Skip to content

Jaka jest różnica między trzy- i czteropinowymi wentylatorami procesora?

9 de lipiec de 2021
what is the difference between three and four wire cpu fans 00

Gdy będziesz mieć możliwość zajrzenia do wnętrza wielu obudów komputerowych, możesz zauważyć, że niektóre wentylatory chłodzące procesor mają dodatkowy przewód w porównaniu do innych. Jaka jest różnica między trzema a czterema wentylatorami przewodowymi? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedź na ciekawe pytanie czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser RockPaperLizard chce wiedzieć, jaka jest różnica między trzema a czterema przewodowymi wentylatorami procesora:

Jaka jest różnica między trzy- i czteroprzewodowymi wentylatorami chłodzącymi procesor (oprócz oczywistej odpowiedzi na jeden przewód)?

Jaka jest różnica między trzy- a czteroprzewodowymi wentylatorami procesora?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser Homey_D_Clown_IT ma dla nas odpowiedź:

Podstawowe różnice

Złącze trójstykowe to w zasadzie zasilanie (5/12 V), masa i sygnał. Przewód sygnałowy mierzy szybkość poruszania się wentylatora bez żadnych elementów sterujących prędkością wentylatora. W tym typie prędkość wentylatora jest zwykle kontrolowana przez zwiększanie lub zmniejszanie napięcia na przewodzie zasilającym.

Złącze czterostykowe jest nieco inne niż złącze trzystykowe, ponieważ ma dodatkowy (czwarty) przewód używany do sterowania i wysyłania sygnałów do wentylatora, który prawdopodobnie ma układ scalony, który mówi mu, aby zwolnić lub przyspieszyć (w oprócz pozostałych przewodów posiada złącze trzypinowe).

3-przewodowe i 4-przewodowe złącza wentylatora

Wentylatory obudowy i procesora wykorzystują złącze trójprzewodowe lub czteroprzewodowe. Złącza trójprzewodowe są przeznaczone do małych wentylatorów obudowy o niższym zużyciu energii. Złącza czteroprzewodowe są przeznaczone do wentylatorów procesora o wyższym poborze mocy.

Wentylator z trzema przewodami podłączony do czteropinowego złącza wentylatora:

1625830881 52 Jaka jest roznica miedzy trzy i czteropinowymi wentylatorami procesora

Uwaga: Podczas podłączania trójprzewodowego wentylatora do czterostykowego złącza wentylatora wentylator jest zawsze włączony; nie ma kontroli wentylatora.

Czteroprzewodowy wentylator podłączony do czterostykowego złącza wentylatora:

1625830881 331 Jaka jest roznica miedzy trzy i czteropinowymi wentylatorami procesora

Czteroprzewodowy wentylator podłączony do trójstykowego złącza wentylatora:

1625830881 926 Jaka jest roznica miedzy trzy i czteropinowymi wentylatorami procesora

Źródło: 3-przewodowe i 4-przewodowe złącza wentylatora [Intel]

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Źródło obrazu: machu (flickr)

Czy ten post był pomocny?