Skip to content

Keyboard Ninja: uruchom dowolną aplikację bez myszy

9 de sierpień de 2021
Vista2

Nie zrozum mnie źle, myślę, że mysz była prawdopodobnie największą innowacją w dziedzinie komputerów od czasu chipa krzemowego, ale dla zaawansowanego użytkownika jest to naprawdę najwolniejsza forma wprowadzania danych. Zdejmowanie rąk z klawiatury, aby sięgnąć po mysz, zajmuje z łatwością 500 ms czasu, jeśli jesteś szybki. Dodaj do tego czas na znalezienie kursora (niełatwy wyczyn na ekranach o wysokiej rozdzielczości) i czas na znalezienie i kliknięcie tej jednej małej ikony, której potrzebujesz, a mówisz o poważnym skurczu produktywności. Oczywiście zawsze możesz być jednym z tych *nix buntowników, którzy odmawiają używania jakiegokolwiek środowiska graficznego, ale jaka jest frajda z używania kompilatorów bash, VI i wiersza poleceń przez resztę twoich dni?

Ostatecznym rozwiązaniem jest oczywiście jak najmniejsze używanie myszy w swoim bujnym, półprzezroczystym otoczeniu z oknem. A ponieważ uruchamianie aplikacji jest kluczowym elementem każdego przepływu pracy, możliwość wykonania tego zadania bez użycia myszy to duży krok we właściwym kierunku.

Na szczęście każdy główny system operacyjny oferuje teraz sposób na zrobienie tego łatwo i szybko. W rzeczywistości mechanizmy te są wystarczająco elastyczne, aby nawet uruchamiać dokumenty, zdjęcia, a nawet wiadomości e-mail (w zależności od ustawień). Zaczniemy od Windows Vista:

Naciśnij klawisz Windows Meta (ten z logo Windows). Menu startowe powinno się wyskoczyć, a pole wyszukiwania uzyska fokus na klawiaturze. Powinieneś być w stanie wpisać tylko kilka pierwszych znaków aplikacji, którą chcesz uruchomić, a zostanie ona automatycznie podświetlona w wynikach wyszukiwania. Na zrzucie ekranu wpisałem „vmware”, a wybrany wynik to „VMware Workstation”. Naciśnięcie Enter uruchamia aplikację. Jeśli wpisany tekst jest poleceniem dostępnym w PATH, system Windows automatycznie uruchomi to polecenie, zamiast wykonywać jakiekolwiek wyniki wyszukiwania. W ten sposób mogę nacisnąć Meta, wpisać „ping www.howtogeek.com / t” i nacisnąć Enter, a wyskakuje mi okno DOS z fantazyjnym schmacy, pokazujące mój ping przewijania.

Myślę, że jest to jedna z niewielu funkcji, które sprawiają, że Vista jest warta aktualizacji. System Windows nawet „nauczy się” (wymyślne słowo do analizy statystycznej) z Twoich wyborów opartych na wyszukiwanym tekście i odpowiednio uszereguje wyniki wyszukiwania w przyszłości. Na przykład, po wpisaniu wystarczającej liczby razy „live” i wybraniu drugiego wyniku, Windows Live Writer, system Windows ostatecznie umieszcza program Windows Live Writer na szczycie listy.


Oczywiście ta funkcja została mniej więcej skopiowana z funkcji, którą Mac ma już od jakiegoś czasu, Spotlight. Jak na ironię, myślę, że kopia Spotlight dla systemu Windows jest lepiej zrobiona, ale to kolejna kwestia…

1628495050 792 Keyboard Ninja uruchom dowolna aplikacje bez myszy

Domyślnie Spotlight jest aktywowany za pomocą Command + Space (czasami określany jako Apple + Space, ponieważ klucz zwykle ma logo Apple Inc.). Naciśnięcie tego klawisza powoduje opuszczenie menu z prawej górnej strony i wpisanie tekstu wyszukiwania.

Jak widać na zrzucie ekranu, Spotlight przeszukuje aplikacje, widżety pulpitu nawigacyjnego, panele preferencji systemowych, dokumenty i wreszcie (przycięte zrzutem ekranu) wszystkie pliki. Gdyby tekst „itunes” pasował do któregokolwiek z moich e-maili w Apple Mail, one również zostałyby znalezione. Podobnie jak wszystkie zdjęcia w iPhoto, dowolne utwory w iTunes i tak dalej. Znakomita integracja aplikacji Apple jest naprawdę widoczna w tej funkcji, ale cena jest taka, że ​​wyszukiwanie jest nieco wolniejsze niż klon Windows Vista. Ponadto Top Hit (w tym przypadku aplikacja iTunes) nie jest domyślnie zaznaczone. Oznacza to, że musimy nacisnąć kombinację klawiszy Spotlight, wpisać wyszukiwany tekst, nacisnąć strzałkę w dół (porusząc rękami), i wtedy naciśnij klawisz Return, aby aktywować wynik. Nieco mniej wygodne niż samo pisanie i wciskanie Enter.

1628495050 481 Keyboard Ninja uruchom dowolna aplikacje bez myszy

Nie można pominąć, Gnome2 zawiera aplet gpanel o nazwie „Deskbar”, który oferuje identyczną funkcjonalność jak Mac Spotlight. Podobnie jak w przypadku Spotlight, możesz aktywować pasek Deskbar za pomocą kombinacji klawiszy, a następnie wpisać w nim odpowiedni tekst wyszukiwania. Deskbar przez chwilę rozważy wyszukiwanie, a następnie zwróci wszystkie aplikacje zawarte w menu Gnome, dowolne pliki itp. Moim ulubionym elementem jest jednak to, że jeśli nie wybierzesz żadnych wyników ręcznie (znowu za pomocą klawiszy strzałek), Deskbar spróbuje wykonać określony tekst jako polecenie. W ten sposób, podobnie jak w Viście, mogę po prostu wpisać „java -jar ~/MyApp.jar” i aplikacja odchodzi.

Niestety, domyślnie deskbar a) nie jest dodawany do panelu i b) nie jest powiązany z rozsądną sekwencją klawiszy (Alt+F3 jest raczej trudny do naciśnięcia). Dodanie paska deskbar do panelu jest tak proste, jak kliknięcie panelu prawym przyciskiem myszy, wybranie „Dodaj do panelu…”, a następnie wybranie „Pasek pulpitu”. Ponowne powiązanie skrótu klawiaturowego jest prawie tak proste. Kliknij prawym przyciskiem ikonę na pasku zadań, wybierz „Preferencje”. Następnie wybierz „Widok” i kliknij pole „Skrót klawiaturowy, aby skupić się”. Teraz naciśnij kombinację klawiszy, którą chcesz przypisać do deskbar. Osobiście używam Alt + Enter, ale możesz użyć tego, co najlepiej pasuje do twojego przepływu pracy. (ostrzeżenie dla fanów komputerów Mac, Alt+Space nie działa)

1628495050 831 Keyboard Ninja uruchom dowolna aplikacje bez myszy

Czy ten post był pomocny?