Skip to content

Jaka jest różnica między słuchawkami z otwartymi i zamkniętymi plecami i które powinienem kupić?

3 de sierpień de 2021
headphonesheader

Słuchawki nauszne (lub, dla miłośników terminologii, słuchawki wokółuszne) występują w dwóch podstawowych wersjach: otwartej i zamkniętej. Zanim włożysz poważną gotówkę do ładnej pary słuchawek, warto poznać różnicę.

Słuchawki z otwartym tyłem są zaprojektowane tak, że zewnętrzna powłoka nauszników jest w jakiś sposób perforowana, zazwyczaj z poziomymi wycięciami. Zamknięte słuchawki mają solidną skorupę zewnętrzną bez jakichkolwiek perforacji, dzięki czemu skorupa skutecznie otacza całe ucho. Pomyśl o modelach z otwartym tyłem jako o skorupie podobnej do durszlaka (dużo otworów), a modele z zamkniętym tyłem jako o muszli miski do mieszania (solidna konstrukcja od krawędzi do krawędzi, bez otworów).

Teraz, podczas gdy terminologia wyraźnie odpowiada fizycznemu projektowi słuchawek, nie bardzo dobrze wskazuje, co dokładnie te projekty zapewniają pod względem wrażenia słuchowego. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom dwóch typów konstrukcji, zaczynając od zamkniętej (najczęściej spotykanej konstrukcji).

Zamknięte słuchawki

1627973055 288 Jaka jest roznica miedzy sluchawkami z otwartymi i zamknietymi plecami

Zamknięte słuchawki doskonale izolują hałas. Uwaga, nie mówimy o technologii aktywnej redukcji szumów (chociaż istnieje wiele zamkniętych słuchawek, które mają tę funkcję), ale tylko o samej fizycznej strukturze zamkniętej konstrukcji nagłownej: jest duży nakładka, która otacza ucho i izolowana skorupa z tworzywa sztucznego, która zakrywa uszy. Już z tego powodu większość zamkniętych słuchawek nausznych zapewnia około 10 dB redukcji szumów. Po podłączeniu słuchawek i podkręceniu muzyki obecność muzyki w połączeniu z tą lekką izolacją szumów w większości zastosowań całkiem nieźle radzi sobie z tłumieniem dźwięków ze świata zewnętrznego i przenoszeniem dźwięków muzyki do czoło.

Właśnie tutaj jest główna zaleta zamkniętych słuchawek nausznych: świetnie sobie radzą, usuwając hałas otoczenia i kąpiąc uszy w dźwiękach muzyki. Gdybyś na przykład latem siedział na werandzie i słuchał muzyki w słuchawkach tego typu przy całym lekkim otaczającym Cię hałasie (cykanie ptaków, ruch uliczny w oddali, szum wiatru szelest liści itp.). ) zostałyby silnie wytłumione lub całkowicie usunięte.

Audiofile opisują to doświadczenie jako muzykę będącą „w twojej głowie” lub, by opisać to w podobny sposób, to tak, jakbyś wyobrażał sobie muzykę i słyszał ją jak własne myśli: rodzaj słuchowego snu.

Wiele osób nie tylko lubi ten rodzaj intymności w głowie, ale także świetnie, gdy słuchacz musi naprawdę skupić się na technicznych aspektach muzyki (inżynierowie dźwięku wykonujący na przykład pracę w studiu, noszą w tym celu słuchawki zamknięte). powód) i świetnie jest, gdy nie chcesz przeszkadzać innym swoją muzyką. Jeśli planujesz używać słuchawek głównie podczas nauki w bibliotece, dojeżdżania do pracy metrem lub w innym miejscu, w którym osoby siedzące w pobliżu mogą nie podzielać Twojej miłości do muzyki screamo, rozsądnie jest użyć pary słuchawek. Zamknięte słuchawki są również dobre, gdy używasz mikrofonu w dowolnym celu (gry, wideokonferencje itp.), ponieważ zapobiegają wyciekaniu dźwięku i tworzeniu sprzężenia zwrotnego po odebraniu przez mikrofon.


Nasze dwa przykładowe słuchawki, widoczne na powyższym obrazku, to Sony MDR7506 oraz https://www.amazon.com/Audio-Technica-ATH-M50x-Professional-Monitor-Headphones/dp/B00HVLUR86/ref=dp_ob_title_ceAudio-Technica ATH-M50x. Model Sony to wół roboczy w branży (gdy rozpoznasz jego kształt i styl, zobaczysz go wszędzie) i ma świetną wartość 80 USD; model Audio-Technica to również świetna jakość z doskonałą reprodukcją dźwięku za jedyne około 140 USD.

Słuchawki z otwartym tyłem

1627973055 504 Jaka jest roznica miedzy sluchawkami z otwartymi i zamknietymi plecami

Jeśli mocną stroną słuchawek z zamkniętymi plecami jest to, że izolują one hałas z zewnątrz i przechwytują (i odbijają) hałas wytwarzany przez same słuchawki, mocną stroną słuchawek z otwartymi plecami jest dokładnie odwrotnie. Perforacje/kratki na słuchawkach z otwartym tyłem umożliwiają swobodny przepływ powietrza i dźwięku do i z miseczek słuchawek.

Zaletą tego projektu jest to, że znacząco zmienia wrażenia słuchowe. Zamiast wrażenia „w twojej głowie”, które zapewniają zamknięte słuchawki (ponieważ izolują Cię od hałasu otoczenia), otwarte słuchawki zapewniają wrażenia słuchowe „w otaczającym mnie świecie”. Wróćmy do tego letniego ganku, aby podkreślić, jak rozgrywa się to doświadczenie. Kiedy siedzisz na werandzie z zamkniętymi słuchawkami, dźwięki wokół ciebie są tłumione lub całkowicie usuwane; to tak, jakbyś został wyrwany z huśtawki na werandzie i uwięziony w kabinie odsłuchowej w studio z inżynierami dźwięku. Kiedy siedzisz na werandzie z otwartymi słuchawkami, dźwięki wokół ciebie przenikają do słuchawek. Samochody w oddali, ćwierkanie ptaków i szelest wiatru docierają do ucha, tak jak gdyby słuchawki były zdjęte.

Teraz, dla tych, którzy przez całe życie używali słuchawek dousznych lub zamkniętych (i przyzwyczaili się do efektu zagubienia w słuchawkach, które zapewniają te słuchawki) pomysł wycieku dźwięku do słuchawki mogą brzmieć okropnie. Zaletą takiego projektu jest jednak poczucie większej przestrzeni. Zamiast czuć się tak, jakbyś był w kabinie studyjnej, wydaje się, że muzycy siedzą wokół ciebie na werandzie, grając w twoim otoczeniu. Ta otwartość i poczucie, że muzyka jest wokół ciebie, a nie w twojej głowie, sprawia, że ​​słuchawki z otwartym tyłem są popularnym wyborem dla poważnych słuchaczy, którzy chcą zmaksymalizować przyjemność słuchania albumów w domu.

To ostatnie zdanie sformułowaliśmy w kategoriach „w domu”, ponieważ nieszczelny charakter słuchawek z otwartym tyłem czyni je bardzo słabymi w miejscach poza domem lub przestrzeniach prywatnych (takich jak biuro w pracy z zamkniętymi drzwiami). MożeszWyraźnie słyszeć dźwięk z otwartych słuchawek poza słuchawkami, szczególnie w cichym otoczeniu. Chociaż wrażenia słuchowe z otwartymi słuchawkami są całkiem fantastyczne, są również zbyt otwarte na bibliotekę, dojazdy do pracy lub gdziekolwiek indziej nieodpowiednie byłoby, powiedzmy, używanie głośnika telefonu komórkowego lub przenośnego głośnika Bluetooth, aby wysadzić swoje melodie.


Nasze dwa przykładowe słuchawki, widoczne na powyższym zdjęciu, to Beyerdynamic DT-990 i Audio-Technica ATH-AD900x. Model Beyerdynamic jest naszym osobistym faworytem: słuchawki są zadziwiająco wygodne, świetnie brzmią i mają fantastyczną wartość, ponieważ zazwyczaj można je kupić za 125-150 USD.

Co kupić?

Teraz, gdy dowiedzieliśmy się trochę o różnicach między dwoma typami słuchawek, wracamy do Twojej pierwotnej wątpliwości: jaki typ kupić. Chociaż przyjemność ze słuchania powinna zawsze być głównym problemem przy zakupie słuchawek, ta konkretna debata na zasadzie otwartej kontra zamkniętej w rzeczywistości przenosi inny aspekt na pierwszy plan. Twoim głównym zmartwieniem powinno byćgdzie będziesz używać słuchawek. Słuchawki z otwartym tyłem, pomimo ich niesamowitego otwartego dźwięku, są strasznym wyborem, jeśli często będziesz przebywać w mieszanym towarzystwie (biuro na otwartym piętrze, dojazdy metrem itp.); bez względu na to, jak wspaniale brzmią, nie ma sposobu, aby obejść się, jak niegrzecznie jest wysadzać swoje utwory z głowy, jakbyś miał na sobie coś w rodzaju wysadzanego głośnikami hełmu.

Po rozważeniu głównej lokalizacji użytkowania, staje się ona osobistą preferencją. Niektórzy ludzie uwielbiają izolację, jaką zapewniają zamknięte słuchawki i chcą mieć możliwość zamknięcia oczu i zatracenia się w muzyce, gdziekolwiek się znajdują. Inni wolą (myślimy raczej magiczny) efekt noszenia słuchawek z otwartymi plecami i poczucie, że zespół, którego słuchają, został przeniesiony bezpośrednio do pokoju, w którym siedzą.

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup pary słuchawek w taki czy inny sposób, zdecydowanie zalecamy wyjście poza zakupy w dużym sklepie z elektroniką i sprawdzenie, czy są jakieś małe sklepy z płytami, sklepy muzyczne, sklepy z instrumentami lub inne sklepy w Twojej okolicy, które mają większą wiedzę na temat słuchawek i będą miały do ​​wypróbowania różne słuchawki. Powodzenia w poszukiwaniu idealnych puszek!

Masz pilne pytanie techniczne dotyczące słuchawek, komputerów lub innych geeków, których jesteś ciekawy? Napisz do nas e-mail na adres [email protected], a my dołożymy wszelkich starań, aby na nie odpowiedzieć.

Czy ten post był pomocny?