Skip to content

Oglądasz treści 4K? Oto jak powiedzieć

6 de lipiec de 2021
1 1 1024x469 1

Powszechną skargą na telewizory 4K jest to, że nie wyglądają one lepiej niż telewizory HD. Ale problem rzadko wynika z winy telewizora. Często treści, które oglądasz, po prostu nie są w 4K.

Jak można się spodziewać, telewizory wiedzą, jaką wyświetlają rozdzielczość. Ale na ogół ci nie powiedzą. Większość telewizorów nie ma opcji sprawdzenia, czy oglądasz coś w rozdzielczości 4K, 1080p lub innej. Musisz zrozumieć, jakie treści są dostępne w zamian.

Dlaczego nie można odróżnić 4K od HD

Istnieje kilka powodów, dla których nowy telewizor 4K może wyglądać identycznie jak stary telewizor HD. Problem może polegać na tym, że Twoje źródłowe wideo nie jest w rzeczywistości w 4K, ale zanim do tego przejdziemy, wyrzućmy niektóre z bardziej typowych powodów, dla których Twój telewizor 4K wygląda jak telewizor HD:

  • Twój telewizor jest mały: Rozdzielczość zależy od liczby pikseli obrazu. W miarę powiększania się ekranów zwiększa się przestrzeń między tymi pikselami, co może obniżać jakość wizualną obrazu. To powiedziawszy, 1080p zaczyna wyglądać „źle” przy około 60 calach i tam naprawdę widać różnicę między 4K a HD.
  • Twój telewizor wymaga kalibracji:Podobnie jak monitor komputerowy, telewizor musi być skalibrowany pod kątem koloru, jasności i kontrastu. Zwykle robi to producent, ale jeśli jesteś rozczarowany jakością swojego telewizora, prawdopodobnie trzeba go skalibrować. Dodatkowo należy wyłączyć wszelkie wygładzanie ruchu w telewizorze.
  • Twój telewizor jest tani:Nie żebym był niegrzeczny ani protekcjonalny, ale tanie telewizory mogą wyglądać jak gówno. Jeśli telewizor 4K jest wykonany z tanich komponentów, może nie wyglądać lepiej niż telewizor HD. Ponadto niektóre tanie telewizory 4K nie są telewizorami UHD, co oznacza, że ​​brakuje im nowoczesnych technologii kontrastu i kolorowania. (UHD jest telewizyjnym odpowiednikiem wyświetlacza Retina firmy Apple).
  • Używasz kabli RCA:Nie używaj kolorowych gniazd za telewizorem, użyj kabla HDMI. Kable RCA istnieją od lat 50., a podczas gdy nowsze kable RCA komponentowe zdolne do przesyłania sygnałów wideo o wysokiej rozdzielczości, prawie zawsze są ograniczone do 1080p.
  • To tylko ty: Wszyscy ludzie są w stanie dostrzec różnicę między 4K a 1080p. W końcu 4K to rozdzielczość czterokrotnie większa niż 1080p. Ale jeśli Twoje oczekiwania są zbyt wysokie, różnica może wydawać Ci się nieistotna.

Jeśli Twój telewizor 4K nadal wygląda źle pomimo swojego rozmiaru, ceny i prawidłowej kalibracji, problem prawdopodobnie dotyczy źródła wideo.

Skalowanie w górę może poprawić wygląd treści 1080p na telewizorze 4K. Ale skalowanie w górę to nie magia, a najlepszy obraz uzyskasz dzięki natywnej zawartości 4K.

Kabel nie obsługuje jeszcze 4K

Z jakiegoś powodu nie możesz uzyskać kabla w 4K. Format o wysokiej rozdzielczości istnieje od dawna, ale generalnie jest bezużyteczny, jeśli oglądasz tylko telewizję kablową. Niektóre dekodery obsługują przesyłanie strumieniowe 4K i pobieranie wideo, ale nie daj się zwieść operatorowi telewizji kablowej, ponieważ telewizja kablowa ma maksymalną rozdzielczość 1080p.


W niektórych przypadkach kabel wyglądaróżne (obiektywnie nie lepszy lub gorszy) na telewizorach 4K. Jest to produkt uboczny lepszych, jaśniejszych i jaśniejszych technologii oświetleniowych; nie ma to nic wspólnego z wyższą rozdzielczością.

Czy faktycznie streamujesz w 4K?

Netflix, Amazon Video i wiele innych platform do przesyłania strumieniowego chwalą się swoimi planami przesyłania strumieniowego 4K. Ale nawet w przypadku tych planów przesyłania strumieniowego większość przesyłanego strumieniowo wideo nie jest w rzeczywistości w 4K. Nie chodzi o to, że padłeś ofiarą fałszywych reklam, po prostu o to, że większość treści w serwisach streamingowych jest starsza niż 4K, nie doczekała się oficjalnej premiery 4K lub nie ma licencji na oglądanie 4K na platformach streamingowych.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje ulubione programy są w 4K, HD-Report zawiera obszerną listę tytułów 4K na Netflix i Amazon wideo. W tej chwili, Hulu nie ma dużo treści 4K i jest dostępny tylko na Apple TV i Chromecast Ultra. Zawartość 4K w serwisie Netflix dostaniesz tylko wtedy, gdy płacisz za droższe Plan premium. Wszyscy członkowie Amazon Prime otrzymują treści 4K Amazon Prime Video bez dodatkowych opłat.

Jeśli przesyłasz strumieniowo na komputerze, istnieją dodatkowe ograniczenia. Netflix wymaga na przykład specjalnego sprzętu i oprogramowania do przesyłania strumieniowego 4K na komputerze.

Jeśli kupujesz lub wypożyczasz programy telewizyjne lub filmy z usług takich jak Amazon, Vudu, iTunes lub Google Play, upewnij się, że płacisz za wersję 4K (UHD). Często jest droższy niż wersja 1080p (HD).

Logo Stranger Things na rozmytym, kolorowym tle.

Oprócz braku rzeczywistych treści 4K w usługach przesyłania strumieniowego, ograniczenia Internetu sprawiają, że przesyłanie strumieniowe 4K jest trochę dziwaczne. Po pierwsze, wszystkie treści 4K nadające się do przesyłania strumieniowego są kompresowane jak diabli, aby zmniejszyć rozmiar pliku. Podczas gdy płyty Blu-Ray przesyłają treści 4K z prędkością około 80 Mb/s, platformy strumieniowe, takie jak Netflix, kompresują swoje treści do tego stopnia, że ​​mogą bezproblemowo przesyłać je z prędkością około 25 Mb/s. Konsekwencją tej kompresji, jak się zapewne domyślasz, jest to, że przesyłane strumieniowo treści 4K wyglądają gorzej niż wideo 4K, które otrzymasz z płyty Blu-Ray.

To powiedziawszy, nie możesz przesyłać strumieniowo treści 4K, chyba że prędkość Internetu wynosi około 25 Mb/s. Jeśli nie znasz prędkości swojego internetu, zrób test prędkości Ookla.

Czy oglądasz płyty DVD lub Blu-Ray?

Jest to prawdopodobnie oczywiste dla niektórych osób, ale płyty DVD nie mogą przenosić wideo 4K. W rzeczywistości maksymalna rozdzielczość płyt DVD to 480p, co nie jest nawet 720p! Jeśli chcesz w pełni wykorzystać swój telewizor 4K, być może nadszedł czas na uaktualnienie do Blu-Ray.

Ale są pewne ograniczenia dotyczące Blu-Ray. Stare filmy, nawet jeśli zostały zremasterowane na Blu-Ray Ultra HD, niekoniecznie w 4K. Filmy nagrane na taśmie analogowej (Obcy, Rocky) zwykle mają wyjątkowo wysoką rozdzielczość i są w rzeczywistości przeskalowane w dół do wersji 4K, ale filmy nagrane we wczesnym wieku aparatów cyfrowych (na przykład Gwiezdne Wojny, odcinek II) rzadko są dostępne w rozdzielczościach wyższy niż 1080p.

Nie wszystkie gry wideo są w rozdzielczości 4K

W tej chwili jedynymi konsolami do gier obsługującymi gry 4K są Xbox One S, Xbox One X i Sony PlayStation 4 Pro. Oryginalny Xbox One nie oferuje 4K, a oryginalny i smukły PS4 (chociaż może odtwarzać filmy 4K i dyski Blu-Ray) nie obsługuje gier 4K). Wbrew logice i rozsądkowi, Nintendo Switch to konsola 1080p , i uruchamia niektóre gry w rozdzielczości 900p, gdy jest podłączony do telewizora (jeśli wygląda to okropnie na telewizorze 4K, dostosuj ostrość i kontrast).

Mężczyzna przechodzi załamanie nerwowe, ponieważ jego gry na Xboksa wyglądają jak gówno na jego nowym telewizorze 4K za 1500 dolarów.  Jego dziewczyna siedzi obok niego, krzycząc, żeby się zrelaksował.  Ale to nie ma sensu.  Jest graczem, a jego gniewu nie da się powstrzymać.

W całym tym artykule prawdopodobnie zauważyłeś trend. Serwisy streamingowe oferują 4K, ale ich biblioteki są pełne filmów 1080p. Odtwarzacze Blu-Ray to maszyny 4K, ale nie wszystkie filmy są w rzeczywistości w 4K. To samo dotyczy gier konsolowych. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje ulubione gry są rzeczywiście w 4K, sprawdź Przewodnik po konsoli Xbox One 4K z Windows Central lub Lista PS4 4K z trendów cyfrowych.


Jeśli grasz w grę gotową do obsługi 4K, ale nadal wygląda ona jak gówno na ekranie telewizora, czas zagłębić się w menu konsoli. W przypadku konsoli Xbox One naciśnij przycisk Xbox, przejdź do „Ustawienia”, otwórz „Opcje wideo” i włącz wszystkie opcje HDR i 4K. W przypadku PS4 przejdź do ekranu głównego, otwórz menu „Dźwięk i ekran” i dostosuj rozdzielczość w „Ustawieniach wyjścia wideo”.

Niektóre aplikacje telewizyjne mogą Ci powiedzieć, kiedy oglądasz 4K

Chociaż telewizory zazwyczaj nie wyświetlają tych informacji we własnych interfejsach, niektóre aplikacje do przesyłania strumieniowego mogą Ci to powiedzieć. Oczywiście jest to przydatne tylko dla tej indywidualnej aplikacji.

Na przykład aplikacja YouTube TV ma przydatną opcję „Statystyki dla nerdów”, która wyświetla aktualną rozdzielczość, szybkość połączenia i inne informacje dla geeków.

1625578627 481 Ogladasz tresci 4K Oto jak powiedziec

Otwórz wideo, wybierz trzy kropki i otwórz opcję „Statystyki dla nerdów” (ikona błędu). Następnie nakładka poda Twoją aktualną rozdzielczość wideo. Wróć do tego otwartego, gdy będziesz gotowy do ukrycia nakładki.

1625578627 20 Ogladasz tresci 4K Oto jak powiedziec

Oprócz aktualnej rozdzielczości filmu jest również optymalna rozdzielczość. Optymalna rozdzielczość jest obliczana na podstawie rzeczywistej rozdzielczości ekranu i powinna być identyczna z obecną rozdzielczością. Jeśli bieżąca rozdzielczość nie odpowiada optymalnej rozdzielczości, sprawdź szybkość połączenia. Jeśli optymalna rozdzielczość filmu nie jest 4K na telewizorze 4K, sam film nie jest w 4K. (Pamiętaj, że 4K to technicznie 3840 x 2160. Ludzie „4K” zachowują prostotę).

Czy ten post był pomocny?