Skip to content

Jaka jest różnica między ułatwieniami dostępu a uprawnieniami aplikacji z pełnym dostępem do dysku w Mojave?

26 de lipiec de 2021
img 5c11c4b241ede

MacOS niedawno zaczął używać systemu uprawnień podobnego do Androida, w którym aplikacje muszą prosić o dostęp do pewnych zasobów, takich jak Twoja lokalizacja lub kontakty. Dwie z najbardziej liberalnych opcji to „Dostępność”, która zapewnia dostęp do „kontroli komputera” i „Pełny dostęp do dysku”, który brzmi tak, jakby robił to samo. Są one jednak wymienione osobno w ustawieniach zabezpieczeń, więc jaka jest różnica?

Dostępność a pełny dostęp do dysku

Jaka jest roznica miedzy ulatwieniami dostepu a uprawnieniami aplikacji z

Dostępność jest bardziej powszechna z tych dwóch i umożliwia aplikacji kontrolowanie i nasłuchiwanie systemu poza własnym kontenerem. Jest to często używane w przypadku aplikacji, które rozszerzają funkcjonalność systemu lub uruchamiają procesy w tle, takich jak aplikacje zwiększające produktywność, takie jak Alfred. Pojawią się również sterowniki innych firm dla urządzeń, takich jak kontrolery gier i specjalne myszy.

Powodem, dla którego jest zablokowany, jest jednak to, że to samo uprawnienie może być również wykorzystane do złośliwego oprogramowania, które nasłuchuje naciśnięć klawiszy lub szpieguje twoje zachowanie. Nie musisz się jednak martwić, ponieważ jest to dokładny powód, dla którego ten system jest na swoim miejscu; jeśli przypadkowo uruchomisz złośliwą aplikację z niezaufanego źródła, będziesz musiał pozwolić jej szpiegować Cię ręcznie. I tak długo, jak tego nie zrobisz, wszystko będzie dobrze.

1627320919 644 Jaka jest roznica miedzy ulatwieniami dostepu a uprawnieniami aplikacji z

Pełny dostęp do dysku jest nieco inny i nie oznacza pełnego dostępu do dysku. Niektóre aplikacje, takie jak rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych, skanery antywirusowe i narzędzia do czyszczenia dysku twardego, wymagają dostępu do skanowania wszystkich plików, w tym tych zablokowanych przez system i używanych w innych aplikacjach, takich jak Safari i Wiadomości. Nie daje takich samych uprawnień do nasłuchiwania danych wejściowych i kontrolowania systemu, jak w przypadku ułatwień dostępu, więc aplikacja może zażądać obu uprawnień.

Nie jest to również coś, czego powinieneś się bać, ponieważ jest to po prostu oznaczenie aplikacji jako zaufanej, aby mogła uzyskać dostęp do Twoich danych. Nadal będziesz chciał włączać tylko aplikacje, które mają dobry powód, aby skanować cały dysk, ale w rzeczywistości nie ma zbyt wiele zablokowanego za zezwoleniem „Pełny dostęp do dysku”.


Jednak to nie daje aplikacji dostęp roota, co dałoby mu możliwość usuwania lub modyfikowania plików systemowych używanych przez macOS do uruchamiania. Będziesz musiał wprowadzić swoje hasło ręcznie, jeśli aplikacja chce uzyskać dostęp do roota.

Zmiana ustawień bezpieczeństwa

1627320919 499 Jaka jest roznica miedzy ulatwieniami dostepu a uprawnieniami aplikacji z

Jeśli istnieje aplikacja, której nie chcesz mieć dostępu do swojego systemu, możesz edytować uprawnienia, klikając kłódkę w lewym dolnym rogu ekranu ustawień Bezpieczeństwo i prywatność i wprowadzając hasło, ponieważ technicznie nawet Preferencje systemowe wymagają uprawnień do edytuj swoje ustawienia.

Następnie możesz wyłączyć pole obok aplikacji lub całkowicie je usunąć za pomocą przycisku „-”.

Jeśli aplikacja zażądała Twojej zgody i nie ustawiła jej automatycznie, możesz ją włączyć ręcznie, dodając ją do listy za pomocą przycisku „+”.

Czy ten post był pomocny?