Skip to content

Jaka jest różnica między Xbox One, Xbox One S i Xbox One X?

7 de lipiec de 2021
img 58c9aff38d86d

Jest więcej niż jedna konsola Xbox One. Microsoft wypuścił już Xbox One S, przeprojektowany Xbox One z kilkoma ulepszeniami. Microsoft wydał również ważną aktualizację o nazwie Xbox One X, która została wydana 7 listopada 2017 r. i nosiła nazwę kodową „Project Scorpio”.

Wszystkie modele Xbox One będą grać w te same gry na Xbox One (a nawet w gry na Xbox 360!). Jednak nowsze modele mogą grać w te same gry z bardziej szczegółową grafiką i płynniejszą liczbą klatek na sekundę. Oto główne różnice.

Xbox One (Wydany 22 listopada 2013 r.)

Jaka jest roznica miedzy Xbox One Xbox One S i

Prawdopodobnie znasz już oryginalna konsola Xbox One. Sama konsola jest dużym, czarnym pudełkiem w stylu magnetowidu. Wszystkie pakiety Xbox One pierwotnie zawierały Kinect, rozwiązanie firmy Microsoft do rozpoznawania głosu, śledzenia ruchu i sterowania dekoderem telewizji kablowej lub inną usługą telewizyjną za pomocą zintegrowanego nadajnika podczerwieni.

Xbox One został wydany tydzień po PlayStation 4, a dwie konsole bezpośrednio ze sobą rywalizowały. Xbox One był nieco wolniejszy i o 100 USD droższy niż PS4 (nie dzięki funkcjom telewizora i Kinect). W rezultacie Sony przyspieszyło sprzedaż.

Od tego czasu Microsoft zmienił bieg. Microsoft wyrzucił Kinect z większości pakietów Xbox One i dorównał cenie PlayStation 4. W rzeczywistości Microsoft prawie porzucił Kinect. Nadal możesz kupić Kinect za około $100 i podłącz go później do konsoli Xbox One, jeśli chcesz, ale nie spodziewaj się w najbliższym czasie nowych gier z obsługą sensora Kinect.


Kinect pewnego dnia zniknie również jako dodatek na rynku wtórnym. Microsoft już przestał go produkować.

Xbox One S Xbox (Wydany 2 sierpnia 2016 r.)

1625660694 61 Jaka jest roznica miedzy Xbox One Xbox One S i

Xbox One S Xbox to uproszczona, nieco szybsza konsola Xbox One z kilkoma innymi ulepszeniami. Kosztuje około 299 USD, mniej więcej tyle samo, co oryginalny Xbox One, chociaż Microsoft czasami obniża cenę. Na przykład Microsoft obniżyć cenę o 50 kiedy ogłoszono Xbox One X.

Tam, gdzie oryginalna konsola Xbox One była czarna, Xbox One S jest biała. Sama konsola jest o około 40% mniejsza niż Xbox One i nie ma potężnego bloku zasilania Xbox One. Konsola została przeprojektowana na małe, inteligentne sposoby. Na przykład z przodu konsoli zamiast z boku znajduje się port USB, co ułatwia podłączanie pamięci USB. Możesz także ustawić Xbox One S pionowo, jeśli chcesz.

Brakuje tutaj Kinecta w akcji. Żadne modele konsoli Xbox One S nie są dostarczane z sensorem Kinect. Xbox One S nie ma dedykowanego portu Kinect z tyłu konsoli, tak jak oryginalna konsola Xbox One. Jeśli kupisz sensor Kinect i chcesz go używać z konsolą Xbox One S, musisz uzyskać Adapter Kinect na USB od firmy Microsoft.

Nowy kontroler dołączony do Xbox One S również jest biały. Zawiera kilka drobnych ulepszeń, takich jak teksturowany tył dla łatwiejszego chwytu. Obsługuje teraz Bluetooth, co oznacza, że ​​można go podłączyć bezpośrednio do komputera z systemem Windows bez kupowania Bezprzewodowy adapter USB Xbox. Możesz jednak używać dowolnego modelu kontrolera Xbox One z dowolną konsolą Xbox One.

1625660694 601 Jaka jest roznica miedzy Xbox One Xbox One S i

Pod maską duże nowe ulepszenia to obsługa rozdzielczości 4K i kolorów HDR. Poprawę 4K zobaczysz tylko, jeśli masz telewizor 4K, a treści HDR otrzymasz tylko wtedy, gdy masz telewizor 4K obsługujący HDR-10. W przeciwnym razie nie zauważysz żadnej różnicy. Jeśli masz telewizor, który obsługuje tylko Dolby Vision HDR zamiast HDR-10 HDR, nie będziesz mógł oglądać treści HDR. Obwiniaj producenta telewizora za to, że nie obsługuje obu.


Xbox One S nie jest niestety wystarczająco mocny do grania w 4K, więc gry będą nadal odtwarzane w normalnej rozdzielczości. Obsługa 4K dotyczy głównie filmów i programów telewizyjnych z Netflix lub płyt Blu-ray 4K Ultra HD.

Chociaż gry nie mogą korzystać z 4K, mogą używać HDR podczas działania na Xbox One S. Wymaga to od dewelopera gry włączenia obsługi HDR. Niektórzy twórcy gier wrócili i dodali tę funkcję do swoich istniejących gier na konsolę Xbox One z poprawkami, ale nie wszyscy deweloperzy to zrobili.

Technicznie rzecz biorąc, Xbox One S jest nieco mocniejszy niż oryginalna konsola Xbox One. Jego procesor graficzny (GPU) działa o 7,1% szybciej. Microsoft twierdzi, że jego wewnętrzne testy pokazują, że może to spowodować niewielkie ulepszenia niektórych gier i Eurogamer okazało się, że to prawda. Nie jest to duży powód do aktualizacji, a w wielu grach możesz nawet nie zauważyć różnicy.

Ogólnie rzecz biorąc, Xbox One S to przeprojektowana, usprawniona konsola z obsługą 4K i HDR na nowoczesnych telewizorach. W rzeczywistości nie może grać w gry w 4K, ale jest to przyzwoita prowizorka, dopóki Microsoft nie wyda konsoli, która może. Biorąc pod uwagę, że kosztuje tyle samo, co Xbox One, jest to zdecydowanie lepszy wybór niż oryginał.

Xbox One X (Wydany 7 listopada 2017 r.)

1625660694 732 Jaka jest roznica miedzy Xbox One Xbox One S i

Microsoft wydał Xbox One X, poważna aktualizacja do Xbox One, 7 listopada 2017 r. Ta konsola była znana jako „Project Scorpio” w okresie jej rozwoju, a Microsoft nazywa ją „najpotężniejszą konsolą na świecie”. Jest znacznie szybszy niż oryginalny Xbox One i obiecuje wsparcie dla rzeczywistych gier 4K, z treścią renderowaną w 4K, a nie tylko przeskalowaną. Będzie również zawierał napęd Blu-ray Ultra HD, dzięki czemu można oglądać dyski Blu-ray 4K.

Xbox One X kosztuje 499 USD. To więcej niż Xbox One S, ale Xbox One S nigdzie się nie wybiera.


Chociaż jest to poważna aktualizacja, nie jest to nowa generacja konsoli. Xbox One X nie będzie miał żadnych ekskluzywnych gier. Możesz nadal grać w gry na konsolę Xbox One na oryginalnej konsoli Xbox One i Xbox One S, chociaż konsola Xbox One X będzie mogła grać w niektóre gry w wyższej rozdzielczości i z większą ilością szczegółów graficznych. Inne gry zaoferują po prostu płynniejszą liczbę klatek na sekundę i szybsze czasy ładowania. Microsoft reklamuje „6 teraflopów” mocy obliczeniowej, co oznacza czteroipółkrotną poprawę w stosunku do obecnego Xbox One i więcej niż 4,2 teraflopy na PlayStation 4 Pro.

Procesor graficzny Xbox One X działa z częstotliwością 1172 MHz, co stanowi poprawę w stosunku do oryginalnego 853 MHz Xbox One. Zawiera 1 TB pamięci wewnętrznej, podczas gdy Xbox One S zaczyna się od 500 GB. Mimo całej mocy jest to „najmniejszy Xbox w historii”. Jest bardziej kompaktowy niż Xbox One S i jest czarny zamiast białego. Podobnie jak Xbox One S, Xbox One X nie zawiera dedykowanego portu Kinect.

Ten szybki sprzęt będzie jedynym Xbox One wystarczająco potężnym, aby uruchomić „high-fidelity VR”. Tak więc technicznie gry w rzeczywistości wirtualnej będą dostępne wyłącznie na Xbox One X, ponieważ nie mogą działać na żadnym innym sprzęcie Xbox One. Xbox One X nie obsługuje jeszcze żadnych zestawów słuchawkowych VR, ale Microsoft wprowadza zupełnie nowy ekosystem zestawów słuchawkowych „Mixed Reality” dla systemu Windows 10, które mogą ostatecznie pojawić się na Xbox One.

To odpowiedź Microsoftu na Sony PlayStation 4 Pro, mocniejszą konsolę PlayStation 4, która może grać w gry w 4K (i została wydana 10 listopada 2016 r.). PS4 Pro kosztuje jednak tylko 399 USD. Microsoft wyprzedza Sony i ma teraz najpotężniejszy sprzęt konsolowy, chociaż zostanie wydany prawie rok po PS4 Plus i będzie kosztował dodatkowe 100 USD.

To, co ta moc oznacza dla Twojej rozgrywki, zależy od uruchamianych gier, ponieważ niektóre gry mogą oferować rozdzielczość 4K, podczas gdy inne mogą oferować wyższą wydajność w niższej rozdzielczości. Zależy to od gry i tego, co zrobił deweloper, aby wykorzystać sprzęt. Jeśli jesteś ciekawy, jak konkretna gra wygląda lub działa lepiej na Xbox One X, poszukaj porównania dla tej gry online.

Którą konsolę Xbox powinieneś kupić?

Jeśli chcesz dziś kupić Xbox One, prawdopodobnie powinieneś pominąć oryginalną konsolę Xbox One. Xbox One S Xbox powinna być mniej więcej taka sama jak oryginalna konsola Xbox One i jest nowsza i lepsza. Jednak stare modele Xbox One mogą być nieco tańsze, zwłaszcza jeśli chcesz kupić używane lub odnowiony. Oryginalny Xbox One prawdopodobnie pewnego dnia zniknie z półek sklepowych.


Jeśli masz już konsolę Xbox One, Xbox One S nie jest ogromnym ulepszeniem. Chociaż jest to ulepszenie, tak naprawdę otrzymujesz obsługę oglądania filmów 4K i oglądania treści HDR w grach — jeśli masz nowoczesny telewizor obsługujący te funkcje i gry obsługujące HDR.

Xbox One X oferuje dużo więcej mocy. To jest coś, co należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Czy chcesz zapłacić dodatkowe 200 USD za lepszą grafikę i płynniejszą wydajność? To rodzaj decyzji, które gracze PC zawsze musieli podejmować, ale teraz gracze konsolowi mogą podjąć tę samą decyzję.

Jeśli nie chcesz płacić dodatkowo za mocniejszą konsolę, ponieważ jesteś zadowolony z grania w te same gry przy niższych ustawieniach szczegółów, Xbox One S jest nadal świetną opcją. Nadal będzie mógł grać w gry wydane po Xbox One X, więc nie będziesz kupować umierającej konsoli. Xbox One S i Xbox One X będą nadal istnieć obok siebie. Gry będą wyglądać lepiej na Xbox One X, ale największą poprawę uzyskasz na telewizorze 4K. Microsoft obiecuje, że Xbox One X „ulepszy twoją istniejącą bibliotekę” nawet na telewizorze 1080p, więc zobaczysz ulepszenia na każdym telewizorze.

Źródło obrazu: Microsoft

Czy ten post był pomocny?