Skip to content

Najważniejsze ustawienia aparatu: Objaśnienie czasu otwarcia migawki, przysłony i ISO

1 de sierpień de 2021
EsposureComparison

Zdobycie ładnego aparatu to dopiero pierwszy krok do robienia świetnych zdjęć — musisz też nauczyć się go używać. Strzelanie w trybie automatycznym zabierze Cię tylko tak daleko. Czas otwarcia migawki, przysłona i ISO mogą brzmieć jak onieśmielające terminy fotografa, ale są dość proste i mają kluczowe znaczenie dla uzyskania doskonałych zdjęć.

Chodzi o ekspozycję

Głęboko w każdym aparacie cyfrowym znajduje się czujnik fotograficzny, który rejestruje wykonane przez Ciebie obrazy. Kiedy robisz zdjęcie, migawka, która normalnie zakrywa czujnik, otwiera się, a światło wpadające przez obiektyw pada na czujnik, gdzie jest konwertowane na dane cyfrowe.

Zdjęcie będzie wyglądać bardzo różnie w zależności od tego, ile światła dociera do czujnika. Jeśli tylko odrobina światła padnie na matrycę, obraz będzie znacznie ciemniejszy niż ten, do którego wpadło światło.

Dla każdej sceny będzie idealna ilość światła do wpuszczenia. Jeśli zbyt mało światła trafi do czujnika, scena będzie wyglądać na zbyt ciemną; jeśli wpuścisz za dużo, będzie wyglądać zbyt jasno. Możesz zobaczyć przykład tego, jak to wygląda na poniższym zdjęciu.

Najwazniejsze ustawienia aparatu Objasnienie czasu otwarcia migawki przyslony i ISO

Istnieje cienka granica między żargonem a uzasadnionymi terminami technicznymi, ale w przypadku fotografii jest kilka słów, które musisz znać. Za każdym razem, gdy robisz zdjęcie, „robisz ekspozycję”. Jeśli ustawienia są prawidłowe, będzie to „dobra ekspozycja”. Jeśli zdjęcie jest zbyt ciemne, jest „niedoświetlone”. Jeśli jest zbyt jasny, jest „prześwietlony”.


Jeśli chodzi o kontrolowanie ilości światła docierającego do czujnika – czyli kontrolowanie ekspozycji – masz dwie główne opcje: zmień czas otwarcia migawki (nazywamy to „czasem otwarcia migawki”) lub zmień wielkość otworu w obiektywie, który przepuszcza światło (to jest „przysłona”). Im dłuższy czas otwarcia migawki lub szersza przysłona, tym więcej światła przepuszcza.

Jeśli fotografujesz w „naturalnym świetle” (co oznacza, że ​​nie używasz żadnych lamp błyskowych), ilość światła dostępnego w każdej scenie jest stała. Aby uzyskać dobrą ekspozycję, musisz użyć kombinacji czasu otwarcia migawki i przysłony, która pozwoli na dotarcie odpowiedniej ilości światła do czujnika. W ciemnym pomieszczeniu nie masz zbyt dużo światła do pracy, więc powinieneś używać najdłuższego czasu otwarcia migawki i najszerszej przysłony, jaki możesz. Jednak w jasny, słoneczny dzień naprawdę łatwo prześwietlić zdjęcia, więc musisz ograniczyć ilość światła docierającego do matrycy. W takich przypadkach nie będzie można używać szerokich przysłon i długich czasów otwarcia migawki, a przynajmniej nie razem.

To wszystko byłoby łatwe, z wyjątkiem tego, że czas otwarcia migawki i przysłona mają również inny wpływ na twoje zdjęcia. Czujesz się już przytłoczony? Nie martw się, przeprowadzimy Cię przez podstawy. Zacznijmy od czasu otwarcia migawki.

Jak szybkość migawki wpływa na Twoje zdjęcia

Szybkość migawki ponownie odnosi się do tego, jak długo migawka pozostaje otwarta podczas robienia zdjęcia. Większość aparatów może obsługiwać czas otwarcia migawki od około 1/4000 sekundy do 30 sekund. Czas otwarcia migawki – możesz go również zobaczyć, zwany „długością ekspozycji” – wpływa na ekspozycję, jak opisano w poprzedniej sekcji, a także określa sposób rejestrowania ruchu na zdjęciach.

Poniższe zdjęcie zrobiłem z szybkością migawki 1/2000 sekundy. Dziś w Irlandii nadciąga burza, więc jest naprawdę wietrznie. Patrząc na ten obrazek, choć byś tego nie wiedział. Liście są zamrożone na miejscu.

1627825592 238 Najwazniejsze ustawienia aparatu Objasnienie czasu otwarcia migawki przyslony i ISO

To zdjęcie zostało zrobione kilka chwil później, przy czasie otwarcia migawki 1/15 sekundy. Zobacz, jak liście są teraz rozmyte w niektórych miejscach. A to dlatego, że w ciągu tej 1/15 sekundy migawka była otwarta, liście się poruszały.

1627825592 746 Najwazniejsze ustawienia aparatu Objasnienie czasu otwarcia migawki przyslony i ISO


Jeśli używasz aparatu bez statywu, istnieje limit czasu otwarcia migawki, którego możesz użyć. Jeśli jest krótsze niż około 1/100 sekundy, po naciśnięciu spustu migawki w ruchu pojawi się rozmycie ruchu.

Jak Aperture wpływa na Twoje zdjęcia

Przysłona to rozmiar otworu, przez który przechodzi światło w soczewce. Jest mierzony w „f-stopach”. Większość obiektywów ma maksymalny otwór przysłony od f/1,8 do f/5,6, a minimalny otwór przysłony f/22.

Chociaż nie jest to ważne, f-stop to stosunek między „ogniskową” obiektywu a przysłoną. Jeśli obiektyw z ogniskową 50 mm jest ustawiony na przysłonę f/2,0, przysłona ma szerokość 25 mm — dzielisz ogniskową (f) przez liczbę pod spodem.

Oznacza to – i to jest część, o której musisz pamiętać – im niższy f-stop, tym szersza przysłona jest otwarta, a tym samym więcej światła wpuszczanego.

Przysłona wpływa na ekspozycję zdjęcia, ale kontroluje również „głębię ostrości” (jak duża część zdjęcia jest ostra). Im szersza przysłona, tym cieńszy obszar obrazu, który będzie ostry. Jeśli spojrzysz na poniższy obrazek, który wykonałem z przysłoną f/1,8, w rzeczywistości ostrość jest tylko na twarzy modelu. Nawet jej uszy są trochę zamazane. Tło zniknęło całkowicie. To bardzo mała głębia ostrości.

1627825593 265 Najwazniejsze ustawienia aparatu Objasnienie czasu otwarcia migawki przyslony i ISO

To zdjęcie zostało jednak zrobione z przysłoną f/11. Chciałem, żeby narciarz i góry w tle były w centrum uwagi. Gdybym zrobił to na f/1.8, coś musiałoby być rozmazane.

1627825593 777 Najwazniejsze ustawienia aparatu Objasnienie czasu otwarcia migawki przyslony i ISO


Pole Depthof to często najważniejsza decyzja, jaką musisz podjąć. To całkowicie zmienia wygląd Twoich zdjęć. W przypadku portretów szeroki otwór przysłony będzie wyglądał świetnie. W przypadku zdjęć grupowych, krajobrazów itp. często potrzebujesz wąskiej przysłony i całej głębi ostrości, która jest z nią związana.

Prawidłowe połączenie przysłony i czasu otwarcia migawki

Aby uzyskać dobrą ekspozycję, musisz wpuścić określoną ilość światła. W większości przypadków istnieje szereg kombinacji czasu otwarcia migawki i przysłony, które to zrobią. Możesz wybrać szerszą przysłonę i krótszy czas otwarcia migawki lub wąską przysłonę i wolniejszy czas otwarcia migawki. To inne „efekty uboczne” powyżej określają, który z nich jest idealny.

Poniżej możesz zobaczyć cztery zdjęcia liści wykonane czterema różnymi kombinacjami czasu otwarcia migawki i przysłony. Wszystkie ekspozycje wyglądają tak samo, ale ilość rozmycia ruchu i głębia ostrości każdego obrazu jest inna. Ponieważ liście się poruszają i nie ma prawdziwego tła na zdjęciu, najlepsze zdjęcie to zdjęcie z krótkim czasem naświetlania i mniejszą głębią ostrości (u góry po lewej).

1627825593 741 Najwazniejsze ustawienia aparatu Objasnienie czasu otwarcia migawki przyslony i ISO

Trzeci czynnik: ISO

Do tej pory skupiałem się tylko na czasie otwarcia migawki i przysłonie; to dlatego, że są to dwie najważniejsze kontrole narażenia, które należy zrozumieć. Istnieje jednak trzeci czynnik, który określa wygląd każdego obrazu: ISO.

Zamiast fizycznie zmieniać ilość światła padającego na matrycę aparatu, czułość ISO kontroluje czułość na światło. Przy niższych czułościach ISO więcej światła musi paść na czujnik, aby uzyskać taką samą ekspozycję niż przy wyższych czułościach ISO.

Światło jest przetwarzane przez czujnik na sygnał cyfrowy. Jeśli używasz wyższego ISO, sygnał zostanie wzmocniony. Problem w tym, że wzmocnienie sygnału wzmacnia również wszelkie szumy. Obrazy o wysokiej czułości ISO często mają nieprzyjemny, zaszumiony wygląd.


Dlaczego nie wprowadziliśmy ISO wcześniej? Cóż, ponieważ tak łatwo jest zmienić, niektórzy ludzie zbytnio polegają na ISO, używając go jako wykrętu do kontrolowania ekspozycji bez zmiany czasu otwarcia migawki i przysłony. Ale czas otwarcia migawki i przysłona są o wiele ważniejsze twórczo i nie mają znaczącej wady ISO. Tak więc, chociaż ISO jest przydatne, powinno być twoim ostatnim krokiem w procesie i podkręcane tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne; wysokie wartości są zbyt szkodliwe dla obrazów.

W większości aparatów będziesz mógł używać czułości ISO od 100 do około 6400. Jednak twoje zdjęcia będą generalnie wyglądać dobrze tylko między 100 a 1000.

Na poniższych obrazach zobaczysz dwa ujęcia zrobione w odstępie kilku sekund. Powiększyłem do 200% na jednym liściu. Zdjęcie po lewej zostało wykonane przy przysłonie f/22 z czasem otwarcia migawki 1/15 sekundy i czułością ISO 100. Zdjęcie po prawej również miało przysłonę f/22, ale udało mi się użyj czasu otwarcia migawki 1/250 sekundy, ponieważ zwiększyłem ISO do 1600.

1627825593 505 Najwazniejsze ustawienia aparatu Objasnienie czasu otwarcia migawki przyslony i ISO

Możesz zobaczyć wpływ zarówno czasu otwarcia migawki, jak i przysłony na obraz. W tym, w którym czas otwarcia migawki jest dłuższy, obraz jest wolny od szumów, ale ma rozmycie ruchu. W tym z krótkim czasem otwarcia migawki wszystko jest ostre, ale jest mnóstwo nieprzyjemnych dźwięków.

Czas otwarcia migawki, przysłona i czułość ISO są wspólnie określane jako „trójkąt ekspozycji”. Są to trzy czynniki, które kontrolujesz, które decydują o tym, jak będą wyglądać Twoje zdjęcia, i musisz znaleźć między nimi odpowiednią równowagę, aby uzyskać idealne zdjęcie.

Czy ten post był pomocny?