Skip to content

Nowe Mapy Apple a Mapy Google: co jest dla Ciebie odpowiednie?

29 de lipiec de 2021
hta11 650x261

Kiedy Mapy Apple po raz pierwszy zadebiutowały w 2013 roku, były powszechnie oceniane zarówno przez prasę, jak i opinię publiczną. Złośliwy z powodu opóźnionego interfejsu, słabych możliwości kierunkowych i wręcz zepsutego katalogu biznesowego, przejście do mapowania było postrzegane jako jedno z pierwszych prawdziwych potknięć, jakie popełnił gigant technologiczny z Cupertino od czasu, gdy po raz pierwszy zadebiutował sam iPhone ponad pół dekady wcześniej.

Teraz jednak firma poświęciła zupełnie nowe zasoby, aby uczynić Apple Maps najlepszą aplikacją mapową na rynku. Czy wytrzymuje próbę wystawionej przez dominującego lidera Google Maps, czy po raz kolejny ugina się pod ciężarem wysokich oczekiwań Apple? Czytaj dalej w naszym przewodniku side-by-side, aby się dowiedzieć.

Interfejs użytkownika i doświadczenie

Na początek zajmiemy się najbardziej oczywistym remisem: interfejsem. Interfejsy użytkownika zarówno Map Apple, jak i Map Google są eleganckie, intuicyjne i prawdopodobnie zostały w tym momencie zgrupowane na śmierć. Każdy z nich ma swoje własne dziwactwa i subtelne zmiany, ale ogólnie rzecz biorąc, nie znajdziesz wystarczającej różnicy w tym dziale, aby uzasadnić użycie jednej opcji nad drugą.

1627542700 6 Nowe Mapy Apple a Mapy Google co jest dla Ciebie

Wszystkie dodatki, których można się spodziewać w obu aplikacjach, są tutaj: mapy 3D, przewodniki biznesowe, dane o ruchu drogowym i wyszukiwanie lokalizacji – chociaż gdybyśmy musieli oddać to do jednego obozu tylko ze względu na zalety funkcji – głos Google Maps w kliencie wyszukiwanie i zawsze popularna funkcja Street View prawdopodobnie umieściłyby aplikację tuż nad wierzchem. To powiedziawszy, gdy korzystasz z Apple Maps na iPhonie, możesz wyświetlić swoją trasę i swoją pozycję na żywo na ekranie blokady. Mapy Google będą wysyłać Ci powiadomienia o zbliżającym się zakręcie, ale tak naprawdę nie możesz zobaczyć mapy ani następnego kroku we wskazówkach, dopóki nie odblokujesz telefonu i nie uruchomisz aplikacji.

Runda pierwsza: remis

Wskazówki

Jeśli chodzi o dotarcie z punktu A do punktu B, obie aplikacje map działają prawie dokładnie tak, jak oczekiwałeś. Google pobiera swoje dane bezpośrednio z własnych zdjęć satelitarnych i danych Street Maps (więcej o tym później), podczas gdy Firma Apple nawiązała współpracę z początkującym producentem urządzeń GPS TomTom, aby wypełnić internetowe archiwum domów, firm i nazw ulic wszystkich osób.

1627542700 494 Nowe Mapy Apple a Mapy Google co jest dla Ciebie


Ta kategoria jest martwa pośrodku, ponieważ obie aplikacje robią jedną rzecz, którą powinny robić dobrze, i żadna z nich nie robi tego o wiele „lepiej” niż druga. W naszych testach wszystkie problemy, które użytkownicy twierdzili, że napotkali po debiucie Map Apple, zostały już rozwiązane, a doświadczenie związane ze znajdowaniem lokalizacji, dodawaniem jej do wskazówek i uruchamianiem nawigacji jest tak proste, jak można się spodziewać to ma być od obu firm.

1627542700 497 Nowe Mapy Apple a Mapy Google co jest dla Ciebie

Niestety, Google zmusił Apple do omówienia jednego bardzo ważnego szczegółu dla wielu zagorzałych dojeżdżających do pracy: wskazówek dojazdu transportem publicznym. Jeśli jesteś kimś, kto polega na znajomości dokładnej minuty, w której przyjedzie następny pociąg lub autobus, Mapy Google mają większy zasięg w większej liczbie obszarów miejskich niż Mapy Apple i bardziej aktualne korekty na podstawie czasu rzeczywistego raporty o opóźnieniu i harmonogramie. Dzięki temu niewielkiemu przyspieszeniu aplikacja Google Map przejmuje rundę.

Runda druga: Google

Dane o ruchu

W przypadku danych o ruchu drogowym i nawigacji nadal nie ma jury.

Z jednej strony można by argumentować, że sposób zbierania przez Google informacji o ruchu drogowym (uruchamianie danych o lokalizacji dowolnych urządzeń z Androidem poruszających się określoną drogą) jest nachalny i nieco orwellowski. Z drugiej strony, prawie zawsze jest to co do licznika, a to jest cenne, gdy utknąłeś za pileupem i musisz dokładnie wiedzieć, ile czasu zajmie, zanim dotrzesz do biura na dużą prezentację.

1627542701 103 Nowe Mapy Apple a Mapy Google co jest dla Ciebie

Tymczasem Apple Maps używa całej kakofonii różnych usług, aby wypełnić informacje o ruchu w zależności od regionu, z którego go używasz. Obejmuje to TomTom w USA i Wielkiej Brytanii oraz dane telefoniczne w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej. W związku z tym trudno określić, który z nich jest najlepszy ze względu na to, że każda firma ma swoje własne metody zbierania danych o sterownikach, które są na tyle arbitralne od innych, że porównanie nie jest możliwe na równych podstawach.

Runda trzecia: remis

Wyszukiwanie biznesowe

Jeśli istnieje jedna kategoria, która z łatwością mogłaby przejść do Map Apple przez Google, to właśnie ta. Mapy Apple działają podobnie jak własny mini-Yelp, z listą propozycji opartych na szerokich kategoriach, takich jak „Jedzenie”, „Napoje” lub „Zabawa” za każdym razem, gdy klikniesz pasek wyszukiwania.

1627542701 533 Nowe Mapy Apple a Mapy Google co jest dla Ciebie

Ta funkcja jest świetna, jeśli wędrujesz nocą po mieście z przyjaciółmi i potrzebujesz dobrego miejsca na późne posiłki, ale być może kilka drinków przekroczyło punkt, w którym możesz poruszać się po przestarzałym interfejsie użytkownika aplikacji Yelp. Duże, kolorowe przyciski pojawiają się podczas polowania i wyświetlają wyniki zgrane prosto z serwerów Yelp. W porównaniu z katalogiem firm Google korzystanie z niego to czysta przyjemność, a gdy jesteś w drodze, może to oznaczać różnicę między wylądowaniem w najgorętszym klubie nocnym w mieście lub utknięciem w barze nurkowym gdzieś w połowie miasta.

To powiedziawszy, Google pracował ostatnio nad ulepszeniem swoich usług w świetle ulepszeń Apple’a związanych z zakupem usługi oceny żywności Zagat. Do tej pory jednak zwiększanie dokładności biblioteki biznesowej było bardziej grą nadrabiania zaległości niż całkowitym dążeniem do zwycięstwa. Interfejs użytkownika jest nadal niezgrabny i nie jest tak przyjazny dla kciuka, jak to, co Apple przedstawił w aktualizacji iOS 9 dla swojej usługi Mapy.

Runda czwarta: Mapy Apple

Dokładność GPS

Ze wszystkich różnych kategorii, przez które tutaj przeszliśmy, ta ma największą swobodę, jeśli chodzi o „jak dobrze to działa” z perspektywy oprogramowania i sprzętu. W naszych testach uruchomiliśmy Mapy Apple na nowym iPhonie 6s, podczas gdy Mapy Google zostały zainstalowane na Samsungu Galaxy 5 i 6s.

1627542702 461 Nowe Mapy Apple a Mapy Google co jest dla Ciebie

Po uruchomieniu tego samego telefonu wyniki z obu aplikacji map były identyczne, jednak gdy Mapy Google z Galaxy zostały porównane z Mapami Google na 6s, wiarygodność sygnału GPS znacznie się różniła, mimo że jest związany z tą samą siecią nośną dla obu . Mając to na uwadze, oczywiste jest, że sygnał GPS jest znacznie bardziej zależny od sprzętu niż od strony oprogramowania, co sprawia, że ​​debata między tymi dwoma aplikacjami jest zasadniczo kwestią sporną.

Runda piąta: remis

Ostateczny werdykt

Wchodząc do tego artykułu, pomyślałem, że będziemy mieć wyraźnego zwycięzcę, gdy Mapy Google usiądą wygodnie z przodu. Miłą niespodzianką było jednak odkrycie, że po zaktualizowaniu Apple Maps i rozwiązaniu wszystkich problemów debata między Google a Apple Maps ostatecznie sprowadza się do twoich osobistych preferencji.

Jeśli korzystasz z Map Google od kilku lat, a na Twoim koncie są już zapisane wszystkie kontakty – świetnie, skorzystaj z Google. Jeśli wolisz używać Siri do uruchamiania aplikacji Mapy lub chcesz widzieć, dokąd idziesz bez konieczności odblokowywania telefonu, Apple Maps jest w pracy. Być może był taki moment, kiedy Mapy Google trzymały koronuje się na najlepszą (i przez jakiś czas; jedyną) prawdziwą aplikację mapową, ale teraz Apple Maps żyje wraz ze swoją spuścizną z taką samą funkcjonalnością i elastycznością, jak reszta.

Czy ten post był pomocny?