Skip to content

Jakie obiektywy powinienem kupić do mojego aparatu Canon?

29 de lipiec de 2021
1627543889 preview 3

Największą przewagą lustrzanek cyfrowych nad smartfonami i aparatami kompaktowymi są wymienne obiektywy, które pasują do tego, co chcesz fotografować. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz obiektywu, który rozmyje tło dla wspaniałych portretów, czy czegoś, co pozwala przybliżyć się do akcji, będzie dostępny.

Soczewki są jednak drogie. Przy tak wielu możliwościach musisz mieć pewność, że wybierasz ten, który odpowiada Twoim potrzebom. Dobrze zadbany obiektyw przetrwa lata, więc nie powinien być wyborem jednorazowym.

Jeśli jesteś już doświadczonym fotografem, ten artykuł prawdopodobnie nie jest dla Ciebie. Nie będę polecał żadnego super drogiego, profesjonalnej jakości szkła. Zamiast tego przyjrzę się najlepszym opcjom dla początkujących i średniozaawansowanych fotografów, którzy chcą robić nowe rzeczy.

Zanim zagłębimy się w temat, warto zauważyć, że Canon ma dwa różne mocowania obiektywów: EF-S i EF. Obiektywy EF-S będą działać tylko w aparatach z czujnikiem przycinania, takich jak podstawowe modele Canon EOS Rebel T6. Obiektywy EF będą działać ze wszystkimi lustrzankami cyfrowymi Canona.

Jeśli chcesz robić portrety

Jakie obiektywy powinienem kupic do mojego aparatu Canon

W przypadku portretów potrzebne są dwie rzeczy: ogniskowa od około 50 mm do 100 mm oraz szeroka przysłona. Ten zakres ogniskowych zapewnia naturalnie wyglądające portrety bez zbytniego zniekształcenia, a szeroka przysłona pozwala na rozmycie tła do zera.

ten Canon EF 50mm f/1.8 STM idealnie pasuje do obu tych kryteriów, a przy 125 USD jest absolutną kradzieżą. Niewiele jest tak dobrych obiektywów dostępnych tak tanio. Nadal regularnie używam tego, który kupiłem, kiedy zacząłem fotografować portrety.

Jeśli chcesz fotografować sport lub dziką przyrodę

1627543888 906 Jakie obiektywy powinienem kupic do mojego aparatu Canon

Fotografia sportowa i przyrodnicza są technicznie bardzo podobne: potrzebujesz zdjęć z bliska, które pokazują akcję, ale czy to dlatego, że utknąłeś na uboczu, czy nie możesz podkraść się do dzikiego zwierzęcia, fizycznie nie możesz podejść bardzo blisko Twój temat. Aby to przezwyciężyć, potrzebujesz teleobiektywu.

299 Canon EF-S 55-250mm F4-5.6 IS STM teleobiektyw to jeden z najtańszych teleobiektywów, jakie można kupić. Przy 55 mm ma przysłonę f/4, a po zbliżeniu do 250 mm ma przysłonę f/5,6. W przypadku fotografii sportowej i przyrodniczej w ciągu dnia nie stanowi to problemu. Ten obiektyw ma również stabilizację obrazu, co ułatwia robienie zdjęć przy słabym oświetleniu, chociaż wąska przysłona będzie oznaczać dość długi czas otwarcia migawki.

599 USD Canon EF 70-200mm f/4L USM to duży krok naprzód pod względem jakości obrazu, a przysłona pozostaje na f/4 w całym zakresie, ale kosztuje dużo więcej i nie ma stabilizacji obrazu. Jest to jednak zdecydowanie lepszy obiektyw i jeśli Twój budżet może się na niego rozciągnąć, warto zainwestować.

Jeśli chcesz fotografować krajobrazy

1627543888 42 Jakie obiektywy powinienem kupic do mojego aparatu Canon

Chociaż możesz fotografować krajobrazy za pomocą dowolnego obiektywu, większość profesjonalnych fotografów używa szerokiego kąta z tego prostego powodu, że możesz uzyskać o wiele więcej ziemi na swoim zdjęciu. Dużo łatwiej jest pokazać wielkość i piękno gór za pomocą szerokiego kąta niż teleobiektywem.


ten Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM Szerokokątny obiektyw zmiennoogniskowy za 279 USD to świetna opcja. W aparacie z czujnikiem przycinania daje to odpowiednik obiektywu 16-29 mm w aparacie pełnoklatkowym. To idealny zakres zoomu do krajobrazów. Choć f/5.6 to dość wąski maksymalny otwór względny, dla obiektywu krajobrazowego nie ma to aż takiego znaczenia; i tak zwykle będziesz używać przysłony od f/8 do f/16.

Jeśli chcesz podróżować z aparatem

1627543888 984 Jakie obiektywy powinienem kupic do mojego aparatu Canon

Smartfony szybko stają się najpopularniejszymi aparatami fotograficznymi, ponieważ są małe, łatwe do przenoszenia i zawsze przy sobie. Za pomocą lustrzanki cyfrowej można robić zdjęcia o znacznie wyższej jakości, ale są one zbyt duże i nieporęczne, aby je regularnie nosić. Częścią tego jest aparat, ale także obiektyw.

Firma Canon produkuje dwa świetne obiektywy typu pancake — nazywane są soczewkami typu pancake, ponieważ są cienkie i płaskie — aby rozwiązać właśnie ten problem. 149 Canon EF-S 24mm f/2.8 STM i 179 Canon EF 40mm f/2.8 STM oba są świetnymi obiektywami o bardzo niskim profilu. Oba mają mniej niż cal długości. Oznacza to, że w porównaniu ze zwykłymi soczewkami nie dodają prawie żadnej wagi ani objętości.

Jeśli planujesz dużo zdjęć ulicznych lub podróżniczych, jeden z tych dwóch obiektywów jest idealny.

Nie musisz wydawać tysięcy dolarów, aby kupić dobre, wszechstronne obiektywy do swojej lustrzanki cyfrowej. Dostępne jest świetne szkło już od 125 USD. Po prostu wybierz odpowiedni dla siebie obiektyw.

Czy ten post był pomocny?