Skip to content

Kiedy należy właściwie „wysunąć” napęd kciuka?

2 de sierpień de 2021
banner

Kiedy bezpiecznie usuwasz urządzenie? Niektórzy użytkownicy zwracają uwagę na wiatr i wyrywają dowolne urządzenie, podczas gdy inni za każdym razem odprawiają rytuały religijne. Oto kilka wskazówek i wskazówek dotyczących bezpiecznego usuwania dysku.

Pamięć wymienna istnieje tak długo, jak komputer osobisty i bezpieczne usuwanie lub „wysuwanie” dysków jest czymś, z czym bardzo dobrze znają się użytkownicy systemów OS X i Linux. Za każdym razem, gdy zewnętrzne urządzenie pamięci masowej jest podłączone do tego systemu operacyjnego, zostaje ono zamontowane w lokalizacji, a jeśli po prostu wyciągniesz je bez ostrzeżenia systemu operacyjnego, zazwyczaj otrzymujesz nieprzyjemne ostrzeżenie, że być może właśnie utraciłeś wszystkie dane.

1627918542 261 Kiedy nalezy wlasciwie „wysunac naped kciuka

Jednak w systemie Windows montowanie dysku jest inne. Nie zawsze wymaga bezpiecznego usunięcia urządzenia i rzadko wysyła wyskakujące okienka nastygramu po usunięciu urządzenia bez ostrzeżenia. Co najwyżej przy następnym podłączeniu urządzenia może pojawić się wyskakujące okienko z prośbą o zeskanowanie i naprawę dysku.

Skąd więc wiedzieć, kiedy należy wysunąć dysk przed odłączeniem go? Oto kilka sytuacji, które nigdy, zawsze, a czasem do rozważenia.

Nigdy nie wysuwaj

Zacznijmy od łatwych scenariuszy; urządzenia, których nigdy nie trzeba wyjmować przed wyjęciem. Obejmuje to:

1627918542 389 Kiedy nalezy wlasciwie „wysunac naped kciuka

 • Tylko do odczytu nośników, takich jak płyty CD i DVD, a także zapisuj chronione karty USB, CF lub SD. Gdy urządzenie jest w trybie tylko do odczytu, nie ma możliwości uszkodzenia informacji na urządzeniu, ponieważ system Windows nie ma możliwości zmiany informacji. W przypadku urządzeń USB upewnij się, że na obudowie znajduje się fizyczny przełącznik, który pozwala przełączać się między trybami odczytu i zapisu.
 • Dyski sieciowe przechowywane na serwerze NAS lub w „chmurze”. Nie oznacza to, że informacje nigdy nie zostaną uszkodzone przez odłączenie sieci podczas zapisywania plików, ale te dyski nie muszą być bezpiecznie usuwane, jak inne urządzenia, ponieważ nie są kontrolowane przez ten sam podsystem plug n play.
 • Urządzenia przenośne, takie jak odtwarzacze multimedialne i aparaty fotograficzne, podłączane przez USB. Urządzenia te zajmują specjalne miejsce w systemie Windows i nie wymagają, ani nie mogą być wyrzucane przed usunięciem. W przypadku urządzeń przenośnych nie zobaczysz w menu opcji bezpiecznego usuwania.
 • Urządzenia z ReadyBoost. Wiem, że nikt już nie używa ReadyBoost, ale jeśli używasz urządzenia do zwiększenia przestrzeni wymiany, zawsze powinieneś powiadomić system operacyjny przed jego usunięciem. Dzięki czytelnikom poniżej odkryłem, że Microsoft nie wymaga wysuwania urządzeń ReadyBoost przed ich usunięciem. Pliki ReadyBoost to po prostu pamięć podręczna dla prawdziwych plików zapisywanych na dysku, a usunięcie dysku bez wysuwania nie szkodzi systemowi.
 • Jest jeszcze jeden typ urządzenia, którego nigdy nie należy wysuwać i jest to urządzenie, z którego uruchomiono system operacyjny. Przez „nigdy nie wysuwaj” rozumiemy, że nigdy nie wyciągaj dysku z systemu, chyba że komputer jest wyłączony lub cały system operacyjny jest załadowany do pamięci RAM, jak winPE. Większość typowych dystrybucji Linuksa na żywo ładuje z dysku tylko to, co jest potrzebne, gdy zostanie o to poproszony. Ponieważ system operacyjny potrzebuje dostępu do dysku, aby załadować pliki i oprogramowanie, nigdy nie należy wyciągać urządzenia rozruchowego, gdy system operacyjny jest uruchomiony. To samo dotyczy dysku systemowego Windows (C :), ponieważ technicznie można zainstalować system Windows na urządzeniu wymiennym, a system Windows 8 będzie miał opcję przenośnego obszaru roboczego.

Zawsze wysuwaj

Na drugim końcu spektrum są urządzenia do przechowywania danych, z których należy wyrobić sobie nawyk bezpiecznego wysuwania za każdym razem, gdy je wyjmiesz. To zawiera:

1627918542 957 Kiedy nalezy wlasciwie „wysunac naped kciuka

 • Dyski twarde USB zasilane przez USB. Wirujące dyski nie lubią, gdy zasilanie jest nagle odcięte od urządzenia, a wysuwając najpierw urządzenie, możesz pozwolić systemowi Windows na zaparkowanie głowic odczytu/zapisu z boku, aby nie doszło do uszkodzenia.
 • Urządzenia pamięci masowej, dla których specjalnie włączono pamięć podręczną zapisu, aby uzyskać lepszą wydajność. Włączenie pamięci podręcznej zapisu znacznie zwiększa wydajność urządzeń, ale wadą jest to, że przed odłączeniem urządzenia należy zawsze używać monitu o wysunięcie, aby zapobiec uszkodzeniu systemu plików.
 • Dyski, które są w użyciu. Nie będziesz w stanie bezpiecznie usunąć tych urządzeń, dopóki nie zamkniesz wszystkich otwartych plików lub nie zakończysz operacji odczytu/zapisu. Jeśli intensywnie korzystasz z dysku, dobrze jest najpierw wysunąć dysk, aby upewnić się, że system Windows nadal nie używa plików. Z technicznego punktu widzenia wystarczy bezpiecznie usunąć dysk podczas zapisywania na dysku, ale jeśli masz otwarte pliki, możesz otrzymać błąd nieznalezienia pliku w programie lub awarię, jeśli urządzenie nie jest już dostępne. Jeśli kopiujesz pliki z urządzenia, prawdopodobnie skończysz z uszkodzonymi plikami w miejscu docelowym, co może być równie złe.
 • Dyski z zaszyfrowanymi plikami lub systemami plików. Jeśli odszyfrowujesz pliki, aby móc je odczytać, zawsze upewnij się, że wysuwasz dysk przed usunięciem go z systemu. Powinno to umożliwić oprogramowaniu szyfrującemu prawidłowe ponowne zaszyfrowanie wszelkich zmian wprowadzonych przed wyciągnięciem wtyczki.
 • Urządzenia z ReadyBoost. Wiem, że nikt już nie używa ReadyBoost, ale jeśli używasz urządzenia do zwiększenia przestrzeni wymiany, zawsze powinieneś powiadomić system operacyjny przed jego usunięciem.


Ponieważ czasami wysunięcie dysku jest uciążliwe, oto dwa poradniki dotyczące tworzenia skrótu lub klawisza skrótu, aby szybko wysunąć dysk (dyski). Utwórz skrót za pomocą wyrzutnika dysku lub utwórz skrót za pomocą wbudowanej funkcji.

Czasami wyrzuć

Dyski, które pozostały, to typowe dyski flash USB, które prawdopodobnie cały czas nosisz w kieszeni. Oto kilka wskazówek i wskazówek, których należy przestrzegać przed usunięciem.

Domyślnie system Windows ustawia wymienne urządzenia pamięci masowej, aby umożliwić szybkie usunięcie. Oznacza to, że powinieneś być w stanie po prostu wyciągnąć dysk z systemu, dopóki nie jest używany. Jest jednak kilka sytuacji, które warto rozważyć.

1627918542 531 Kiedy nalezy wlasciwie „wysunac naped kciuka

 • Podczas uruchamiania aplikacji przenośnych z dysku USB. Oprogramowanie powinno działać całkowicie z pamięci, ale jeśli oprogramowanie wymaga zapisania pliku konfiguracyjnego lub ponownego załadowania części programu, a napęd nie jest dostępny, program może ulec awarii. W takim przypadku wysunięcie dysku niekoniecznie pomoże, ale przed wyjęciem dysku należy rozważyć zamknięcie programów.
 • Urządzenia z emulatorami CD lub programami uruchamiającymi, takimi jak U3. Te programy uruchamiające są po prostu programami, które uruchamiają się automatycznie po podłączeniu urządzenia, co oznacza, że ​​program może działać w pamięci i uniemożliwić bezpieczne usunięcie urządzenia. Oczywiście, że po prostu zalecam całkowite odinstalowanie programu uruchamiającego.
 • Po zapisaniu plików na dysk. Nawet jeśli lampka na dysku przestanie migać, system Windows może nadal czekać na przygotowanie urządzenia lub na zakończenie innego zadania. Za każdym razem, gdy zapisujesz pliki na dysku flash, wysuwanie jest dobrym pomysłem lub możesz otrzymać przerażający błąd „opóźnienie zapisu nie powiodło się” i musisz zacząć kopiować plik od nowa.
 • Podczas korzystania z systemów plików z dziennikiem, takim jak NTFS i HFS+. Dziennik pomaga w przypadku błędów w przypadku utraty zasilania lub odłączenia dysku, umożliwiając systemowi kontynuowanie działań na plikach po przywróceniu zasilania. Jest to świetne w przypadku wewnętrznych dysków twardych, ale może prowadzić do niepożądanych konsekwencji na urządzeniu, które jest podłączane do wielu różnych komputerów i systemów operacyjnych. W przypadku większości dysków wymiennych prawdopodobnie lepiej będzie trzymać się systemu FAT32 w przypadku dysków, które muszą być również używane w systemie OS X lub Linux, lub exFAT w przypadku dysków ściśle trzymanych w nowych systemach Windows i OS X.
 • Dyski twarde USB z zewnętrznymi zasilaczami. Dyski twarde USB są traktowane inaczej niż dyski flash USB i nawet jeśli dysk ma zewnętrzne zasilanie, nadal dobrze jest pozwolić systemowi Windows zaparkować głowice przed odłączeniem kabla USB od komputera. Zasady usuwania systemu Windows pozwolą na usunięcie dysku bez większych kopii, ale większe dyski zazwyczaj zawierają również większe pliki (> 2 GB), co oznacza, że ​​prawdopodobnie masz również dysk sformatowany w systemie plików NTFS. Jak już wspomnieliśmy powyżej, wysuwanie dysków NTFS jest dobrą praktyką.

Czy ten post był pomocny?