Skip to content

Jakiej ogniskowej powinienem użyć do moich zdjęć?

28 de lipiec de 2021
1627468849 preview 2

Bardziej niż cokolwiek, ogniskowa decyduje o tym, jak wyglądają Twoje zdjęcia. To on kontroluje pole widzenia obrazu, a także sposób, w jaki pojawiają się obiekty w różnych odległościach.]

Ogniskowe są podzielone na trzy główne kategorie:

  • Szeroka ogniskowa wynosi od około 16 mm do 40 mm w aparacie pełnoklatkowym lub około 10 mm i 28 mm w aparacie z czujnikiem przycięcia. Wszystko szersze jest uważane za obiektyw typu rybie oko, który ma określone zastosowania.
  • Ściślej, normalna ogniskowa wynosi około 50 mm w aparacie pełnoklatkowym lub 35 mm w aparacie z czujnikiem przycięcia. Ogólnie uważa się, że normalny zakres wynosi około 40 mm do 65 mm w aparacie pełnoklatkowym i 28 mm do 45 mm w aparacie z czujnikiem kadrowania.
  • Długie ogniskowe są dłuższe niż około 70 mm w aparacie pełnoklatkowym i 50 mm w aparacie z czujnikiem kadrowania. Najdłuższe soczewki, jakie można kupić, sięgają nawet 1000 mm, ale w laboratoriach badawczych są szalone, dłuższe soczewki.

Weźmy je pojedynczo.

Szerokie ogniskowe

Szerokie ogniskowe dają ogromne pole widzenia. Dzięki temu świetnie sprawdzają się, gdy chcesz zawrzeć w swoich obrazach dużo czegokolwiek. Jeśli próbujesz sfotografować front budynku, grupę ludzi lub krajobraz, a nie chcesz stać dwie mile z tyłu, prawdopodobnie będziesz chciał użyć obiektywu szerokokątnego.

Jakiej ogniskowej powinienem uzyc do moich zdjec

Inną wielką zaletą szerokich ogniskowych jest to, że zniekształcają one perspektywę na zdjęciach. Obiekty bliżej aparatu wydają się większe niż w życiu codziennym, a rzeczy dalej wydają się mniejsze. Możesz to zobaczyć na poniższym obrazku. Przód samochodu jest ogromny, ale z tyłu wygląda bardzo dziwnie.

1627468847 323 Jakiej ogniskowej powinienem uzyc do moich zdjec

Kiedy ludzie spotykają się z tym po raz pierwszy, często uważają to zniekształcenie za coś złego. Nie zawsze tak jest. Tak długo, jak przewidujesz efekt, możesz się z nim bawić, jak na tym zdjęciu poniżej. Zniekształcenie dodaje się do obrazu.

1627468847 484 Jakiej ogniskowej powinienem uzyc do moich zdjec

Im więcej chcesz pokazać na swoim obrazie, tym szersza powinna być twoja ogniskowa, ale tym bardziej zniekształcone będzie wszystko. Fotografowie krajobrazu uwielbiają pracować w zakresie 16-24 mm (10-18 mm w aparacie z czujnikiem przycięcia), podczas gdy fotografowie uliczni wybierają zakres 24 mm-35 mm (18 mm-24 mm w aparacie z czujnikiem przycięcia).

Normalne ogniskowe

Normalne ogniskowe są zdefiniowane przez jedną rzecz: to, co widzisz na zdjęciu, wygląda prawie tak samo, jak dla twojego oka. Innymi słowy, wygląda normalnie. To jest ich prawdziwa siła. Możesz to zobaczyć z autem poniżej.

1627468848 529 Jakiej ogniskowej powinienem uzyc do moich zdjec


Normalna ogniskowa prawdopodobnie powinna być domyślna, chyba że masz powód, aby jej nie używać. Otrzymujesz wystarczająco szerokie pole widzenia, aby objąć sporą część sceny na obrazie bez żadnych zniekształceń — zwłaszcza jeśli się cofniesz. Podejdź bliżej i możesz zacząć wyodrębniać szczegóły.

1627468848 945 Jakiej ogniskowej powinienem uzyc do moich zdjec

Niektórzy fotografowie uliczni i krajobrazowi przynajmniej czasami używają normalnych ogniskowych. Używa go również wielu fotografów portretowych, ponieważ możesz uwzględnić zarówno obiekt, jak i jego otoczenie.

1627468848 100 Jakiej ogniskowej powinienem uzyc do moich zdjec

Tylko dwa razy, kiedy normalny obiektyw nie działa dobrze w przypadku większości obiektów, jest to, gdy chcesz uzyskać bardzo szerokie ujęcie i nie możesz cofnąć się bardzo daleko lub gdy chcesz uzyskać bardzo bliskie ujęcie i nie możesz zbliżyć się do obiektu.

Długie ogniskowe

Długie ogniskowe mają dwa główne zastosowania: robienie zdjęć z bliska, nawet jeśli fizycznie nie możesz się zbliżyć, oraz izolowanie obiektu od reszty otoczenia. Z tego powodu są popularne w fotografii sportowej, przyrodniczej i portretowej.

1627468848 981 Jakiej ogniskowej powinienem uzyc do moich zdjec

Fotografowie dzikiej przyrody zazwyczaj pracują na dłuższym końcu zakresu, używając obiektywów 200 mm+ (135 mm+ w aparatach z czujnikiem kadrowania). Dzięki tym ogniskowym możesz robić zbliżenia małych ptaków nawet z dużej odległości.


Fotografowie sportowi korzystają z całej gamy, ponieważ zwykle muszą być w stanie zrobić zdjęcia większości boiska lub stadionu z jednego rogu. Kiedy działania na drugim końcu, użyją długiego obiektywu. Gdy będzie bliżej, użyją krótszego.

1627468848 849 Jakiej ogniskowej powinienem uzyc do moich zdjec

Fotografowie portretowi zwykle używają od 70 mm do 135 mm (50 mm do 85 mm w aparacie z czujnikiem kadrowania). Przy tych ogniskowych nie jesteś tak daleko od obiektu, że nie możesz się z nim komunikować. Niewielka dystorsja z długiego obiektywu jest również pochlebna na portretach.

1627468848 513 Jakiej ogniskowej powinienem uzyc do moich zdjec

Jeszcze jedno, nieco zaskakujące, użycie długich ogniskowych dotyczy zdjęć krajobrazowych. Mogą skompresować wiele odległych obiektów na tym samym obrazie. Na poniższym ujęciu widać, jak wieże i góry są w ujęciu. Byłem około pięciu kilometrów od wież, kiedy go wziąłem. Góry są oddalone o kolejne dziesięć kilometrów.

1627468848 888 Jakiej ogniskowej powinienem uzyc do moich zdjec

Nie ma jednej właściwej ogniskowej, która zapewnia doskonałe obrazy, ale różne długości lepiej nadają się do różnych zadań. Wybór właściwego to duża część przygotowania ujęcia.

Czy ten post był pomocny?