Skip to content

Jaka jest różnica między twardym a miękkim światłem w fotografii?

31 de lipiec de 2021
1627710080 preview 2

W fotografii istnieją dwa rodzaje światła: światło twarde i światło miękkie. Przyjrzyjmy się różnicy między nimi i dlaczego ma to znaczenie.

Ale moim zdaniem jest tylko jeden rodzaj światła i wszystko istnieje w trudnym do zmiękczenia spektrum. W rzeczywistości znalezienie całkowicie twardego lub miękkiego źródła światła w prawdziwym świecie jest prawie niemożliwe. Zamiast tego światło jest twardsze lub bardziej miękkie w porównaniu z innym światłem. Mimo to te dwie etykiety są przydatne.

Co to jest twarde światło?

twarde światło demo

Twarde światło pochodzi z małego źródła światła w stosunku do wielkości obiektu. Rzuca ostre, mocno zarysowane, kierunkowe cienie, dzięki czemu można je rozpoznać.

Pomyśl o słońcu. W rzeczywistości jest to dość małe źródło światła, gdy jest wysoko na niebie, więc emituje twarde światło. Dlatego cienie rzucane w słoneczny dzień są tak mocno podkreślone.


Każde małe źródło światła będzie emitować podobnie silne cienie. Oświetlenie wewnętrzne jest dość trudne, podobnie jak światła uliczne, światła samochodowe i większość innych sztucznych świateł. Wbudowana lampa błyskowa w smartfonie lub aparacie jest również niesamowicie twardym źródłem światła, ponieważ jest tak mała.

Notatka: Tutaj liczy się rozmiar względny. Jeśli robisz portrety z zewnętrzną lampą błyskową, możesz mieć stosunkowo twarde źródło światła, ale jeśli używasz tego samego do robienia zdjęć makro Zestawy Lego, wydaje się znacznie bardziej miękki.

Co to jest miękkie światło?

miękkie źródło światła

Miękkie światło pochodzi z dużego źródła światła w stosunku do obiektu. Rzuca miękkie, stopniowe cienie bez większej definicji. Miękkie światło często pojawia się, gdy twarde źródła światła są odbijane, rozpraszane lub w inny sposób odbijane.

Na przykład, podczas gdy słońce jest twardym źródłem światła, w pochmurny dzień można z niego uzyskać niewiarygodnie miękkie światło. Chmury go rozpraszają, więc zamiast całego światła pochodzącego z jednego punktu, pochodzi ono z całego nieba.

Jak robić lepsze zdjęcia w domu (bez lampy błyskowej)ZWIĄZANE ZJak robić lepsze zdjęcia w domu (bez lampy błyskowej) Podobnie możesz uzyskać głównie miękkie światło, gdy stoisz w cieniu budynku lub alejki. Okna są kolejnym dobrym źródłem miękkiego światła, które można również uzyskać tuż przed wschodem słońca i zaraz po jego zachodzie, gdzie światło odbija się, zamiast bezpośrednio uderzać w obiekt.

Co chcę na moich zdjęciach?

Chociaż w fotografii jest niewiele absolutów, a zarówno twarde, jak i miękkie światło mają swoje miejsca, miękkie światło jest generalnie preferowane.

dobre zdjęcie w twardym świetle

Czym jest kontrast w fotografii i jak jest używany?ZWIĄZANE ZCzym jest kontrast w fotografii i jak jest używany? Twarde światło nadaje obrazom dużo wymiarowości i dramatyzmu. Jednak nie zawsze jest to dobre. Może to dodać zbyt dużego kontrastu i sprawia, że ​​ludzie wyglądają trochę obojętnie. Może również podkreślać drobne przebarwienia i plamy. To wszystko powody, dla których praca z bezpośrednią lampą błyskową może być trudna.
dobry przykład miękkiego światła

Z drugiej strony miękkie światło jest o wiele bardziej naturalne i jest szczególnie pochlebne w przypadku portretów. Jest mniej ostrych cieni, więc dużo łatwiej jest uzyskać dobrze naświetlone zdjęcia.

Nie chodzi o to, że przy ostrym świetle nie da się robić świetnych zdjęć. Tyle, że łagodniejsze światło jest łatwiejsze do uzyskania.

mieszany przykład światła

Jeśli jednak planujesz robić zdjęcia w prawdziwym świecie, będziesz musiał radzić sobie zarówno z twardym, jak i miękkim światłem – i wszystkim pomiędzy. Podczas gdy możesz manipulować źródłami światła w studio, na wolności, musisz pracować z tym, co tam jest. Zrozumienie rodzaju dostępnego światła wpłynie na Twoje inne kreatywne decyzje.

Czy ten post był pomocny?