Skip to content

Microsoft Office wycofuje ważną funkcję bezpieczeństwa – Recenzja Geek

11 de lipiec de 2022
079f4fb5 1024x576 1

Szkło powiększające nad aplikacjami Microsoft Office.

Zwolennicy bezpieczeństwa odnieśli wielką wygraną w lutym, kiedy Microsoft ogłosił, że aplikacje pakietu Office będą ostatecznie domyślnie blokować makra VBA. Ale Microsoft się cofa. Blok makr VBA, który początkowo był przewidziany na czerwiec 2022 r., nie ma już daty wydania.

Makra umożliwiają automatyzację zadań w aplikacjach pakietu Office. Możesz ich używać do automatycznego wypełniania arkuszy kalkulacyjnych programu Excel przy użyciu na przykład zestawów danych. Ale makra VBA są również głównym narzędziem złośliwego oprogramowania i phishingu — to tylko porcje kodu i często są udostępniane przez nieznajomych w Internecie.

Microsoft rozpoczął testowanie bloku VBA w swoim „Currents Channel” w kwietniu ubiegłego roku. Ten blok uniemożliwia uruchamianie makr, dopóki nie zostaną zapisane w „zaufanej lokalizacji” i ręcznie podpisane przez użytkownika. Ale Microsoft nagle wycofał ten blok, powołując się na opinie użytkowników.

Komentarze na forum społeczności technicznej firmy Microsoft wskazują, że blok makr VBA nie był skuteczny. Niektóre makra działały bezpośrednio z e-maili i załączników internetowych, co niweczy cały cel tego bloku. (Niestety nie możemy zweryfikować, czy to prawda, czy nie.)

Według Wenjun Gong, menedżera programu w firmie Microsoft, firma „dostarczy kolejną aktualizację, gdy będziemy gotowi do ponownego wydania”. Istnieje spora szansa, że ​​blok makr VBA powróci do „Kanału prądów” pakietu Office i ostatecznie zostanie udostępniony przeciętnym użytkownikom.

Czy ten post był pomocny?