Skip to content

Jakie są nity jasności na telewizorze lub innym wyświetlaczu?

22 de lipiec de 2021
IMG 3153

Konkurencja między producentami telewizorów i wyświetlaczy gwałtownie się zaostrza i wszyscy mówią o tym, ile „gnidów” mają ich wyświetlacze. Ale co to w ogóle jest gnido? Dlaczego miałoby cię to obchodzić?

Gnidy są jednostką jasności

Nie, nie mówimy o tym wszy tutaj, ale raczej fragment terminologii używanej w świecie technologii. Krótko mówiąc, nit to jednostka miary, która opisuje, jak jasny jest telewizor, smartfon, monitor komputera, ekran laptopa lub inny rodzaj wyświetlacza. Im większa liczba nitów, tym jaśniejszy wyświetlacz.

Brzmi prosto, prawda? Ale czy „lumeny” nie opisują jasności? I dlaczego gnidy są tak ważne dla Ciebie jako konsumenta? Odpowiedzmy na niektóre z tych pytań.

Czym właściwie jest „gnida”?

Co ciekawe, nit (pochodzący od łacińskiego słowa nitere, oznaczającego „błyszczeć”) nie jest oficjalną jednostką miary, ponieważ technicznie nie jest częścią Międzynarodowego Układu Jednostek Miar ani żadnego innego systemu miar. Oficjalny termin to w rzeczywistości „kandela na metr kwadratowy”. Ale domyślamy się, że „nit” jest łatwiejszy do zapamiętania.

1626969180 807 Jakie sa nity jasnosci na telewizorze lub innym wyswietlaczu

Więc podzielmy to. Skoro już wiesz, że „nit” to po prostu slang oznaczający „kandelę na metr kwadratowy”, to teraz wiesz również, że nit mierzy dwie rzeczy: natężenie światła (kandela) i powierzchnię (metr kwadratowy).


Jak można się domyślić, „candela” to po łacinie „świeca”. Tak więc jedna kandela jest równa jasności jednej przeciętnej świecy. Dwie kandele są równe jasności dwóch świec i tak dalej.

Dodając metry kwadratowe, mierzysz teraz natężenie światła rozłożone na powierzchni. Tak więc jedna kandela na metr kwadratowy (lub jeden nit) to jasność jednej świecy świecącej na powierzchnię o szerokości jednego metra i metr w dół.

Mówiąc prościej, wyobraź sobie, że trzymasz kawałek tablicy plakatowej o wymiarach jeden metr na metr — a tak przy okazji, mniej więcej tyle, co przeciętna tablica plakatowa. Następnie zapalasz pojedynczą świecę i trzymasz ją przed swoją tablicą. Ilość światła padającego ze świecy na tablicę plakatową jest równa jednej nitowi (lub jednej kandeli na metr kwadratowy).

Jeśli mierzenie jasności w kategoriach świec wydaje się nieco dziwne, pamiętaj, że nadal używamy słowa „konie mechaniczne” mówiąc o silnikach.

Jaka jest różnica między nitami a lumenami?

1626969180 175 Jakie sa nity jasnosci na telewizorze lub innym wyswietlaczu

Być może myślisz, że mamy już jednostkę miary do pomiaru natężenia światła — lumen. W końcu tego używamy do pomiaru natężenia światła żarówek, latarek, projektorów i nie tylko. Ale gnidy i lumeny mierzą różne rzeczy.

Jedną dużą różnicą jest to, że lumeny nie wskazują światła na określony obszar, tak jak robią to gnidy. Lumeny wskazują raczej intensywność światła pochodzącego ze źródła, niezależnie od tego, czy jest ono duże czy małe. Żarówki, latarki i projektory są mierzone w lumenach.


Innym sposobem ujmowania tego jest to, że lumeny wskazują ilość światła emitowanego przez sam projektor, podczas gdy gnidy mierzą ilość światła wychodzącego z ekranu projektora.

Dlaczego powinieneś dbać o gnidy?

1626969180 959 Jakie sa nity jasnosci na telewizorze lub innym wyswietlaczu

Więc teraz, gdy znasz już wszystkie techniczne bzdury o gnidach, możesz zadać sobie najważniejsze pytanie: Dlaczego w ogóle powinno cię to obchodzić?

Istotą jest to, że im więcej nitów ma telewizor, tym jaśniejszy jest wyświetlacz. Może to nie mieć większego znaczenia przy zakupie nowego telewizora, ale jeśli jest to warte, im jaśniejszy telewizor, tym lepszy będzie obraz w jasnym pomieszczeniu.

Gnidy są jeszcze ważniejsze, jeśli chodzi o smartfony, których chętniej używasz na zewnątrz w jasnym świetle słonecznym. Ekran z dużą ilością gnidów będzie wyglądał jasno i wyraźnie nawet w najbardziej słoneczne dni.

Twierdzę jednak, że jeśli chodzi o zakupy w telewizji, nie trzeba zwracać bacznej uwagi na to, ile gnidów ma telewizor, a większość ludzi nie będzie nawet w stanie odróżnić.

Czy ten post był pomocny?