
Podczas badania szybkości SATA 3 „podana prędkość” i „rzeczywisty wynik” są zauważalnie różne, więc o co dokładnie chodzi? Dzisiejsze posty z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser pomagają ciekawskiemu czytelnikowi zrozumieć więcej o tym, jak działa SATA 3.
Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.
Zdjęcie dzięki uprzejmości GiocoVisione (Flickr).
Pytanie
Czytnik SuperUser Space Ghost chce wiedzieć, jaka jest rzeczywista prędkość SATA 3:
Google twierdzi, że działa z prędkością 6 Gb/s. Przepustowość wynosi 600 MB/s. 600 MB/s to 4,8 Gb/s. Czy to oznacza, że przepustowość wynosi 6 Gb/s, ale rzeczywista przepustowość to 4,8 Gb/s?
Jaka jest rzeczywista prędkość SATA 3?
Odpowiedź
Współtwórca SuperUser MariusMatutiae ma dla nas odpowiedź:
- Czy to oznacza, że przepustowość wynosi 6 Gb/s, ale rzeczywista przepustowość to 4,8 Gb/s?
Tak. Interesujące jest zrozumienie dlaczego.
Podczas gdy dane są faktycznie przesyłane z prędkością 6 Gb/s, są one zaszyfrowane, aby przeciwdziałać dwóm powszechnym defektom w telekomunikacji, Odchylenie DC oraz Odzyskiwanie zegara. Często osiąga się to za pomocą specjalnego algorytmu kodowania zwanego Kodowanie 8b/10b. Nie jest to jedyny algorytm kodowania, który został opracowany w tym celu (istnieje również kodowanie Manchester), ale stał się de facto standardem przesyłania danych SATA.
W kodowaniu 8b/10b osiem bitów sygnału zastępuje się 10 bitami (sygnał + kod). Oznacza to, że z 6 Gb, które kanał wysyła w ciągu sekundy, tylko 8/10 (4/5) to sygnał. 4/5 6 Gb to 4,8 Gb, co z kolei równa się 600 MB. To jest to, co degraduje kanał 6 Gb/s do zaledwie(?) kanału 600 MB/s.
Korzyści uzyskane przez kompensację odchylenia DC i umożliwienie odzyskiwania zegara z nawiązką kompensują tę niewielką degradację.
Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.