Skip to content

Jaką ocenę należy przyznać swojemu Uberowi, Lyftowi lub innemu kierowcy?

22 de lipiec de 2021
1626952668 preview 6 1024x469 1

Wygląda na to, że ekonomia koncertów zostanie. Chociaż Uber wciąż toczy sporadyczne bitwy z regulatorami, w większości firmy koncertowe oparte na aplikacjach na smartfony pojawiają się dla każdej usługi, jaką można sobie wyobrazić.

Chcesz, żeby ktoś odebrał jedzenie na wynos z miłej restauracji, która zwykle nie dostarcza? Co powiesz na pobiegnięcie do sklepu i zgarnięcie kilku baterii do pilota do telewizora? Przysługa mogę to zrobić. A co z kimś, kto przyjdzie i posprząta twoje mieszkanie, gdy cię nie będzie? Nie szukaj dalej niż Poręczny. Szanse są takie, że jeśli możesz wymyślić małą pracę, którą ktoś mógłby dla ciebie wykonać, istnieje aplikacja, która pomoże ci kogoś znaleźć. To naprawdę wygodne.

Jednak ekonomia koncertów ma kilka dziwactw, więc przyjrzyjmy się trochę głębiej, jak to działa.

Jak działa ekonomia Gig

Prawie wszystkie firmy działające na zasadzie gig economy działają mniej więcej w ten sam sposób, więc weźmy na przykład Ubera.

Kierowca Ubera (no, przynajmniej kierowca UberX) to zwykła osoba, która korzysta z własnego samochodu; prawie każdy, kto spełnia podstawowe kryteria, może się zarejestrować. Mają aplikację na smartfony dostarczoną przez Ubera, której używają do wyszukiwania koncertów.


Klienci Ubera również korzystają z aplikacji. Gdy chcesz podjechać, otwierasz aplikację, wpisujesz swoją lokalizację, a do pobliskich kierowców wysyłany jest ping.

1626952667 100 Jaka ocene nalezy przyznac swojemu Uberowi Lyftowi lub innemu kierowcy

Kierowca Ubera, który siedzi tuż przy drodze, otrzymuje powiadomienie i chce pracy. Klikają Akceptuj, podjeżdżają, odbierają, zabierają do celu i podrzucają. Twoja karta kredytowa jest obciążona i kontynuujesz swój dzień. Zarówno Ty, jak i kierowca jesteście w stanie ocenić się nawzajem.

Kierowca Ubera otrzymuje wynagrodzenie od Ubera (pomniejszone o jego cięcie za udostępnienie platformy).

I to tyle. Niezależnie od tego, co dana osoba robi dla Ciebie, wszystko działa zasadniczo tak samo. Jest w tym tylko jeden mały problem: oceny.

Oceny i ekonomia Gig

Oceny są dużą częścią większości zawodów związanych z ekonomią koncertów. W ten sposób firma decyduje, którzy kontrahenci radzą sobie świetnie, a którzy potencjalnie wprawiają platformę w zakłopotanie (a także, którzy klienci są koszmarem). Nie chcą żadnych nagłówków o podejrzanych ludziach korzystających z ich aplikacji. Recenzje to rozsądny sposób na zrobienie tego.

Problem w tym, że wdrożenie tego systemu pozostawia wiele do życzenia. Chociaż Uber przechodzi na system Like/Dislike, większość innych firm koncertowych nadal używa pięciogwiazdkowej oceny. Można by pomyśleć, że pięć gwiazdek to świetny kierowca, cztery gwiazdki to kierowca, który cię tam dowiezie i jest całkiem dobry, trzy gwiazdki to, jeśli są po prostu odpowiednie i może jeżdżą brudnym samochodem, a dwie albo jeden jest naprawdę sprawiedliwy tylko wtedy, gdy jest okropny. To miałoby sens, prawda?

1626952668 413 Jaka ocene nalezy przyznac swojemu Uberowi Lyftowi lub innemu kierowcy


Cóż, tak to nie działa. Wykonawcy pracujący dla firm z branży GIG Economy są zobowiązani do utrzymania minimalnej liczby gwiazdek. Różni się to na różnych platformach, ale wszystkie przykłady, które udało mi się znaleźć, wymagały od wykonawców utrzymania średniej oceny na poziomie czterech punktów. Na przykład Lyft mówi kierowcom, że średnia ocena poniżej 4,8 to powód do niepokoju a Handy wymaga średnio 4,2 lub kontrahenci zostaną odcięci.

Matematyka jest dość prosta. Jeśli wykonawca jest zobowiązany do utrzymania średniej oceny powyżej 4,5 gwiazdki, każda ocena niższa niż idealna 5 ciągnie go w dół. 4 nie jest „dobre”, to „Myślę, że ta osoba powinna zostać wyrzucona z platformy”. To trochę szalone i całkowicie sprzeczne z tym, jak większość ludzi myśli o ocenach gwiazdek.

Jaką ocenę należy przyznać swojemu kierowcy?

Wszystko sprowadza się do tego: jeśli korzystasz z usług kogoś, kto pracuje dla firmy zajmującej się gospodarką koncertową i wykonuje swoją pracę bez większych problemów, prawdopodobnie powinieneś przyznać mu 5 gwiazdek. Cokolwiek mniej może obniżyć ich średnią i narazić ich pracę na niebezpieczeństwo.

Jeśli jest jakiś mały problem z pracą, którą wykonali – może wybierają dziwną trasę lub ich samochód nie jest idealnie czysty – powinieneś im powiedzieć tam i wtedy. Nadanie im 2-gwiazdkowej recenzji może być satysfakcjonujące, ale nie pomoże im się poprawić. Większość firm zajmujących się ekonomią koncertów jest naprawdę kiepska w przekazywaniu opinii swoim kontrahentom. Po tym, jak poinformujesz osobę o swoich problemach, od Ciebie zależy, co zrobisz mądrze. Jeśli czujesz się uprzejmy, możesz i tak dać im 5-gwiazdkową recenzję lub po prostu nie zawracać sobie głowy pozostawieniem jej recenzji.

Wreszcie, jeśli pojawi się poważny problem, na przykład kierowca Lyfta pojawia się pijany lub Twój Favor Runner próbuje sprzedać ci narkotyki, system recenzji nie jest tym, którego można użyć. Złóż oficjalną skargę do serwisu i pozwól mu ją stamtąd zabrać.

Gospodarka koncertowa nigdzie się nie wybiera, ale wciąż się rozwija. Rzeczy takie jak oceny, które są naprawdę ważne, nie są powszechnie rozumiane przez wszystkich. To trochę śmieszne, że 4 gwiazdki są uważane za złą recenzję, ale jeśli chodzi o ekonomię koncertów, najwyraźniej tak jest.

Czy ten post był pomocny?