Skip to content

Jakie jest ustawienie ISO Twojego aparatu?

27 de lipiec de 2021
1627396796 preview 8

W fotografii ISO jest miarą czułości kliszy lub czujnika cyfrowego na światło — im wyższa czułość ISO, tym większa czułość. Przy niskiej wartości ISO musisz użyć dłuższego czasu otwarcia migawki lub szerszej przysłony niż przy wysokiej czułości ISO. Większość aparatów cyfrowych ma zakres ISO od około 100 do około 12 800.

Nazwa ISO pochodzi od organu, który wyznaczył normę: Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (tak, akronimem powinien być IOS, ale cokolwiek). Oznacza to, że wszyscy producenci aparatów kalibrują swoje czujniki do mniej więcej tych samych wartości. ISO 100 w Canon 5D MKIV powinno mieć taką samą czułość na światło jak ISO 100 w Twoim iPhonie.

Jak działa ISO

Chociaż mierzą to samo, ISO działa nieco inaczej w przypadku aparatów filmowych i cyfrowych. W przypadku filmu jest to miara tego, jak szybko zastosowane chemikalia reagują na światło. Im szybciej chemikalia zareagują, tym wyższa wartość ISO i mniej światła potrzebnego do zrobienia zdjęcia. Skupimy się jednak bardziej na aparatach cyfrowych.

Każdy czujnik cyfrowy składa się z milionów mniejszych czujników. Na przykład 20-megapikselowy czujnik ma 20 milionów małych czujników: po jednym na każdy piksel. Kiedy fotony światła uderzają w każdy z tych małych czujników, generowany jest ładunek elektryczny. Im więcej fotonów trafi na każdy czujnik, tym silniejszy ładunek. Wartość ładunku na każdym czujniku jest używana przez aparat do określenia jasności lub ciemności odpowiedniego piksela na zdjęciu.


Związek między ładunkiem wykrytym przez kamerę a jasnością każdego piksela jest w zasadzie arbitralny. Czujniki są skalibrowane w taki sposób, że obraz zrobiony przy ISO 100 aparatem cyfrowym będzie wyglądał mniej więcej tak samo, jak obraz zrobiony na kliszy ISO 100.

Podczas gdy film ISO 200 różni się chemicznie od filmu ISO 100, aparat cyfrowy zawsze używa tego samego czujnika; oznacza to, że zawsze otrzymuje ten sam ładunek elektryczny. Zamiast tego wartości ISO są emulowane przez wzmocnienie. Gdy zwiększysz czułość ISO aparatu ze 100 do 200, nic się nie zmienia z czujnikiem; wartość ładunku wykrywanego przez czujnik (i odpowiadająca mu jasność pikseli) jest po prostu podwojona podczas robienia zdjęcia. To dlatego aparaty cyfrowe są o wiele lepsze w słabym świetle niż aparaty filmowe.

Jak mierzy się ISO

ISO mierzy się za pomocą prostej skali logarytmicznej. Za każdym razem, gdy podwajasz wartość ISO, jasność obrazu zwiększa się o jeden stopień.

Oznacza to, że różnica jasności między obrazem zrobionym z ISO 100 a ISO 200 jest taka sama, jak różnica jasności między obrazem zrobionym z ISO 800 a ISO 1600. W Twoim aparacie ISO 6400 jest o sześć stopni jaśniejsze niż ISO 100, nie 64 stopnie jaśniej.

Jakiego ISO powinieneś użyć?

Wraz z czasem otwarcia migawki i przysłoną ISO jest jednym z filarów fotografii cyfrowej. Chociaż może to nie mieć tak dużego wpływu na wygląd zdjęć, jak pozostałe dwa czynniki, nadal ważne jest, aby wiedzieć, jaką wartość wybrać w różnych sytuacjach. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem po najważniejszych ustawieniach aparatu, w tym ISO, aby dowiedzieć się więcej o współdziałaniu tych ustawień.

Czy ten post był pomocny?