Skip to content

Łatwe tworzenie wirtualnych maszyn KVM w systemie Linux za pomocą GNOME Boxes

17 de lipiec de 2021
img 552216ec23555 1024x469 1

Nie potrzebujesz narzędzi do wirtualizacji innych firm, takich jak VirtualBox i VMware w systemie Linux. KVM (maszyna wirtualna oparta na jądrze) to technologia wirtualizacji typu open source wbudowana w jądro systemu Linux. GNOME Boxes zapewnia ładny interfejs, który sprawia, że ​​jest łatwy w użyciu.

Wcześniej zalecaliśmy używanie narzędzia Virt-Manager do tworzenia maszyn wirtualnych KVM. Boxes to bardziej przyjazne dla użytkownika narzędzie przeznaczone dla przeciętnych użytkowników komputerów stacjonarnych, a nie administratorów systemu. Mimo nazwy można je uruchomić na dowolnym środowisku graficznym.

Wymaga to Intel VT-x lub AMD-V

Technicznie ta aplikacja używa QEMU, który wykorzystuje obsługę maszyn wirtualnych opartą na jądrze KVM w celu zapewnienia wirtualizacji przyspieszanej sprzętowo.

KVM wymaga obecności rozszerzeń wirtualizacji sprzętowej Intel VT-x lub AMD-V. Na komputerach z procesorami Intel może być konieczne przejście do ekranu ustawień BIOS lub UEFI, aby włączyć rozszerzenia wirtualizacji sprzętu Intel VT-x. Jeśli nie masz funkcji wirtualizacji sprzętu, KVM nie będzie działać — zamiast tego musisz użyć VirtualBox lub VMware. Boxes poinformuje Cię, jeśli Twój system nie ma dostępnych rozszerzeń sprzętowych KVM, gdy spróbujesz utworzyć maszynę wirtualną.

1626490507 992 Latwe tworzenie wirtualnych maszyn KVM w systemie Linux za pomoca

Zainstaluj pudełka GNOME

GNOME Boxes powinien być dostępny w prawie wszystkich repozytoriach oprogramowania dystrybucji Linuksa, ponieważ jest częścią środowiska graficznego GNOME. Przejdź do menedżera pakietów lub instalatora oprogramowania w dystrybucji Linuksa i wyszukaj Boxes, aby go zainstalować.


Pudełka powinny pobrać wszystko inne, czego potrzebuje podczas instalacji, więc nie powinna być wymagana dalsza konfiguracja.

Boxes nie zastępuje całkowicie Virt-Managera, który wciąż oferuje bardziej zaawansowane funkcje. Na przykład ma większe możliwości dostosowywania ustawień maszyny wirtualnej, a także obsługuje tworzenie i przywracanie migawek maszyn wirtualnych. Jeśli potrzebujesz bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak te, zainstaluj zamiast tego Virt-Manager.

1626490508 470 Latwe tworzenie wirtualnych maszyn KVM w systemie Linux za pomoca

Twórz i uruchamiaj maszyny wirtualne

Aby rozpocząć, uruchom aplikację Boxes z menu lub uruchom polecenie gnome-boxes. Okno Boxes jest na początku nieco jałowe — to dlatego, że główne okno zawiera listę utworzonych maszyn wirtualnych. Kliknij przycisk „Nowy”, aby skonfigurować nową maszynę wirtualną.

1626490508 371 Latwe tworzenie wirtualnych maszyn KVM w systemie Linux za pomoca

GNOME Boxes wyświetli wprowadzenie wyjaśniające, że może tworzyć lokalne maszyny wirtualne, które działają na twoich komputerach lub maszynach wirtualnych na zdalnym serwerze.

Kliknij kreatora, dostarczając plik ISO, z którego chcesz zainstalować maszynę wirtualną. Możesz pobrać obrazy ISO systemu Linux, aby wirtualizować, a nawet pobrać pliki ISO systemu Windows od firmy Microsoft — oczywiście zakładając, że masz legalny klucz produktu Windows do użycia.

Podobnie jak inne narzędzia do wirtualizacji, Boxes automatycznie wykryje system operacyjny w podanym pliku ISO i zapewni zalecane ustawienia domyślne. Powinieneś być w stanie po prostu kliknąć „Kontynuuj” i przejść przez kreatora, automatycznie akceptując ustawienia domyślne i uzyskać dobrze skonfigurowaną maszynę wirtualną dla twojego systemu.

1626490508 404 Latwe tworzenie wirtualnych maszyn KVM w systemie Linux za pomoca


Przycisk „Dostosuj” na ekranie Przegląd umożliwia dostosowanie kilku prostych ustawień, takich jak ilość pamięci, którą chcesz przydzielić maszynie wirtualnej. Bardziej zaawansowana konfiguracja będzie wymagała Virt-Managera zamiast Boxów.

1626490508 445 Latwe tworzenie wirtualnych maszyn KVM w systemie Linux za pomoca

Możesz teraz po prostu kliknąć Utwórz, aby utworzyć maszynę wirtualną i uruchomić ją po raz pierwszy za pomocą nośnika instalacyjnego. Zainstaluj system operacyjny normalnie na maszynie wirtualnej. Gdy ponownie otworzysz Boxy, zobaczysz listę zainstalowanych maszyn wirtualnych, co pozwoli Ci je szybko uruchomić.

1626490508 913 Latwe tworzenie wirtualnych maszyn KVM w systemie Linux za pomoca

Pudełka nie są dla wszystkich. Bardziej zaawansowane funkcje, które nadal wykorzystują QEMU-KVM, można znaleźć w VIrt-Manager. Inne funkcje mogą wymagać VirtualBox lub VMware, które są bardziej dopracowanymi i dojrzałymi aplikacjami z wieloma wbudowanymi łatwymi w użyciu funkcjami, w tym pakietami sterowników sprzętowych, takimi jak VirtualBox Guest Additions i VMware Tools, które pomagają jeszcze bardziej przyspieszyć grafikę maszyn wirtualnych i umożliwiają takie funkcje, jak dostęp do Urządzenia USB podłączone do fizycznego komputera z poziomu maszyny wirtualnej.

Ale jeśli szukasz podstawowych funkcji wirtualizacji w prostej aplikacji — takiej, która wykorzystuje natywne funkcje KVM Linuksa i inne aplikacje typu open source — wypróbuj Boxesa (lub jego większego brata, Virt-Managera). Powinna ona stać się bardziej wydajna, elastyczna i szybsza, gdy podstawowe oprogramowanie do wirtualizacji typu open source wciąż się poprawia.

Czy ten post był pomocny?