Skip to content

O ile lepszy jest aparat iPhone’a X?

9 de lipiec de 2021
preview 12

Podczas gdy projekt iPhone’a X jest jego największym punktem do gadania, rzeczą, która naprawdę przykuła moją uwagę, obserwując ogłoszenie, był nowy aparat.

Od kilku pokoleń aparat był jednym z największych powodów, dla których warto uaktualnić iPhone’a. Nawet rzeczy takie jak 3D Touch, który jest zaskakująco przydatny, to małe ulepszenie w porównaniu z ulepszeniami aparatu w każdym nowym cyklu. Tryb portretowy był głównym powodem, dla którego zaktualizowałem 6S Plus do 7 Plus.

Podczas gdy aparat iPhone’a 8 otrzymuje ładne, choć niewielkie ulepszenie w stosunku do iPhone’a 7, iPhone X otrzymuje kilka całkiem interesujących zmian, które nie zostały podkreślone.

Co nowego w aparatach iPhone’a 8 i iPhone’a X?

O ile lepszy jest aparat iPhonea X

Przyjrzyjmy się trzem modelom:

  • iPhone 8 posiada pojedynczy 12-megapikselowy aparat z optyczną stabilizacją obrazu (OIS). Ma obiektyw f/1,8, co odpowiada około 28 mm w aparacie pełnoklatkowym.
  • iPhone 8 Plus posiada dwie 12-megapikselowe kamery. Jeden z OIS i obiektywem af/1,8, co odpowiada 28 mm w aparacie pełnoklatkowym; drugi to f/2,8 i odpowiednik 56 mm w aparacie pełnoklatkowym.
  • iPhone X posiada dwie 12-megapikselowe kamery. Oba mają OIS. Jeden to f/1,8 i odpowiada 28 mm; drugi ma f/2,4 i odpowiada 56 mm.

Wszystkie trzy telefony wykorzystują nowy czujnik aparatu z „głębszymi pikselami” (co jest terminem bez znaczenia, przynajmniej pod względem fotograficznym). Powinny jednak mieć lepszą dokładność kolorów i zakres dynamiczny tylko dzięki zastosowaniu w nich nowszej technologii czujników.

Co wyróżnia X?

To, co wyróżnia X, to podwójna optyczna stabilizacja obrazu i nieco szybszy teleobiektyw. To da mu dużą przewagę na 8 Plus pod względem słabego oświetlenia, przynajmniej jeśli chodzi o teleobiektyw.


7 Plus (i prawdopodobnie 8 Plus) domyślnie korzysta z aparatu 28 mm, gdy spada poziom światła. Nawet jeśli powiększasz, używa obiektywu o szerszym kącie, a następnie zwiększa rozdzielczość obrazu w poście, zamiast korzystać z teleobiektywu. To mniej niż idealne, zwłaszcza jeśli robisz indywidualne portrety.

1625813748 144 O ile lepszy jest aparat iPhonea X

Chociaż „słabe światło” brzmi tak, jakby oznaczało noc, w przypadku kamer tak nie jest. Jeśli jesteś w pochmurny dzień, poziomy światła są często wystarczająco niskie, aby aparaty musiały używać stosunkowo wysokich czułości ISO. Oznacza to więcej szumu i niższą jakość obrazu. Jeśli twój aparat nie korzysta z wysokiej czułości ISO, musi używać wolniejszego czasu otwarcia migawki… co oznacza, że ​​drżenie rąk może wpłynąć na obraz.

Optyczna stabilizacja obrazu X i teleobiektyw o szerszej przysłonie przeciwdziałają obu tym rzeczom. Szersza przysłona nie tylko wpuści więcej światła, dzięki czemu możesz uciec z niższą czułością ISO, ale stabilizacja oznacza, że ​​możesz użyć dłuższego czasu otwarcia migawki, nie martwiąc się o drgania aparatu.

Należy pamiętać, że to wszystko dotyczy tylko teleobiektywu. Aparat szerokokątny zarówno w 8 Plus, jak i w X jest identyczny, przynajmniej na tyle, na ile mogę to określić z materiałów prasowych Apple. Anegdotycznie jednak zwykle używam teleobiektywu w moim 7 Plus jako domyślnego, chyba że robię zdjęcie grupowe lub krajobraz.

Oświetlenie portretowe wygląda… Ciekawie

Tryb portretowy na iPhonie 7 jest świetny. To naprawdę działa.

1625813748 614 O ile lepszy jest aparat iPhonea X


Oświetlenie portretowe jest logicznym rozszerzeniem tego. Zamiast używać mapy głębi do rozmycia tła, iPhone 8 i X użyją jej do dodania efektów świetlnych. Jak dotąd wygląda dobrze, ale wstrzymam się z oceną, dopóki nie zobaczę tego osobiście. W przeciwieństwie do aktualizacji teleobiektywu, nie zmusiłoby mnie to do kupowania X zamiast zwykłej 8.

Jeszcze nie rozmawialiśmy o przednim aparacie

Nie jest tajemnicą dla każdego, kto regularnie czyta How-To Geek, że jestem fanem selfie, więc fakt, że X dostaje tryb portretowy dla przedniego aparatu, jest dość ekscytujący. Wszystkie ulepszenia dzieją się jednak za kulisami. Nie dostajesz dwóch przednich aparatów: dostajesz jeden i czujnik głębokości. Oznacza to, że oprócz trybu portretowego przedni aparat automatycznie zrobi lepsze selfie na X niż na 8 lub 8 Plus.

Przy cenie 999 USD X naprawdę dąży do rynku premium. Nowy ekran od krawędzi do krawędzi dominuje w większości dyskusji, ale warto zauważyć, że gdzie indziej są ulepszenia. W szczególności teleobiektyw w X wygląda na zauważalnie lepszy niż ten w 7 Plus lub 8 Plus w słabym świetle. Wszystko to wisi w powietrzu, dopóki telefon nie zostanie wydany, ale brzmi obiecująco.

Czy ten post był pomocny?