Skip to content

Kiedy widzę czarny piksel tylko na niebieskim tle, czy jest zablokowany czy martwy?

20 de lipiec de 2021
when i see a black pixel only on a blue background is it stuck or dead 00

Oślepiający Cię pojedynczy czarny piksel podczas oglądania niektórych kolorów tła może być jednocześnie nieco frustrujący i zagadkowy. Po prostu utknął, czy jest martwy? Dzisiejszy post z pytaniami i odpowiedziami dla SuperUser zawiera odpowiedź na ciekawe pytanie czytelnika.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn z pytaniami i odpowiedziami.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Daniel Mogford (Flickr).

Pytanie

Czytnik SuperUser Mirkan chce wiedzieć, czy czarny piksel widziany tylko podczas przeglądania niebieskiego tła jest zablokowany lub martwy:

Mam piksel na moim monitorze LCD, który wydaje się czarny tylko podczas oglądania niebieskiego tła, w przeciwnym razie działa dobrze ze wszystkimi innymi kolorami.

1626799288 333 Kiedy widze czarny piksel tylko na niebieskim tle czy jest

Czy ten piksel jest zablokowany lub martwy?

Czy to przypadek zablokowanego piksela czy martwego?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser Tetsujin ma dla nas odpowiedź:

Nie żyje. Utknięcie jest włączone, martwe jest wyłączone. Piksele są tworzone z subpikseli podstawowych kolorów, zazwyczaj czerwonego, zielonego i niebieskiego:

1626799288 144 Kiedy widze czarny piksel tylko na niebieskim tle czy jest

Powodem, dla którego martwy punkt jest widoczny tylko wtedy, gdy wyświetlany jest kolor niebieski, jest to, że jest to martwy niebieski subpiksel. Gdy tło jest niebieskie, jest to jedyny kolor, który się wyróżnia. Gdy tło ma inny kolor, inne subpiksele go odwzorowują lub nadal jest jasne i nie ma koloru niebieskiego, co jest mniej zauważalne.

Na przykład możesz zobaczyć żółty, ponieważ jest utworzony z czerwonego i zielonego. Biały piksel z martwym niebieskim subpikselem da kolor żółty, który nie jest zbyt widoczny w tak jasnym miejscu.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?