Skip to content

Jakiej karty SD potrzebuję do mojego aparatu?

27 de lipiec de 2021
1627365972 preview 4

Wszystkie nowoczesne aparaty cyfrowe zapisują zdjęcia i filmy, które robisz, na wymiennych kartach pamięci, ale których potrzebujesz? Zobaczmy, które karty SD — oraz karty CompactFlash, CFast lub XQD — są dla Ciebie odpowiednie.

Jaki format kupić?

1627365971 481 Jakiej karty SD potrzebuje do mojego aparatu

Najważniejszą rzeczą jest upewnienie się, że kupujesz odpowiednią kartę formatu do swojego aparatu. Istnieją cztery główne typy kart, których może potrzebować Twój aparat:

  • Karty SD, SDHC i SDXC
  • Karty CompactFlash
  • Karty CFast
  • Karty XQD

Karty SD, SDHC i SDXC (ogólnie wszystkie po prostu zgrupowane jako karty SD) są zdecydowanie najczęstsze; korzysta z nich zdecydowana większość konsumenckich aparatów cyfrowych. SDHC (Secure Digital High Capacity) i SDXC (Secure Digital Xtra Capacity) to tylko nowsze wersje standardu SD (Secure Digital), które obsługują większą pojemność pamięci i większą szybkość przetwarzania. Jeśli używasz nowego aparatu cyfrowego, prawdopodobnie wymaga on kart w formacie SD i powinien obsługiwać wszystkie trzy wersje. Jeśli twój aparat jest nieco starszy, sprawdź instrukcję. Może obsługiwać tylko karty SD i SDHC lub, jeśli są starsze, tylko karty SD.

Różne profesjonalne aparaty fotograficzne mogą używać kart CompactFlash, CFast i XQD. CFast i XQD są konkurującymi następcami CompactFlash, chociaż nie są kompatybilne wstecznie. Jest mało prawdopodobne, że twój aparat potrzebuje jednego z tych formatów, ale jeśli masz wątpliwości, sprawdź instrukcję lub spójrz na gniazda kart; prawie zawsze są w jakiś sposób oznakowane. Jeśli twój aparat obsługuje jeden z tych formatów, może mieć również drugie gniazdo kart SD.

Jaką kartę Speed ​​kupić?

1627365971 192 Jakiej karty SD potrzebuje do mojego aparatu

Nie wszystkie karty pamięci równie szybko odczytują i zapisują dane. Istnieją wolniejsze, tańsze karty do mniej intensywnych zastosowań i superszybkie, profesjonalne opcje z najwyższej półki. Karta prędkości, której potrzebujesz, zależy od aparatu.

Szybkość kart SD mierzona jest w klasach. Klasy 2, 4 i 6 są zbyt wolne, jeśli robisz zdjęcia RAW (a powinieneś). Uważamy, że klasa 1 10/Ultra High Speed ​​(UHS) jest najlepszym punktem między szybkością a ceną. Szybsze karty UHS Class 3 są świetne, jeśli kręcisz wiele zdjęć lub filmów o naprawdę wysokiej rozdzielczości, ale prawdopodobnie są przesadą do ogólnego użytku.

W przypadku kart CompactFlash 120 MB/s wystarcza do wszystkich, z wyjątkiem najbardziej intensywnych zdjęć. Karty 160 MB/s są świetne, ale prawie dwukrotnie droższe, co nie jest konieczne dla większości ludzi.

W przypadku kart CFast i XQD minimalne prędkości dozwolone przez standardy są więcej niż wystarczające do fotografowania i filmowania. Tylko poważni profesjonaliści i badacze będą przesuwać karty w pobliżu swoich granic.

Jaką kartę pojemnościową kupić?

Istnieją dwie szkoły myślenia, jeśli chodzi o zakup kart pamięci:

  • Pierwszym z nich jest zakup minimalnej liczby dużych kart. W ten sposób rzadko musisz zmieniać karty i jest mniej prawdopodobne, że je zgubisz. Mówimy tutaj o 32 GB plus, a więc tysiące zdjęć na kartę.
  • Drugi kupić dużą liczbę mniejszych kart (zwykle około 8 GB). W ten sposób, jeśli karta zostanie uszkodzona lub zgubisz ją w inny sposób, stracisz tylko niewielką część swoich zdjęć.

Obie szkoły myślenia mają swoje zalety i musisz zdecydować, która jest dla Ciebie odpowiednia. Wolę używać kart o pojemności 32 GB, ponieważ uważam, że utrata karty podczas podróży jest znacznie bardziej prawdopodobna niż uszkodzenie danych. Przy każdej okazji robię też kopie zapasowe zdjęć na moim komputerze i w chmurze. Z drugiej strony, jeśli bardziej martwisz się utratą danych, wybierz więcej mniejszych kart.

Dla filmowców jest to kwestia sporna. Wideo zajmuje tak dużo miejsca, że ​​powinieneś kupić jak najwięcej największych kart, na jakie Cię stać.

Kilka dobrych kart

Istnieją dziesiątki bezimiennych firm produkujących karty pamięci, ale jeśli chodzi o zaufanie do czegoś do przechowywania cennych zdjęć, zalecamy trzymanie się jednego z dużych renomowanych producentów, takich jak SanDisk, Lexar, Transcend i Kingston. Oto niewyczerpująca lista niektórych z naszych ulubionych kart:


Twoje zdjęcia są ważne, więc warto wydać trochę więcej na kartę jakości.

Czy ten post był pomocny?