Skip to content

Kiedy nie powinieneś używać Photoshopa

21 de lipiec de 2021
preview 13 1024x469 1

W How-To Geek jesteśmy wielkimi fanami Photoshopa, ale zdarzają się sytuacje, w których nie jest to odpowiednia aplikacja do pracy. Oto jak powiedzieć, kiedy należy rozważyć alternatywę.

Chociaż Photoshop jest królem edytorów graficznych z wielu powodów, nie jest pozbawiony wad. Na przykład jest dostępny tylko jako usługa subskrypcji i ma dziesięciolecia starszego wsparcia i rozrostu funkcji. Możesz nawet uznać jego wszechstronność i szeroką gamę opcji za wadę, jeśli potrzebujesz wykonać tylko proste zadanie. Z tych i innych powodów może być lepiej, gdy użyjesz czegoś innego – przynajmniej w określonych sytuacjach.

Kiedy liczy się tylko cena

1626850476 803 Kiedy nie powinienes uzywac Photoshopa

Mocno wierzę, że Photoshop—w ramach pakietu Adobe 9,99 USD miesięcznie z programem Lightroom—jest więcej niż warte swojej ceny, ale nie wszyscy czują się tak samo. Jeśli nie używasz Lightrooma do sortowania i porządkowania zdjęć, to Photoshop jest zdecydowanie większym zobowiązaniem finansowym. Podobnie, jeśli całkowicie zignorujesz aplikacje mobilne, płacisz dużo za rzeczy, których nie używasz.

Dobrą wiadomością jest to, że nigdy nie było lepszego czasu, aby znaleźć się na rynku dla alternatywy dla Photoshopa. Istnieje kilka świetnych, niedrogich aplikacji. GIMP nadal nie jest poważnym konkurentem, nawet jeśli jest darmowy.Affinity Photo and Designer, z drugiej strony, kosztują 50 USD zarówno w systemie Windows, jak i Mac i obejmują większość możliwości Photoshopa między nimi. Tylko Pixelmatoris Mac, ale ukraść za 29,99 USD. Jeśli myśl o płaceniu 10 USD miesięcznie w nieskończoność cię zniechęca, inni programiści mają twoje plecy.

Kiedy pracujesz z wieloma plikami (zwłaszcza z plikami RAW)

1626850476 389 Kiedy nie powinienes uzywac Photoshopa

Photoshop ma wiele zalet, ale przetwarzanie wsadowe i stosowanie tych samych edycji do wielu plików — chyba że jesteś przygotowany na nauczenie się korzystania z niesamowitej, ale trudnej funkcji Actions programu Photoshop — nie jest jednym z nich. Jeśli zamierzasz regularnie pracować z wieloma plikami, musisz poszukać gdzie indziej.

Jest to szczególnie ważne, jeśli pracujesz z obrazami RAW, ponieważ kataloguj aplikacje z narzędziami do przetwarzania RAW, takimi jak Lightroom i Przechwytuj jeden, wykonaj znacznie lepszą robotę. Dają Ci wszystkie narzędzia potrzebne do sortowania, oceniania i edytowania obrazów, a także do synchronizowania wszystkich zmian, które wprowadziłeś na dziesiątkach lub setkach zdjęć.

Gdy chcesz mieć prostszą aplikację w użyciu

1626850476 789 Kiedy nie powinienes uzywac Photoshopa

Photoshop nie jest tak skomplikowany i niedostępny, jak niektórzy uważają, ale ponieważ jest tak potężny i ogólnie masz całkowitą kontrolę, musisz poświęcić trochę czasu na naukę narzędzi. Jeśli potrzebujesz aplikacji do edycji, w której możesz bawić się suwakami lub dodać filtr, Photoshop prawdopodobnie nie jest dla Ciebie.

Szczerze mówiąc, jeśli szukasz najprostszych, potężnych edytorów, możesz lepiej trzymać się aplikacji na smartfony. Aplikacje takie jak Zdjęcia (tylko iOS), Snapseed (iOS, Android), VSCO (iOS, Android), a nawet Instagram są świetne i super intuicyjne.

Jeśli potrzebujesz aplikacji komputerowej, Kolekcja Nik od DxO i Luminary są świetne, łatwe w użyciu i potężne.

Kiedy inne aplikacje wykonują lepszą pracę

1626850476 660 Kiedy nie powinienes uzywac Photoshopa

W Photoshopie możesz zrobić prawie wszystko, ale niekoniecznie możesz to zrobić idealnie lub łatwo. Możliwe jest na przykład robienie takich rzeczy jak edycja HDR i ustawianie ostrości, ale narzędzia Photoshopa pozostają w tyle za narzędziami hiperspecjalistycznych aplikacji, takich jak AuroraHDR i Helikonowe skupienie. Jeśli chciałbyś robić rzeczy ręcznie, prawdopodobnie mógłbyś odtworzyć te same wyniki w Photoshopie, ale to nie to samo.

Podobnie funkcja Control-Points w Nik Collection sprawia, że ​​ogólne korekty lokalne są prostsze niż jakiekolwiek narzędzie w Photoshopie. Możesz odtworzyć efekt, łącząc niektóre docelowe funkcje maski, ale nie możesz tego zrobić jednym kliknięciem.


Photoshop to najlepszy edytor obrazów ogólnego przeznaczenia, ale istnieje wiele sytuacji, w których nie jest to najlepszy edytor obrazów. Jeśli ciągle napotykasz problemy ze zmuszaniem Photoshopa do robienia rzeczy, które chcesz, spójrz i sprawdź, czy istnieje lepsza aplikacja, której możesz użyć. Często są również dostępne jako wtyczki do programu Photoshop.

Uwielbiam Photoshopa — zbudowałem na nim swoją karierę — ale nawet ja nie używam go w każdej sytuacji związanej z edycją obrazów. Cieszę się, że jest teraz tak wiele wspaniałych innych aplikacji.

Czy ten post był pomocny?