Skip to content

LCD? PROWADZONY? Osocze? Przewodnik How-To Geek dotyczący technologii HDTV

29 de lipiec de 2021
HDTVs

Wraz z postępem technologii obrazu szybciej niż kiedykolwiek, standardem stało się High-Def, dając nabywcom telewizorów więcej opcji po niższych cenach. Ale co jest innego we wszystkich tych mylących telewizorach i co powinieneś wiedzieć przed zakupem?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem telewizora w okresie świątecznym dla ukochanej osoby (lub po prostu dla siebie), warto wiedzieć, czego szukać. Zobacz, co wyróżnia telewizory HD, poznaj pomieszany żargon z nimi związany i zobacz porównanie czterech powszechnie sprzedawanych obecnie typów telewizorów HD.

HDTV a standardowa rozdzielczość

piksele telewizora z bliska

Telewizory i monitory tworzą obrazy w ten sam sposób, oświetlając kombinacje czerwony, zielony i niebieski do tworzenia pojedynczych elementów obrazu lub pikseli. Różne typy wyświetlaczy mają swoje unikalne sposoby na zrobienie tego, ale teoretycznie wszystkie robią to samo: tworzą iluzję obrazu z maleńkimi punktami utworzonymi z kombinacji różnych ilości podstawowych kolorów.

Przez lata standardem dla telewizji i kina domowego były monitory Low-Def Cathode Ray Tube, które w zwykłych domowych sytuacjach miały zwykle marne 640 na 480 pikseli. Podczas gdy możliwe było tworzenie obrazów pełnych szczegółów poprzez nagrywanie filmów na wysokiej jakości taśmie filmowej, podczas odtwarzania na telewizorach o niskiej rozdzielczości jakość nie mogła nie zostać utracona, ponieważ wysokiej jakości zdjęcia filmowe zostały wymuszane na nośniku telewizyjnym o niskiej rozdzielczości. Chociaż fotografia filmowa jest niezależna od ograniczeń związanych z wideo opartym na pikselach, konsumenci nie mogli oglądać pięknych filmów wysokiej jakości bez zakupu kopii taśm filmowych i skonfigurowania przestarzałych projektorów teatralnych, które są również niezależne od rozdzielczości.

Prostą odpowiedzią było po prostu stworzenie domowych monitorów z coraz większą liczbą pikseli, z nowoczesną szerokoekranową rozdzielczością 1920 na 1080 pikseli. Dzięki temu każdy piksel jest mniejszy, dzięki czemu obrazy wyglądają ostrzej i czyściej. Jednak telewizory HD i monitory komputerowe są bardziej skomplikowane niż tylko suma ich pikseli.

Ważne warunki, które należy znać przy zakupie telewizorów HD

LCD PROWADZONY Osocze Przewodnik How To Geek dotyczacy technologii HDTV

Z każdą kolejną generacją telewizji język i modne słowa otaczające telewizory Hi-Def stają się coraz bardziej złożone. Oto zestawienie terminów, które prawdopodobnie usłyszysz, i ich znaczenie.


Współczynnik kontrastu: Współczynnik liczbowy zbliżony do 1:1 lub 10 000:1, który ilustruje różnicę między najjaśniejszymi bielami a najciemniejszymi czarnymi kolorami, jakie może wyświetlić ekran. Im wyższy współczynnik, tym lepszy kontrast.

Częstotliwość odświeżania: Jak często sprzęt wyświetlający przerysowuje (lub „odświeża”) obraz utworzony na ekranie. Filmy wideo składają się z „klatek”, które migają na ekranie wielokrotnie na klatkę, ponieważ częstotliwość odświeżania jest większa niż częstotliwość klatek. Innymi słowy, będziesz oglądać tę samą klatkę wiele razy w ciągu jednej sekundy, ponieważ odświeżanie jest niesamowicie szybkie. Częstotliwość odświeżania jest mierzona w Hz lub cyklach na sekundę.

Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym lepszy będzie obraz, co wpływa na sposób wyświetlania szybko poruszających się obrazów, zmniejszając rozmycie i poprawiając wyrazistość. Wyświetlacze plazmowe zwykle mają znacznie wyższą częstotliwość odświeżania, przy czym typowy ekran ma częstotliwość odświeżania 600 Hz, ale telewizory LCD lub LED nadrabiają zaległości z częstotliwościami odświeżania 60, 120, 240, a nawet 480 Hz.

Czas reakcji pikseli: Podobnie jak w przypadku częstotliwości odświeżania, czas odpowiedzi pikseli to liczba milisekund potrzebnych pojedynczym pikselom na reakcję na odświeżony obraz. Podczas gdy częstotliwość odświeżania dotyczy czasu potrzebnego sprzętowi na odświeżenie obrazu, czas odpowiedzi odnosi się do szybkości, z jaką poszczególne piksele zmieniają kolor z białego na czarny, czerwony lub zielony. Im krótszy czas, tym lepiej. Dzięki lepszemu czasowi reakcji obrazy będą mniej rozmyte w przypadku szybko poruszających się obrazów.

CRT: Skrót od Cathode Ray Tube, najstarszego komercyjnego modelu telewizorów i monitorów komputerowych. Lampy katodowe nie są preferowane przez współczesnych konsumentów, pomimo doskonałej jakości obrazu, ponieważ z konieczności są ogromne, nieporęczne i ciężkie.


LCD: akronim dla wyświetlacza ciekłokrystalicznego, niezwykle popularnego modelu wyświetlacza, który można znaleźć w laptopach i telewizorach, a także w wyświetlaczach budzików i kuchenek mikrofalowych. LCD to bardzo energooszczędny sposób tworzenia kolorowych wyświetlaczy w porównaniu do CRT.

PROWADZONY: oznacza diodę elektroluminescencyjną, prosty obwód emitujący światło. LED to nowszy dodatek do bestiariusza HDTV i jest nowym, modnym produktem, który ma naciskać na konsumentów.

Osocze: Plazmy wykorzystują tę samą technologię, której używają świetlówki nad głową do oświetlania telewizorów. Ekrany plazmowe przez lata były Rolls Royce’em wśród ekranów telewizyjnych, a wyświetlacze LED dopiero niedawno wysuwały się na pierwszy plan.

Tylna projekcja: Nazywane również RPTV, telewizory z tylną projekcją to w rzeczywistości projektory wyświetlające obrazy w wysokiej rozdzielczości z tyłu dużych ekranów, podobne do projektorów kinowych, z wyjątkiem tego, że są umieszczone w telewizorze.

Złożony: Żółty kabel wideo, który łączy staromodny sygnał analogowy do telewizorów. Połączenia kompozytowe mają tylko niską rozdzielczość i nie są idealne dla telewizorów HD.

Składnik: Połączenie kablowe dzielące wideo na trzy sygnały, umożliwiające sygnał HD.


HDMI: Standard wejścia cyfrowego, HDMI to cyfrowe połączenie urządzeń z telewizorami, umożliwiające odtwarzanie wideo i audio w wysokiej rozdzielczości.

DVI: Odpowiednik wejścia PC dla HDMI, How-To Geek, wyjaśnił już różnice między HDMI i DVI.

Telewizory ciekłokrystaliczne (LCD)

telewizor LCD

Wyświetlacze ciekłokrystaliczne lub LCD były pierwszym typem monitora, który zapewniał mniejszy profil, umożliwiając cieńsze wyświetlacze zapewniające dobrą jakość obrazu. Chociaż nie mają głębi kolorów ani wysokiego współczynnika kontrastu monitorów CRT, nowoczesne telewizory LCD mają dobrą gamę kolorów, która może oświetlić nawet jasne pomieszczenia.

Ciekłe kryształy nie emitują światła i muszą być podświetlane, aby uzyskać jasne kolory. (Jeśli kiedykolwiek posiadałeś Gameboy Advance pierwszej generacji, zrozumiesz, jak wygląda ekran LCD bez podświetlenia). Gdy telewizor HDTV jest sklasyfikowany jako telewizor LCD, zwykle oznacza to, że jest on podświetlany za pomocą CCFL lub lamp fluorescencyjnych z zimną katodą.

Telewizory z diodami elektroluminescencyjnymi (LED)

Telewizor LED

Chociaż telewizory LED są obecnie tym, co jest obecnie wciskane konsumentom, nie są one przełomem, w który konsumenci mogą uwierzyć. Telewizory LED to w rzeczywistości telewizory LCD oświetlone diodami elektroluminescencyjnymi, w przeciwieństwie do standardowych CCFL, omówionych w sekcji LCD powyżej. Oferują pewne korzyści, ale ponieważ są nową technologią oferowaną konsumentom, są droższe niż starsze modele i niekoniecznie mają najlepszy obraz, ponieważ są nowsze.

Telewizory LCD w stylu CCFL i telewizory plazmowe zużywają więcej energii niż diody LED, które są niezwykle energooszczędnymi producentami niezwykle jasnego światła. Z tego powodu diody LED są oferowane jako „świadoma ekologicznie” alternatywa dla plazmy i tradycyjnego wyświetlacza LCD. Są również wolne od szkodliwych chemikaliów, takich jak rtęć.


Istnieją dwa rodzaje telewizorów LED. Jeden nazywa się „oświetlony krawędzią”, ze światłami ustawionymi wokół ramy telewizora; drugi to „pełna tablica”, ze światłami ustawionymi za ekranem w układzie siatki. Modele z podświetleniem krawędziowym odbijają światło do środka monitora i są najcieńszymi i najlżejszymi dostępnymi modelami. Ponieważ mają mniej światła w środku, modele z podświetleniem krawędziowym są tańsze w porównaniu z modelami z pełną matrycą. Pełne matryce mają jednak najlepsze współczynniki kontrastu w technologii LED.

LED nie do końca spełnia współczynniki kontrastu i kolory, jakie mogą tworzyć wyświetlacze plazmowe, chociaż mają doskonałą jakość obrazu i współczynniki kontrastu, z którymi żaden standardowy ekran LCD nie jest w stanie utrzymać świecy.

Telewizory plazmowe

kula plazmowa

Gdy prądy elektryczne (elektrony) przechodzą przez dodatnio naładowane gazy (jądra protonów i neutronów) wewnątrz żarówek. Ta zupa prądu elektrycznego i jonów nazywana jest „plazmą” i emituje światło (fotony) o różnych długościach fal (kolorach). Więc co to oznacza dla twojego telewizora?

Telewizory plazmowe zapewniają jedne z najlepszych jakości obrazu, jakie mogą znaleźć konsumenci. Ich model doskonale nadaje się do większych ekranów i zapewnia jedne z najlepszych dostępnych współczynników kontrastu i kolorów. Plazmy to także małe, cienkie monitory, które można zawiesić na ścianach, takich jak telewizory LCD lub LED. Reakcja na piksele jest również kluczową korzyścią dla telewizorów plazmowych; ich obrazy są renderowane szybko, przeciwdziałając efektom rozmycia obrazu szybko poruszających się obrazów na ekranie, zapewniając wyraźne obrazy. Oprócz tego wszystkiego. Telewizory plazmowe mają również najszerszy kąt widzenia, ze stałą jakością, od bezpośredniego oglądania z przodu po kąty boczne, zapewniając lepszy obraz większemu tłumowi. .

Chociaż mogą zapewnić jedne z najlepszych obrazów, plazmy są największymi źródłami energii wśród nowoczesnych płaskich telewizorów HDTV. Chociaż wiele z nich jest zgodnych z normą Energy Star, diody LED zużywają mniej energii i zawierają mniej szkodliwych chemikaliów. Ekologiczne i etyczne nabywcy gadżetów mogą chcieć wziąć to pod uwagę przy zakupie telewizora. Plazmy są również bardziej podatne na wypalone obrazy niż płaskie ekrany LCD/LED, jeśli użytkownicy nie są tak ostrożni, jak powinni.

Telewizory z tylną projekcją (RPTV)

1627539756 64 LCD PROWADZONY Osocze Przewodnik How To Geek dotyczacy technologii HDTV

Zapomniany przodek telewizorów kinowych, RPTV wciąż mają wiele do zaoferowania konsumentom. Ponieważ są oświetlone od tyłu przez projektory, ich współczynnik kontrastu jest nieco bardziej ograniczony, a ich obrazy najlepiej prezentują się w ciemnych pomieszczeniach. Są również grubsze i głębsze niż jakikolwiek nowoczesny telewizor HD, który zwykle jest płaskim ekranem do zamontowania na ścianie. Podczas gdy wiele nowoczesnych telewizorów projekcyjnych jest cieńszych niż starsze modele, wielu konsumentów postrzega to jako ograniczenie, ponieważ przestrzeń i odległość oglądania mogą być ważnym czynnikiem zakupu.


Przekonasz się, że RPTV są zaskakująco lekkie, ponieważ są prawie całkowicie puste. Przenoszenie RPTV to proste zadanie, podczas gdy niektóre płaskie ekrany o dużej gęstości mogą być w porównaniu z nimi cięższe.

Ponieważ obrazy są wyświetlane, koszt dużych ekranów jest podobny do kosztu mniejszych jednostek, z doskonałą jakością obrazu i rozsądną ceną w przypadku jednostek o przekątnej do 82 cali. Dla porównania, ekrany plazmowe lub LED tej wielkości byłyby tak horrendalnie drogie, że większość sklepów nie chciałaby ich nosić. Pomimo swoich wad, telewizory RPTV mogą zapewnić doskonałe wrażenia HD w kinie domowym, które ceni sobie budżet.

Telewizory z obsługą 3D

zdjęcie 3d

Wykorzystując obecny trend w kinie 3D, wiele telewizorów HD ma w swoich monitorach sprzęt obsługujący technologię 3D. Telewizory 3D i sprzęt są skomplikowane, mylące i potencjalnie bardzo drogie. Bądź na bieżąco z How-To Geek, aby uzyskać pełny przegląd telewizorów 3D HD i tego, czego potrzebujesz, aby uzyskać 3D w swoim kinie domowym.

Wielu czytelników przekona się, że ten przewodnik nie zawiera żadnych jednoznacznych odpowiedzi na pytanie „który telewizor HD jest lepszy?” Nie ma obiektywnej odpowiedzi, ponieważ każdy kupujący będzie miał wyjątkowe potrzeby. Gracze gier wideo mogą cieszyć się szybkim odświeżaniem i jasnymi kolorami diod LED, a miłośnicy sportu i filmów mogą polubić lepszy współczynnik kontrastu i lepsze kolory dostępne w telewizorach plazmowych. Inni nadal mogą chcieć odtworzyć wrażenia kinowe za pomocą ogromnego telewizora z tylną projekcją w dużym ciemnym pokoju. Poświęć trochę czasu na przemyślenie własnej sytuacji, a ten przewodnik pomoże Ci podjąć bardziej świadomą decyzję dotyczącą własnych potrzeb.

Źródło obrazu: pierwsze dwa obrazy autora, dostępne bezpłatnie pod Creative Commons. Nienazwane kable obraz autorstwa GKS, dostępny pod Creative Commons. Telewizor LG Obraz autorstwa LGEPR, dostępny pod Creative Commons. Prowadził 1 przez Alessandro Vannucci, dostępny pod Creative Commons. Kula plazmowa autorstwa BlazerMan, dostępny pod Creative Commons. DSCF1457 autorstwa liryslit, dostępny pod Creative Commons.

Źródło: Howstuffworks.com; FirstGlimpse , Lipiec 2009 Wydanie.

Edycja: Niektórzy pomocni czytelnicy zwrócili uwagę, że odwróciłem kluczową funkcję telewizorów z podświetleniem krawędziowym w porównaniu z pełnoekranowymi telewizorami. Po spojrzeniu wstecz na moje źródło stwierdziłem, że jego sformułowanie jest mylące i musiałem zmienić jeden kluczowy fakt dotyczący telewizorów z podświetleniem krawędziowym i pełnoekranowym, ponieważ źle go przeczytałem.

Czy ten post był pomocny?