Skip to content

Najlepsze sposoby na zablokowanie komputera z wieloma użytkownikami

16 de lipiec de 2021
00 lock and chained computer 1024x469 1

Niezależnie od tego, czy udostępniasz komputer innym członkom rodziny lub znajomym w domu, czy zabezpieczasz komputery w środowisku firmowym, może być wiele powodów, dla których musisz chronić programy, dane i ustawienia na komputerach.

W tym artykule przedstawiono wiele sposobów blokowania komputera z systemem Windows 7, w zależności od rodzaju użytkowania wykorzystywanego przez użytkowników. W celu ochrony programów, danych i ustawień może być konieczne użycie kombinacji kilku z poniższych metod.

Ogranicz programy, które użytkownik może uruchamiać

Jeśli masz dzieci korzystające z komputera i masz na komputerze programy, z którymi nie chcesz, aby się bawiły, możesz ograniczyć je do korzystania tylko z określonych programów. Załóżmy, że Twoje dziecko gra w gry na komputerze zamiast odrabiać pracę domową. Możesz ustawić reguły w AppLocker w Edytorze zasad grupy, które uniemożliwiają uruchamianie wszystkich gier.

UWAGA: Edytor zasad grupy nie jest dostępny w domowych wersjach systemu Windows 7.

1626420262 108 Najlepsze sposoby na zablokowanie komputera z wieloma uzytkownikami

Zablokuj przeglądarkę Firefox

Jeśli chcesz ograniczyć strony internetowe, które Twoje dziecko lub inni członkowie rodziny lub znajomi mogą odwiedzać podczas surfowania po Internecie na komputerze, możesz użyć Lis publiczny rozszerzenie w Firefoksie, aby blokować pobieranie i strony internetowe oraz zapobiegać wprowadzaniu zmian w przeglądarce. Blokuje dodatki, preferencje, ustawienia about:config i zakładki. Stosujesz hasło do rozszerzenia, aby użytkownicy nie mogli wyłączyć tych ograniczeń.


UWAGA: Możesz ograniczyć swoje dziecko lub innego użytkownika tylko do korzystania z Firefoksa, dzięki czemu możesz skorzystać z ochrony Public Fox.

1626420262 602 Najlepsze sposoby na zablokowanie komputera z wieloma uzytkownikami

Zablokuj swoje konto Windows na żądanie

Jeśli jesteś zalogowany, ale musisz na jakiś czas odejść od komputera, możesz szybko zablokować swoje konto, aby nikt nie miał do niego dostępu. Aby to zrobić, wykonaj jedną z następujących czynności:

  • Naciśnij jednocześnie klawisz z logo Windows i literę „L”.
  • Naciśnij Ctrl + Alt + Del, a następnie kliknij opcję Zablokuj ten komputer.
  • Utwórz skrót, aby zablokować ekran.

1626420262 330 Najlepsze sposoby na zablokowanie komputera z wieloma uzytkownikami

Użyj wbudowanego wygaszacza ekranu systemu Windows, aby zablokować komputer

Możesz skonfigurować ustawienia wygaszacza ekranu, aby automatycznie blokował komputer, gdy jesteś poza domem. Po ustawieniu ustawień wygaszacza ekranu możesz uniemożliwić użytkownikom zmianę wygaszacza ekranu (a także tapety).

Możesz szybko wyłączyć wygaszacz ekranu, jeśli robisz coś, czego nie chcesz przerywać, na przykład oglądasz długi film. Aby to zrobić, utwórz skróty na pulpicie, aby wyłączyć i włączyć wygaszacz ekranu.

Aby natychmiast uruchomić określone wygaszacze ekranu, możesz utworzyć ikony dla każdego wygaszacza ekranu dostarczanego z systemem Windows.

1626420262 171 Najlepsze sposoby na zablokowanie komputera z wieloma uzytkownikami

Tymczasowo zablokuj komputer, jeśli ktoś spróbuje odgadnąć Twoje hasło

Jeśli udostępniasz swój komputer innym członkom rodziny lub pozwalasz znajomym z niego korzystać, powinieneś mieć hasło do swojego konta Windows, aby nikt inny nie mógł się do niego zalogować. Jednak ktoś może spróbować odgadnąć Twoje hasło i zalogować się na Twoje konto. Jeśli tak się stanie, możesz tymczasowo zablokować komputer.

Należy również okresowo zmieniać hasło.

1626420263 121 Najlepsze sposoby na zablokowanie komputera z wieloma uzytkownikami

Wyłącz zapisywanie na dyskach USB

Jeśli zarządzasz komputerami w swojej firmie, możesz obawiać się o bezpieczeństwo danych firmowych na komputerach. Możesz też po prostu nie chcieć, aby członkowie Twojej rodziny i przyjaciele pobierali pliki z Twojego komputera osobistego. W systemie Windows 7 istnieje sposób, aby uniemożliwić użytkownikom kopiowanie plików na zewnętrzny dysk USB za pomocą hackowania rejestru.

1626420263 574 Najlepsze sposoby na zablokowanie komputera z wieloma uzytkownikami

Ogranicz użytkownikom możliwość wycinania, kopiowania, wklejania i usuwania

Jeśli wolisz nie wyłączać zapisu na zewnętrznych dyskach USB, jak opisano powyżej, możesz ograniczyć użytkownikom możliwość używania poleceń Wytnij, Kopiuj i Wklej, a także polecenia Usuń. Na stronie Tweaking with Vishal dostępny jest darmowy, mały program o nazwie Stopper, który uniemożliwia dostęp do tych poleceń.

Stopper to samodzielny plik .exe. Po prostu rozpakuj pobrany plik i uruchom plik .exe, aby wyłączyć funkcje Wytnij, Kopiuj, Wklej i Usuń. Inni użytkownicy nie będą mogli skopiować niczego na zewnętrzny dysk USB i ukraść Twoje dane i programy. Możesz ponownie włączyć te funkcje, otwierając Menedżera zadań, wybierając Stopper.exe na karcie Procesy i klikając Zakończ proces.

UWAGA: Zalecamy zmianę nazwy pliku .exe przed jego uruchomieniem, aby doświadczeni użytkownicy komputera byli zdezorientowani, gdy patrzą w Menedżerze zadań. Nie powinni być w stanie stwierdzić, który proces to Stopper, jeśli mają wystarczającą wiedzę, aby dostać się do Menedżera zadań. Zostawiliśmy nazwę pliku .exe jako Stopper.exe na poniższym obrazku w celach ilustracyjnych.

1626420263 801 Najlepsze sposoby na zablokowanie komputera z wieloma uzytkownikami

Zablokuj zminimalizowane programy

Jeśli pozwolisz komuś na krótko korzystać z Twojego konta Windows na Twoim komputerze, możesz nie chcieć, aby przeglądał jakiekolwiek otwarte programy. Jednak możesz nie być gotowy do zamknięcia programów. Istnieje darmowe narzędzie o nazwie LockThis!, które umożliwia zablokowanie zminimalizowanych okien programu, więc nie można go otworzyć.

1626420263 552 Najlepsze sposoby na zablokowanie komputera z wieloma uzytkownikami

Użyj kontroli konta użytkownika, aby chronić swój komputer

Kontrola konta użytkownika (UAC) to funkcja dodana do systemu Windows od systemu Vista i kontynuowana w systemie Windows 7. Została zaprojektowana w celu zapobiegania nieautoryzowanym zmianom na komputerze, dzięki czemu komputer jest znacznie bezpieczniejszy. Możesz zmienić ustawienia UAC, aby zapewnić różne poziomy bezpieczeństwa. Możesz przeczytać wszystko o UAC, aby zdecydować, jaki poziom jest odpowiedni dla każdego komputera, który próbujesz chronić.

1626420263 564 Najlepsze sposoby na zablokowanie komputera z wieloma uzytkownikami

Użyj kontroli rodzicielskiej w systemie Windows 7

Jeśli Twoje dzieci mają tendencję do korzystania z komputera i grania w gry, kiedy powinny odrabiać pracę domową, możesz użyć funkcji AppLocker, aby ograniczyć używane programy. Jeśli jednak chcesz kontrolować ilość czasu spędzanego na komputerze, możesz skorzystać z Kontroli rodzicielskiej w systemie Windows 7, a także ograniczyć dostęp do programów.

1626420263 514 Najlepsze sposoby na zablokowanie komputera z wieloma uzytkownikami

Użyj lokalnego edytora zasad grupy, aby zmienić zasady

Jeśli używasz systemu Windows 7 Professional, Ultimate lub Enterprise, możesz użyć Edytora lokalnych zasad grupy, aby zmienić zasady, które wpływają na bezpieczeństwo komputera. Edytor lokalnych zasad grupy nie jest dostępny w wersjach Home i Starter systemu Windows 7. Na przykład możesz ograniczyć dostęp do dysków w folderze Mój komputer, zmieniając zasady w Edytorze lokalnych zasad grupy.

Aby uzyskać dostęp do Edytora lokalnych zasad grupy, otwórz menu Start i wpisz „gpedit.msc” (bez cudzysłowów) w polu wyszukiwania. Naciśnij klawisz Enter lub kliknij plik gpedit.msc, gdy zostanie wyświetlony w wynikach.

Poniższe zasady to niektóre z zasad, które można zmienić, aby pomóc w zabezpieczeniu komputera. Na przykład możesz ograniczyć dostęp do Panelu sterowania, rejestru i wiersza polecenia, a także uniemożliwić użytkownikom zmianę haseł i dostęp do Menedżera zadań. Wymieniliśmy nazwy elementów polisy z prawego okienka, a następnie ścieżkę do elementu polisy w lewym okienku.

  • Pokaż tylko określone elementy Panelu sterowania / Ukryj określone elementy Panelu sterowania / Zabroń dostępu do Panelu sterowania – Konfiguracja użytkownika | Szablony administracyjne | Panel sterowania.
  • Blokuj dostęp do narzędzi do edycji rejestru / Blokuj dostęp do wiersza poleceń – Konfiguracja użytkownika | Szablony administracyjne | System.
  • Wyłącz stronę prywatności / Wyłącz stronę bezpieczeństwa [in Internet Explorer] – Konfiguracja użytkownika | Szablony administracyjne | Składniki systemu Windows | Internet Explorer | Internetowy Panel Sterowania.
  • Usuń Zmień hasło / Zablokuj komputer / Menedżer zadań / Wyloguj – Konfiguracja użytkownika | Szablony administracyjne | System | Ctrl+Alt+Del Opcje.

UWAGA: W Konfiguracji Użytkownika | Szablony administracyjne | System, możesz zauważyć, że możesz określić niektóre programy, które użytkownicy będą mogli uruchamiać lub nie. Jednak korzystanie z funkcji AppLocker, jak omówiliśmy wcześniej w tym artykule, jest bezpieczniejszą metodą ograniczania dostępu do programów dla niektórych użytkowników.

1626420263 935 Najlepsze sposoby na zablokowanie komputera z wieloma uzytkownikami

Chroń swoje dane w zaszyfrowanym sejfie plików

Możesz także chronić swoje pliki danych przed wścibskimi spojrzeniami, przechowując je w zaszyfrowanym sejfie plików. Bardzo dobrym, darmowym programem do tego celu jest TrueCrypt. Pozwala stworzyć bardzo bezpieczny skarbiec, w którym możesz przechowywać swoje pliki i „zablokować je”, gdy skończysz.

1626420264 692 Najlepsze sposoby na zablokowanie komputera z wieloma uzytkownikami

Zabezpieczając swoje konto Windows oraz swoje dane i programy, pamiętaj, aby używać dobrych, silnych haseł i bezpiecznie je przechowywać, gdy musisz je nagrać. Mamy również dodatkowe wskazówki dotyczące zabezpieczania danych i tworzenia kopii zapasowych, co może nie wydawać się związane z blokowaniem komputera, ale jest również ważne. Co zrobisz, jeśli inny użytkownik twojego komputera zrobi coś, co sprawi, że komputer stanie się bezużyteczny? Jeśli tak się stanie, będziesz zadowolony, że poświęciłeś czas i wysiłek na wykonanie kopii zapasowej danych.

Czy ten post był pomocny?