Skip to content

Jakie są pomarańczowe i zielone kropki na iPhonie lub iPadzie?

26 de lipiec de 2021
apple recording dot

Na iPhonie lub iPadzie zobaczysz pomarańczowe i zielone kropki w prawym górnym rogu ekranu — nad ikonami sieci komórkowej, Wi-Fi i baterii — gdy aplikacja korzysta z mikrofonu lub aparatu. Oto, co musisz wiedzieć.

Te kropki na pasku stanu są jak kolorowa zielona dioda LED obok kamery internetowej MacBooka. Zapewniają wizualne wskazanie za każdym razem, gdy mikrofon lub kamera iPhone’a lub iPada jest używana przez aplikację. Te pomarańczowe i zielone kółka zostały dodane w aktualizacjach iOS 14 i iPadOS 14, które firma Apple wydała we wrześniu 2020 roku.

Pomarańczowa kropka oznacza, że ​​mikrofon jest aktywny

Pomarańczowy okrąg nad wskaźnikiem sieci komórkowej na iPhonie.

Pomarańczowa kropka wskazuje, że aplikacja na iPhonie używa mikrofonu. Na przykład, jeśli rozmawiasz z kimś przez telefon, zobaczysz pomarańczową kropkę. Jeśli nagrasz notatkę głosową, zobaczysz pomarańczową kropkę. Jeśli rozmawiasz z Siri, zobaczysz pomarańczową kropkę. Gdy z mikrofonu korzystają też aplikacje innych firm, zobaczysz pomarańczową kropkę.

Jeśli zobaczysz pomarańczową kropkę, gdy się tego nie spodziewasz, może to oznaczać, że aplikacja nadużywa dostępu do mikrofonu.

Pomarańczowa kropka nie informuje, co aplikacja robi z mikrofonem. Może nagrywać Cię i przesyłać na zdalny serwer lub po prostu nagrywać dźwięk i zapisywać go w telefonie. Kropka informuje tylko, że aplikacja używa do czegoś Twojego mikrofonu.


W starszych wersjach systemu operacyjnego iPhone’a — tj. iOS 13 i wcześniejszych — nie było wskazania, kiedy aplikacja korzystała z mikrofonu. Możesz zezwolić lub odmówić pozwolenia na używanie mikrofonu dla każdej aplikacji z osobna, ale nie wiesz, kiedy aplikacja korzysta z mikrofonu. Teraz będziesz mieć pewność, że Facebook Cię nie słucha, gdy go używasz — ponieważ Twój iPhone powie Ci, czy tak jest.

Zielona kropka oznacza, że ​​Twoja kamera jest aktywna

Zielona kropka nagrywania w prawym górnym rogu ekranu iPhone'a.

Zielona kropka pojawia się, gdy aplikacja na iPhonie korzysta z aparatu. Na przykład, jeśli bierzesz udział w rozmowie FaceTime, zobaczysz zieloną kropkę. Jeśli nagrywasz wideo, zobaczysz zieloną kropkę. Jeśli aplikacja robi zdjęcie, zobaczysz zieloną kropkę.

Pamiętaj, że dostęp do kamery obejmuje dostęp do mikrofonu. Jeśli więc widzisz zieloną kropkę, aplikacja używa zarówno kamery, jak i mikrofonu. Nie zobaczysz jednocześnie zielonej i pomarańczowej kropki.

Jeśli zobaczysz zieloną kropkę, gdy się tego nie spodziewasz, może to oznaczać, że aplikacja nadużywa dostępu do aparatu.

Zielona kropka nie informuje, co aplikacja robi z Twoim aparatem. Może po prostu udostępniać ekran podglądu, dzięki któremu możesz zrobić zdjęcie lub nagrać wideo, kiedy chcesz. Lub może to być przechwytywanie wideo i przesyłanie go na zdalny serwer. Tak czy inaczej, zobaczysz zieloną kropkę — mówi ona tylko, że aplikacja używa kamery (i potencjalnie mikrofonu).

Jak sprawdzić, która aplikacja korzystała z mikrofonu lub aparatu?

Jeśli zobaczysz pomarańczową lub zieloną kropkę wskaźnika, możesz szybko sprawdzić, która aplikacja uzyskuje dostęp do mikrofonu lub kamery.


Aby to zrobić, przesuń palcem w dół z prawego górnego rogu ekranu iPhone’a lub iPada — tuż nad kropką. Otworzy się Centrum sterowania, a na górze ekranu zobaczysz nazwę aplikacji za pomocą mikrofonu lub kamery.

Centrum sterowania iPhone'a mówi, że FaceTime używa aparatu.

Nawet jeśli pomarańczowa lub zielona kropka zniknęła, ponieważ aplikacja tylko przez chwilę używała mikrofonu lub aparatu, możesz przesunąć palcem w dół z prawego górnego rogu ekranu. Zobaczysz nazwę aplikacji, a po niej słowo „ostatnio”, co oznacza, że ​​dana aplikacja ostatnio uzyskiwała dostęp do mikrofonu lub kamery, ale w tej chwili nie ma do niej dostępu.

Centrum sterowania iPhone'a pokazujące Siri ostatnio używało mikrofonu.

Jak zatrzymać aplikacje przed używaniem mikrofonu i aparatu?

Jeśli nie podoba Ci się sposób, w jaki aplikacja korzysta z mikrofonu lub kamery, masz dwie możliwości: możesz usunąć aplikację z iPhone’a lub cofnąć jej uprawnienia dostępu do mikrofonu i kamery.

Aby usunąć aplikację z telefonu, naciśnij i przytrzymaj ją na ekranie głównym, dotknij „Usuń aplikację” i dotknij „Usuń aplikację”. Możesz także znaleźć aplikację w Bibliotece aplikacji, długo ją nacisnąć i dotknąć „Usuń aplikację”.

1627322934 939 Jakie sa pomaranczowe i zielone kropki na iPhonie lub iPadzie

Jeśli chcesz zachować zainstalowaną aplikację, ale nie ufaj jej z dostępem do mikrofonu i kamery, możesz przejść do Ustawienia> Prywatność> Mikrofon i ustawienia> Prywatność> Kamera. Znajdź aplikację na każdej liście i dotknij przełącznika po prawej stronie aplikacji, aby usunąć jej dostęp do mikrofonu lub kamery.

Jeśli zmienisz zdanie w przyszłości i zechcesz przywrócić aplikacji dostęp do tych danych, możesz wrócić do tego ekranu i ponownie włączyć kamerę lub mikrofon aplikacji.

1627322934 91 Jakie sa pomaranczowe i zielone kropki na iPhonie lub iPadzie Prywatność> Mikrofon na iPhonie.” width=”650″ height=”476″ onload=”pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);” onerror=”this.onerror=null;pagespeed.lazyLoadImages.loadIfVisibleAndMaybeBeacon(this);”>

Czy ten post był pomocny?