Skip to content

Kto jest „prawdopodobnym oszustwem” i dlaczego dzwonią na Twój telefon?

30 de lipiec de 2021
img 5a6648850371d

Jeśli odebrałeś połączenie od osoby, której identyfikator dzwoniącego określa jako „Scam Likely”, prawdopodobnie korzystasz z T-Mobile lub MetroPCS. Twój operator komórkowy ostrzega Cię, że prawdopodobnie na linii jest oszust, który będzie próbował Cię oszukać.

Dlaczego Twój telefon mówi „Scam Likely”

T-Mobile i MetroPCS (należące do T-Mobile) oferują teraz Funkcja „identyfikator oszustwa” to jest domyślnie włączone. Za każdym razem, gdy ktoś do Ciebie dzwoni, Twój operator komórkowy sprawdza ten numer w bazie danych znanych numerów telefonów oszukańczych. Jeśli pasuje do zgłoszonego oszusta, numer dzwoniącego jest oznaczony tagiem „Scam Likely”, dzięki czemu możesz zachować czujność, gdy odbierzesz połączenie.

Ta funkcja ma na celu ochronę przed robocallami, oszustwami związanymi z pomocą techniczną, oszustwami podszycia się pod IRS i naprawdę wszelkiego rodzaju połączeniami telefonicznymi, które próbują Cię oszukać.

Znacznik „Scam Likely” jest umieszczany po stronie operatora, zanim połączenie zostanie wysłane na Twój telefon. Tag pojawia się w identyfikatorze rozmówcy, więc działa to na iPhone’ach, telefonach z Androidem i wszystkim innym. Konfiguracja nie wymaga żadnego specjalnego oprogramowania w telefonie.

1627643046 38 Kto jest „prawdopodobnym oszustwem i dlaczego dzwonia na Twoj telefon1627643047 69 Kto jest „prawdopodobnym oszustwem i dlaczego dzwonia na Twoj telefon

Jak blokować połączenia „prawdopodobne oszustwo”

Podobnie jak w przypadku blokowania spamu e-mail, ta funkcja zapobiegająca oszustwom nie zawsze działa idealnie. Możliwe, że prawidłowe połączenie może otrzymać tag „Scam Likely”. Dlatego Twój operator nie blokuje tych połączeń wprost – nadal je otrzymujesz, na wypadek, gdyby były prawdziwe. To powiedziawszy, jest bardzo mało prawdopodobne, że prawdziwe połączenie zostanie oznaczone jako prawdopodobne oszustwo, więc zachowaj czujność, jeśli ktoś na linii powie, że pochodzi z Twojego banku lub firmy obsługującej karty kredytowe.

Możesz jednak włączyć funkcję „Scam Block” i automatycznie blokować połączenia przychodzące oznaczone jako Scam Likely. Aby to zrobić, otwórz dialer telefonu i wybierz #ONB# (lub #662#). Przychodzące połączenia „Scam Likely” będą blokowane, zanim dotrą do Twojego telefonu. Aby wyłączyć funkcję Scam Block i ponownie odbierać te połączenia, wybierz #OFB# (lub #632#). Aby sprawdzić, czy Scam Block jest włączony, czy wyłączony, wybierz #787#.

Możesz także użyć innych sztuczek, aby zablokować oszukańcze połączenia telefoniczne. iPhone’y oferują sposób na automatyczne blokowanie spamerskich połączeń telefonicznych i wiadomości tekstowych, a telefony z Androidem umożliwiają również blokowanie niechcianych połączeń telefonicznych. Te sztuczki działają nawet z innymi operatorami komórkowymi, więc każdy, kto ma nowoczesny telefon, może z nich korzystać. Możesz także użyć tych sztuczek, nawet jeśli korzystasz już z konfiguracji „Scam Likely” T-Mobile.

Standardowy dialer Androida wyświetla teraz również ostrzeżenia o podejrzanych osobach wywołujących spam, więc możesz zobaczyć podobne ostrzeżenia również na Androidzie, bez względu na to, z którego operatora korzystasz. Sformułowanie jest tylko nieco inne.

1627643047 3 Kto jest „prawdopodobnym oszustwem i dlaczego dzwonia na Twoj telefon1627643047 39 Kto jest „prawdopodobnym oszustwem i dlaczego dzwonia na Twoj telefon

Jeśli w ogóle nie chcesz widzieć tagu „Scam Likely”, T-Mobile mówi, że możesz skontaktować się z obsługą klienta lub udać się do sklepu detalicznego i poprosić o wyłączenie funkcji Scam ID. Ale nie widzimy zbyt wielu powodów, aby to wyłączyć. Nawet jeśli od czasu do czasu jest nie tak, zwrócisz uwagę, zanim będziesz chciał odebrać połączenie z numeru telefonu znanego oszusta.

Czy ten post był pomocny?