Skip to content

NTFS lub FAT32: wybór najlepszego systemu plików dla wewnętrznej partycji danych SSD

27 de lipiec de 2021
whichisthebestfilesystemforaninternalssddatapartition00

Jeśli chodzi o dbanie o dysk SSD i cenne dane, czy lepiej byłoby użyć systemu plików NTFS lub FAT32 na wewnętrznej partycji danych? Dzisiejszy post omawia „za i przeciw” wyboru najlepszego systemu plików.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser frogsbottom chce wiedzieć, czy lepiej byłoby użyć systemu plików FAT32 (zamiast NTFS) dla wewnętrznej partycji danych SSD:

Z biegiem czasu dowiedziałem się, że NTFS wykonuje o wiele więcej operacji odczytu/zapisu niż FAT32, co prawdopodobnie skraca żywotność dysku SSD. To jest czynnik, ale nie główny czynnik. To, o czym naprawdę myślę, to partycja danych. Wszystkie dyski zewnętrzne mają system plików FAT32, więc zacząłem myśleć, że może byłoby lepiej, gdyby partycja danych również używała FAT32, może dla czystszych kopii zapasowych i na wypadek, gdyby dysk kiedykolwiek musiał zostać wyjęty i podłączony w innym miejscu, przynajmniej dane mogłyby być łatwiej odzyskane.

Windows nie ma natywnego narzędzia dla NTFS -> FAT32, ale pomoc techniczna AOMEI mówi mi, co następuje:

„Dziękujemy bardzo za skontaktowanie się z nami, jeśli przekonwertujesz partycję z systemem plików NTFS na system plików FAT32, daty utworzenia/modyfikacji wszystkich plików pozostaną nienaruszone”.

Pytanie dotyczy AOMEI Partition Assistant Standard (który jest bezpłatny dla użytkowników domowych i korzystałem z niego wiele razy, więc polecam i nie, nie jestem związany, ale zasługuje na wzmiankę).

Biorąc to wszystko pod uwagę, oto co wiem do tej pory:

1.) Czy to możliwe? TAk

2.) Czy kopia zapasowa danych jest tworzona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak? TAk

3.) Czy któryś z kwestionowanych plików jest większy niż 4 GB lub prawdopodobnie pojawi się w przyszłości? Nie

Ale to, czego nie wiem (i potrzebuję porady, to)…

4.) Czy lepiej byłoby użyć systemu plików FAT32 dla partycji danych? (Tak nie)

Czy lepiej byłoby użyć systemu plików NTFS lub FAT32 dla partycji danych na wewnętrznym dysku SSD?

Odpowiedź

Współtwórca SuperUser allquixotic ma dla nas odpowiedź:

1.) Czy to możliwe? TAk

2.) Czy kopia zapasowa danych jest tworzona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak? Nie

3.) Czy któryś z kwestionowanych plików jest większy niż 4 GB lub prawdopodobnie pojawi się w przyszłości? Być może

4.) Czy lepiej byłoby użyć systemu plików FAT32 dla partycji danych? (Tak nie) Nie

…a oto dlaczego:

  • FAT32 to mniej bezpieczny system plików niż NTFS. Ponieważ nie wykonuje dziennika, co oznacza, że ​​jeśli wystąpi nagła utrata zasilania, BSOD lub inna chwilowa nieoczekiwana przerwa podczas zapisywania danych przez system plików, system plików może zakończyć się w niespójnym stanie i możesz utracić dane . NTFS może nadal tracić dane, ale zawsze wraca do najnowszego spójnego stanu, nawet jeśli zostanie nieoczekiwanie wyłączony, więc pliki zostaną w najgorszym przypadku? nadal działają, nawet jeśli nie mają najnowszej zawartości. Natomiast FAT32 psuje się i pozwala zachować obie części (uszkodzonych danych).
  • NTFS nie wykonuje wystarczającej ilości dodatkowego zapisu na dysku SSD, aby był wart pogorszenia wydajności, funkcji i bezpieczeństwa danych, które cierpi FAT32 w porównaniu z NTFS.

O ile nie masz bardzo nietypowego obciążenia komputera, nigdy nie jest dobrym pomysłem używanie FAT32 przez NTFS. A przez „bardzo nietypowy” mam na myśli coś w rodzaju stałej ilości nasyconego zapisu na dysku w losowych plikach itp. W przeciwnym razie dysk SSD nie zużyje się zauważalnie wolniej przy użyciu FAT32; po prostu skończysz z mniejszą liczbą funkcji w systemie plików i zwiększoną szansą na utratę danych.

Także, brak systemu plików na planecie może chronić przed awarią sprzętu dysku SSD/HDD, jeśli jedyna kopia pliku, który posiadasz, znajduje się na tym dysku… nie NTFS, nie FAT32, nie reFS, nic; więc „kopia zapasowa danych jest tworzona tylko wtedy, gdy Ty zrób kopię zapasową na osobnej maszynie. Poprostu pamiętaj o tym. (Ta część jest odpowiedzią na twoje drugie pytanie.) „Czy dane mają kopię zapasową na wypadek, gdyby coś poszło nie tak?” — Odpowiedź brzmi „tylko wtedy, gdy tworzysz kopię zapasową danych na innym urządzeniu pamięci masowej”.

Jeśli chodzi o cenne dane, system plików NTFS jest zdecydowanie bezpieczniejszą opcją.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange? Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?