Skip to content

Nigdy nie kupuj kabli HDMI za 40 USD: nie są lepsze od tanich

16 de lipiec de 2021
img 591f324a39a29

Jeśli chodzi o konfigurację domowego centrum multimedialnego, czy to skromnego telewizora z soundbarem, czy 60-calowego potwora 4K HDTV z doskonałym dźwiękiem przestrzennym, rozrzuć całą gotówkę na telewizor i głośniki — ale nie wydawaj ani dolara więcej niż to konieczne na kablach HDMI.

Standard HDMI jest dostępny od 2002 roku i chociaż wiele się zmieniło — kable HDMI mogą teraz przenosić więcej danych, wyświetlać wideo w wyższej rozdzielczości, a nawet sterować urządzeniami przez HDMI-CEC — jest jedna rzecz, która się nie zmieniła: producenci kabli i elektronika Sprzedawcy detaliczni są bardziej niż szczęśliwi, mogąc oskubać cię z drogich kabli. Te same sklepy z dużymi pudełkami, które dziesięć lat temu sprzedawały kable HDMI za 50 USD, z przyjemnością sprzedają dziś kable za 50 USD każdemu frajerowi, który chce za nie zapłacić.

tyabsolutnie nie powinien jednak płacić tego rodzaju zawyżonych cen pseudo-premium, ponieważ w 99,99% przypadków kabel o wartości 9 USD jest tak samo dobry jak kabel o wartości 19 USD, 99 USD lub 299 USD. Wątpliwy? Wybierzmy dokładnie, dlaczego ten kabel premium jest zdzierstwem, a następnie podkreślmy bardzo nieliczne i odległe przypadki, w których możesz chcieć zapłacić więcej niż kilka dolców za kabel.

Standard HDMI: wszyscy jesteśmy w środku, kochanie

Kiedy po raz pierwszy pojawiło się HDMI, łatwo było wybaczyć ludziom, że zostali oszukani przez niektóre z twierdzeń dotyczących wczesnych kabli HDMI. Już w technologicznym średniowieczu 2002 roku wszyscy nadal byliśmy plemieniem ludzi w dużej mierze analogowych, a producenci kabli uczepili się koncepcji i przesądów związanych z okablowaniem analogowym, aby sprzedawać swoje produkty HDMI. Przez lata ludzie wpadali (w większości błędnie) na pomysł, że potrzebujesz super fantazyjnych kabli głośnikowych, które były uszczelnione tlenem, pozłacane, zanurzone w krwi jednorożca i wysuszone na powietrzu w czystym powietrzu skandynawskich szczytów górskich, aby uzyskać najlepszy dźwięk.

1626457737 541 Nigdy nie kupuj kabli HDMI za 40 USD nie sa

Mając to na uwadze, kiedy producenci HDMI (i sprzedawcy w niebieskich i czerwonych koszulkach polo sprzedający te kable) powiedzieli, że złocenie i inne funkcje pseudo-premium mają znaczenie, większość ludzi w to uwierzyła.Wyraźnie był powód, dla którego wszystkie kable HDMI w sklepie kosztowały ponad 30 USD (a każde dodatkowe kilka stóp to oczywiście kolejne 10 USD).


Oto jednak rzecz: nic z tego nie ma znaczenia. HDMI to całkowicie cyfrowy standard, z wieloma wbudowanymi funkcjami sprawdzania błędów i środków naprawczych. Jeśli chodzi o HDMI, kable albo działają, albo nie. Albo strumień bitów przepływa poprawnie, albo nie. To nie jest jak za czasów telewizji analogowej, gdzie można było uzyskać częściowy, kiepski sygnał z szumami, zakłóceniami i tak dalej. W przypadku sygnałów cyfrowych albo otrzymujesz obraz, albo nie otrzymujesz obrazu. Żadna ilość złocenia ani krwi jednorożca nie sprawi, że będzie lepiej ani gorzej.

W prawie każdej sytuacji najlepiej jest po prostu kupić najtańsze kable od niezawodnej firmy, takiej jak brudne tanie kable AmazonBasicsics lub te z Monocena. Będą działać tak samo dobrze, jak kable za 40 dolarów, które sprzedają w Best Buy.

Jeśli kupisz kabel HDMI i nie działa, poza poważnymi problemami ze sprzętem, który łączysz za pomocą kabla, oznacza to, że kabel jest uszkodzony. Zwróć lub wymień.

Zapłać (niewielką) premię za zgodność z przepisami budowlanymi i kable kątowe

„Ale na pewno”, mówisz, „musi byćtrochę przykład, w którym warto dopłacić?” To prawda. Istnieje wiele nielicznych przypadków, w których warto zapłacić mało Dodatkowe pieniądze. I to prawda: ale nie chodzi o jakość obrazu.

1626457737 224 Nigdy nie kupuj kabli HDMI za 40 USD nie sa

Pierwszą i najważniejszą sytuacją, w której należy dopłacić za kable, jest uzyskanie kabli o odpowiedniej odporności ogniowej do użytku w ścianie i na powrocie. Kable w ścianie będą oznaczone terminem „CL2” lub „CL3”. Te dwa oznaczenia wskazują, zgodnie z amerykańskim National Electric Code, że kable są przystosowane do przenoszenia odpowiednio do 150 V i 300 V (co zmniejsza ryzyko pożaru w ścianie w przypadku poważnej awarii elektrycznej systemu rozrywki domowej). i że są pokryte plastikiem, który podczas spalania uwalnia mniej toksycznych związków (więc jeśli wybuchnie pożar, dym jest dla ciebie mniej niebezpieczny). Znajdziesz również kable, które są klasyfikowane jako „plenum”. Kable te mają jeszcze bezpieczniejszą powłokę i są przeznaczone do użytku w przestrzeniach powietrznych. Na przykład, jeśli używasz powrotu zimnego powietrza za centrum multimedialnym do poprowadzenia kabla HDMI do piwnicy, w której znajduje się szafa AV, nie tylko jest to mądre posunięcie, aby użyć bezpieczniejszych kabli plenum, ale jest to również wymagane przez kodeks budowlany w prawie każdej jurysdykcji. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Mówiąc o prowadzeniu kabla na większą odległość do ukrytego stojaka AV, to kolejny przypadek, w którym warto zapłacić trochę więcej. Podczas gdy różnica między kablem o długości 3 stóp od firmy bez nazwy a kablem o długości 3 stóp od firmy premium jest praktycznie nie do odróżnienia, drobne wady produkcyjne lub materiały o niższej jakości mają wpływ na bardzo długie przebiegi okablowania HDMI. Dopłata kilku dolarów za dobrą kontrolę jakości i lepsze ekranowanie kabla jest opłacalna, gdy bieg nie jest o stopę w dół z tyłu telewizora, ale 20 stóp w poprzek pomieszczenia rekreacyjnego w piwnicy.


Wreszcie, biorąc pod uwagę, jak cienkie stały się telewizory i jak mała może być odległość między telewizorem a ścianą, może się okazać, że warto zapłacić trochę więcej za kable HDMI z kątowymi wtyczkami, które pozwalają na ściśnięcie połączeń z tyłu lub z boku telewizora bez poważnego zginania kabla (co może naprężać zarówno kabel, jak i port HDMI w telewizorze). Kable te można znaleźć w trzech typach: „90 stopni”, „270 stopni” i „pod kątem prostym”.

Pierwsze dwa są zwykle używane z tyłu urządzenia (i wybierasz jedno lub drugie w zależności od orientacji portu i kierunku, w którym biegnie kabel, w górę lub w dół). Kable pod kątem prostym są używane do portów bocznych, w których chcesz uniknąć sztywnego kabla HDMI wystającego poza krawędź ramki telewizora. (Jeśli jest to problem, który obecnie masz, ale nie chcesz kupować zupełnie nowego kabla HDMI, zawsze możesz go kupić niedrogie adaptery pasujące do końca istniejącego kabla.)

Nigdy nie kupuj kabli HDMI za 40 USD nie sa

Ponownie chcemy podkreślić słowo „niewielkie” z tytułu tej sekcji. Jeśli potrzebujesz tych ulepszeń premium, w porządku. Aletylko zapłać za nie trochę więcej. W rzeczywistości w moich przypadkach nie trzeba nawet płacić więcej! Różnica w cenie między AmazonBasics zwykły kabel HDMI o długości 15 stóp (10,99 USD) i Kabel HDMI AmazonBasics CL3 (9,99 USD) to w rzeczywistości o dolara mniej na rzecz kabli klasy CL3.

Krótko mówiąc, najlepszy kabel HDMI do pracy to najtańszy możliwy kabel, który działa. Jeśli transmituje sygnał, tylko to się liczy. Kupuj tanio, w razie potrzeby zwróć na inny tani kabel, jeśli napotkasz problemy, i wydaj ciężko zarobione pieniądze na filmy, które możesz oglądać na swojej słodkiej konfiguracji HDTV.

Czy ten post był pomocny?