nie masz aparatu pełnoklatkowego, nie będziesz nawet w stanie w pełni wykorzystać możliwości 17-40 f/4L. Byłoby znacznie lepiej z 279 Canon EF-S 10-18mm f/4,5-5,6, co w rzeczywistości da Ci obrazy szerokokątne, których szukasz.

Obiektywy z serii L są przeznaczone dla pracujących fotografów, którzy postrzegają nowy sprzęt jako inwestycję w swój biznes. Jeśli nie lubisz fotografować w trudnych warunkach, nie potrzebujesz odpornych na warunki pogodowe soczewek. Jeśli brakuje Ci ostrości, ponieważ nie używasz prawidłowo autofokusa, ostrzejszy obiektyw Ci nie pomoże. Z pewnością obiektywy z serii L mają duże zalety, ale przeciętny fotograf nie będzie ich potrzebował ani ich nie zauważył.

Źródło obrazu: William na Unsplash.

Czy ten post był pomocny?