Skip to content

Naucz się tych przydatnych skrótów, aby poruszać się po Panelu sterowania systemu Windows

25 de lipiec de 2021
img 574777ec88299

Od czasu Vista, panel sterowania Windows był trochę trudny w nawigacji. Nowa aplikacja Ustawienia systemu Windows 10 jest lepsza, ale nie tak pełna funkcji. Oto prostszy sposób dotarcia do żądanej strony: Użyj tych skrótów i menu Uruchom systemu Windows.

Dlaczego te skróty oszczędzają czas

Jedną z pierwszych rzeczy, które większość ludzi robi podczas uruchamiania nowego komputera (lub po świeżej instalacji systemu Windows), jest przejście do Panelu sterowania, aby wprowadzić zmiany w wyglądzie systemu Windows, sposobie działania myszy i klawiatury oraz w innych spersonalizuj swoje środowisko Windows. Zwykle dzieje się tak dzięki sposobowi, w jaki Microsoft tasuje lokalizację rzeczy w Panelu sterowania, kiedy ludzie natychmiast (i co zrozumiałe) zaczynają narzekać, że nie mogą niczego znaleźć.

Chociaż jesteśmy pewni, że za czymś tak trywialnym (ale denerwującym), jak przenoszenie lokalizacji menu „Opcje zasilania” lub „Czas i data” między wersjami systemu Windows, stoi powód projektowy, jest to niezwykle irytujące, gdy poruszasz się po Panelu sterowania w tym, co powinno bądź znaną trasą, tylko po to, by odkryć, że nie możesz zlokalizować tego, czego szukasz.

Teraz, w uczciwości wobec Microsoftu, mimo że cały czas przenoszą różne rzeczymieć wykonał całkiem niezłą robotę, dzięki czemu wpisywanie wyszukiwanych haseł w polu wyszukiwania w menu Start jest stosunkowo intuicyjne (nawet jeśli te elementy są inne niż te, które pamiętałeś). Niemniej jednak nawet wtedy może to być trochę zgadywanka, aby dostać się dokładnie tam, gdzie chcesz. Ponadto będą działać świetnie, jeśli z jakiegoś powodu menu Start zostanie przerwane.

Na szczęście istnieje poręczna sztuczka dla maniaków (a lubimy sztuczki dla maniaków), z której możesz skorzystać, co sprawia, że ​​całkowicie nieistotne jest to, gdzie przedmiot, którego szukasz, jest zakopany w Panelu sterowania (lub nawet jak nazywa się menu, pod którym jest zakopany). Większość ludzi nie wie, że Panel sterowania jest tylko dużym panelem skrótów wskazującym na zbiór indywidualnych narzędzi Panelu sterowania zaparkowanych w katalogu Windows. Każde z tych narzędzi, z których wszystkie kończą się rozszerzeniem pliku *.cpl, jest bezpośrednio dostępne za pośrednictwem okna dialogowego Uruchom i wiersza poleceń.


Co więcej, z czasem nazwy tych plików zmieniają się bardzo niewiele — wiele wpisów *.cpl nie zmieniło się od czasów systemu Windows 95. Jeśli przyzwyczaisz się do przeskakiwania do żądanego wpisu w Panelu sterowania skróty, to nie ma znaczenia, czy wpis porusza się znacząco między systemami Windows 7, 8, 10 i dowolnymi aktualizacjami, które są dostarczane z systemem Windows 10 lub dalszymi iteracjami systemu Windows – nigdy nie będziesz tracić czasu na szukanie wpisu, którego chcesz ponownie.

Jak korzystać ze skrótów panelu sterowania

Aby użyć skrótów *.cpl Panelu sterowania, wystarczy wpisać skrót do potrzebnego narzędzia Panelu sterowania w oknie dialogowym Uruchom (dostępnym w systemie Windows przez Win + R) lub w polu poleceń menu Start (dostępne w menu Start systemu Windows 7, Windows 8.1 i Windows 10).

1627231975 65 Naucz sie tych przydatnych skrotow aby poruszac sie po Panelu

Chociaż w tym artykule wymieniamy skróty *.cpl dla systemu Windows 10, większość z nich, jak zauważyliśmy powyżej, jest wstecznie zgodna. W celach informacyjnych (i trochę historycznej zabawy) oto pliki pomocy Microsoft dotyczące skrótów Panelu sterowania dla Okna 95/98orazWindows XP. Niemal wszystkie znajdziesz na naszej liście.

Możesz uruchomić dowolne z tych poleceń, wpisując je w pasku wyszukiwania menu Start, naciskając Win + R, aby otworzyć okno dialogowe uruchamiania i wprowadzając je tam, lub nawet z wiersza poleceń za pomocą polecenia „kontrola [shortcutname.cpl]”. W bardzo rzadkich przypadkach skrót będzie działał tylko za pośrednictwem wiersza poleceń (zauważone poniżej przez dodanie przedrostka „kontrola” na liście poleceń.

 • kontrola dostępu.cpl: Opcje ułatwień dostępu
 • appwiz.cpl: Dodaj usuń programy
 • bthprops.cpl: Urządzenia Bluetooth
 • data_godziny.cpl: Właściwości czasu/daty
 • biurko.cpl: Właściwości wyświetlania
 • inetcpl.cpl: Właściwości internetowe
 • radość.cpl: Właściwości joysticka
 • main.cpl: Właściwości myszy
 • klawiatura main.cpl: Właściwości klawiatury
 • mmsys.cpl: Właściwości multimediów/dźwięku
 • ncpa.cpl: Połączenia sieciowe
 • powercfg.cpl: Opcje mocy
 • sysdm.cpl: Właściwości systemu
 • wscui.cpl: Centrum bezpieczeństwa systemu Windows
 • firewall.cpl: Zapora systemu Windows
 • hdwwiz.cpl: Menadżer urządzeń
 • intl.cpl: Ustawienia regionu Windows
 • telefon.cpl: Ustawienia telefonu i modemu
 • tabletpc.cpl: Ustawienia tabletu (niedostępne na komputerach niebędących tabletami)

Oprócz powyższych skrótów istnieje kilka sztuczek z wierszem poleceń, które przeniosą Cię bezpośrednio do odpowiednich folderów, takich jak „kontroluj drukarki”, aby przejść do folderu Drukarki i „kontroluj czcionki”, aby przejść do folderu czcionek.

Ogólnie rzecz biorąc, udało nam się dotrwać do tych dni, korzystając z rzeczywistego Panelu sterowania (lub, częściej, funkcji wyszukiwania w menu Start), ale przy odrobinie wysiłku, aby zapamiętać kilka kluczowych terminów, możesz spakować się do miejsca, w którym jesteś chcesz iść z łatwością.

Czy ten post był pomocny?