Skip to content

Jednopłytowy komputer Star64 RISC-V jest już dostępny

5 de kwiecień de 2023
board

Płyta Star64

Raspberry Pi jest królem tanich komputerów jednopłytowych, ale wykorzystuje chipset oparty na architekturze ARM, a bardziej otwarta architektura RISC-V staje się popularną alternatywą. Firma Pine64 wydała teraz alternatywę Pi z układem RISC-V: Star64.

Pine64 właśnie wypuścił Star64, a jego główną zaletą jest to, że jest zasilany przez procesor RISC-V, a nie przez procesor ARM. RISC-V to rozwijający się standard, który w przeciwieństwie do ARM jest całkowicie otwarty. Jego projekty są udostępniane na licencjach open source, które nie wymagają żadnych opłat ani tantiem za użytkowanie.

Star64 wykorzystuje procesor StarFive JH7110 z czterema rdzeniami o taktowaniu 1,5 GHz. W żadnym wypadku nie jest to najszybszy ani najlepiej udokumentowany chip, ale z drugiej strony RISC-V to stosunkowo nowy standard — wprowadzony na rynek w 2015 r. — podczas gdy procesory ARM i x86 istnieją już od dziesięcioleci. RISC-V nie jest obecnie w stanie zastąpić ani nawet rzucić wyzwania ARM, ale wymaga pracy i przyjęcia, zanim będzie to możliwe, a to jest krok w tym kierunku.

Jeśli chcesz go kupić, możesz go sprawdzić w sklepie Pine64 — nie wygląda na to, aby był jeszcze gotowy w chwili pisania tego tekstu, ale prawdopodobnie wkrótce trafi do sprzedaży (lub jest już wyprzedany ).

źródło: Pine64

Czy ten post był pomocny?